Eesti Olümpiakomitee ja kohalikud omavalitsused toetavad noorte treeninggruppe

 

Kohalike omavalitsuste osa tõstmiseks noorte saavutusspordi edendamisel ning treeneritele paremate tingimuste loomisel algatati Eesti Olümpiakomitee (EOK) eestvedamisel 2010. aasta septembris Jõgevamaal, Tartumaal ja Viljandimaal noorte spordimeisterlikkuse treeninggrupid, mida lisaks olümpiakomiteele finantseerivad kohalikud omavalitsused, piirkondlikud spordiliidud ja maavalitsused. Tänavu otsustati treeninggruppide tegevust veel vähemalt kolme aasta jooksul jätkata, projektiga on nüüd hõlmatud juba kuus maakonda.

1. veebruaril Adaveres peetud kiiruisutamisvõistluse Kuldne 1500 eel allkirjastasid Eesti Olümpiakomitee president Neinar Seli, Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Enn Kurg, Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev ja Jõgevamaa spordiliidu Kalju president Toivo Tõnson ühise tegutsemise lepingu, millega jätkatakse Jõgevamaal veel vähemalt kolme aasta jooksul 2010. aastal alguse saanud noorte spordimeisterlikkuse treeninggruppide projekti. 

Viie spordiala kuus treeningrühma

Maakonnas tegutsevad projekti raames viie spordiala kuus treeningrüma, mis on komplekteeritud põhikoolis või gümnaasiumis õppivatest sportlikule saavutusele orienteeritud noortest. Lepingu kohaselt toetab EOK Jõgevamaal kõiki treeningrühmi kokku 2560 euroga kuus, toetust võib kasutada treenerite töö tasustamiseks ning treeningute läbiviimiseks.

Treeningrühmade toetamisel lähtuvad kohalikud omavalitsused vähemalt 800-eurolisest kohamaksumusest aastas. Lepingu kohaselt peab toetatavate treeninggruppide täiskoormusega treenerite töötasu alammäär olema 890 eurot kuus, treeningrühma suuruseks peab olema vähemalt 10 õpilast ja treeningute mahuks vähemalt 12 tundi nädalas. 

Jõgeval tegutseb kaks rühma

Projekti raames tegutseb Jõgeva linnas kaks treeningrühma – saalihoki treeningrühm Marko Saksingu juhendamisel ning kergejõustiku treeningrühm Piret Kolli eestvedamisel. Põltsamaa linnas ja vallas toetatakse kiiruisutamise (Väino Treiman), maadluse (Arved Külanurm), kergejõustiku (Lea Vilms) ja võrkpalli (Toivo Uusna) treeningrühmi.

Eesti Olümpiakomitee president Neinar Seli märkis, et projekt käivitati 2010. aastal lootusega, et tõuseks noorte spordimeisterlikkus ning leitaks üles Eesti erinevates paikades elavad andekad noored. Lisaks Jõgevamaale veel kahes maakonnas alguse saanud projekt laieneb alates käesolevast aastast kuude maakonda.

“Jõgevamaal oldi projekti käivitamisel kõige operatiivsemad ja aktiivsemad,” ütles Neinar Seli. “Meie eesmärgiks on jõuda 2016. aastaks kõigi maakondadeni.”

Projekti kaasatud treenerite töötasu võrdsustatakse pedagoog-metoodiku töötasuga, selle maksmisel laekub pool summast Eesti Olümpiakomiteelt, teine pool tuleb kohalikult omavalitsuselt, maavalitsuselt ja kohalikult spordiliidult. “Usume, et pedagoog-metoodiku palga maksmine treeneritele innustab neid noortespordi saavutust tõstma, samuti leidma neid andekaid, keda viia olümpiale,” ütles olümpiakomitee president. 

Jõgeva piirkonna lepingule pandi käed alla

Möödunud teisipäeval allkirjastati Virtuse spordihoones lepingud Jõgeval tegutsevate treeninggruppide treeneritega. Jõgevamaa spordiliidu Kalju president Toivo Tõnson, Jõgeva linnapea Aare Olgo, sihtasutuse Jõgeva Sport juhatuse liige Aita Saksing ning treenerid Piret Koll ja Marko Saksing allkirjastasid  lepingud, mille kohaselt komplekteerivad noorte spordimeisterlikkuse treeninggrupid Jõgeval kergejõustikuklubi Harta ja spordiklubi Tähe.  

Kergejõustikus on grupi suuruseks vähemalt 10 õpilast ning seal treenitakse vähemalt 12 treeningtundi nädalas. Osalise koormusega töötava Piret Kolli juhendamisel harjutavasse gruppi kuuluvad 13–19-aastased õpilased on võitnud auhinnalisi kohti Eesti tiitlivõistlustel.

Saalihokis moodustatakse Marko Saksingu eestvedamisel vähemalt kolm treeningrühma. Ühe rühma, kuhu kuuluvad 15–19-aastased õpilased, kes on võitnud auhinnalisi kohti Eesti tiitlivõistlustel, suuruseks on vähemalt 12 õpilast ning seal treenitakse vähemalt 12 treeningtundi nädalas. Ülejäänud rühmades harjutavad 9–16-aastased 4–8 tundi nädalas ning mõlemasse gruppi kuulub vähemalt 14 õpilast. 

Järjepidevus tagatud

Spordiliidu Kalju president Toivo Tõnson kinnitas, et tal on väga hea meel, et olümpiakomitee kolm aastat tagasi noorte toetamisega alustas. “Nüüd on tagatud ka selle liikumise järjepidevus,” märkis ta. Kohalviibinud noorsportlaste poole pöördudes ütles Tõnson: “Teie olete need, kes meie unistused ellu viivad. Me võime igasuguseid lepinguid kirjutada, aga kui nende realiseerijaid ei ole, siis ei ole ka tulemusi. Kindlasti elame me südamest kaasa teie võitudele. Kui ka alati ei tule võidud, olete teie saanud treenida ja tänu sellele olete tervemad ja tugevamad.”

Noortele ennast veendunud tugitoolisportlasena esitlenud linnapea Aare Olgo avaldas lootust, et ka neid noori on peatselt võimalik telerist näha. “Ilma treenerita on raske sporti teha, samas ei saa olemas olla ka treenerit ilma sportlasteta. Vastastikku täiendate üksteist,” ütles linnapea.

Treenerid Piret Koll ja Marko Saksing tänasid Eesti Olümpiakomiteed, Jõgevamaa Omavalitsuste Liitu, spordiliitu Kalju ning sihtasutust Jõgeva Sport. “Mul on hea meel, et meil on selline tore võimalus spordiga tegelda. Me saame täita oma unistusi ja proovida spordis võimalikult kaugele jõuda,” ütles Piret Koll. Marko Saksing lisas, et just tänu sellele projektile õnnestus saalihokimängijatel juurde saada saaliaega. “Tänu sellele läksid poistel tulemused ülesmäge – eelmisel hooajal kaotasid viis poistevõistkonda kokku vaid ühe mängu,” lausus Saksing.

Järgmiste aastate plaanidest rääkides avalikustasid nii mõnedki Jõgeva noorsportlased oma kõrged sihid. Veerandmailer Kevin Keek loodab juba kahe aasta pärast Eesti meistrivõistlustel esikolmikusse jõuda, sama soov on ka noortel odaviskajatel. Sander Õunapuu tõi välja ka oma pikaajalisema sihi. “Loodan kunagi olümpiale pääseda ja seal hästi esineda,” ütles noormees. Jõgevamaa spordiliidu Kalju esimehe Uno Valdmetsa sõnul allkirjastatakse lähiajal lepingud ka Põltsamaal tegutsevate treeninggruppidega.

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus