Eesti noorte saalihokikoondis jõudis MM-ile

Möödunud nädalal Madridis toimunud saalihoki U19 vanuseklassi MM-valikturniiril alistas Eesti koondis Ukraina, Belgia, Suurbritannia ja Hispaania ning pääses järgmise aasta mais Rootsis peetavate MM-võistluste B-divisjoni turniirile. Turniiri resultatiivseim oli Tanel Kasenurm, sümboolsesse kuuikusse valiti eestlastest Kasenurm ja Mathias Einamann.

MM-valikturniiril osalemise vajadus selgus Eesti koondisele alles selle aasta kevadel. 2013. aasta mais Saksamaal Hamburgis toimunud eelmistel selle vanuseklassi MM-võistlustel sai Eesti koondis B-divisjonis kolmanda ehk kokkuvõttes üheteistkümnenda koha. Esialgu tähendas kolmas koht ka otsepääsu 2015. aasta mais Rootsis toimuvatele MM-võistlustele. Ometi muutis rahvusvaheline alaliit selle aasta kevadel oma otsust ning nii tuli ka eestlastel kiiruga ettevalmistustega alustada.

Madridi sõitsid 15 väljakumängijat ja kaks väravavahti

Alaliidu ootamatu otsus vähendas ka Eesti koondise koosseisu. “Koondise lõplikus nimekirjas võiks olla 20 mängijat, aga me saame kaasa võtta vaid 15 väljakumängijat ja kaks väravavahti,” selgitas peatreener Marko Saksing augusti algul, kui koondise kandidaatidel oli Jõgeval esimene treeninglaager. “Eesti alaliidul ei ole lihtsalt raha, keegi polnud arvestanud sellise väljaminekuga. Koondis ei saa kaasa võtta isegi arsti ja massööri.”

Lõplikku valikusse jõudsid Marko Saksingu ning treenerite Tõnu Salmi ja Pavel Semjonovi otsusel mängijad seitsmest klubist. Kevadel selles vanuseklassis nii Eesti meistri- kui ka karikavõistlustel esikoha saanud Jõgeva SK Tähe meeskonnast arvati koondisse Kevin Tamm, Mathias Einamann, Andreas Õun, Aleksander Andrejev, Erik Vadi, Tarvo Kivisilla ja Ken Pähn.

Turniiri avakohtumises alistas osalenud meeskondadest kõrgeima asetusega (11) Eesti MM-võistlustel debüteerinud Ukraina koondise kindlalt 29:3 (10:0, 10:2, 9:1). Teises mängus võitsid eestlased belglasi 8:4 (5:2, 2:0, 1:2) ning kolmandas Suurbritannia koondist 25:3 (13:0, 7:2, 5:1). “Mängus belglastega andsin lõpus mänguvõimaluse kolmandale viisikule,” ütles Marko Saksing. “Sealt need vead ka tulid, aga selleks ajaks oli mäng juba tehtud. Mäng Suurbritanniaga oli kõige kergem, minu arust oli nende meeskond seal kõige nõrgem, ma ei saanud üldse aru, kuidas nad ukrainlasi võitsid.”

Otsustav kohtumine samuti kolm mängu võitnud Hispaania koondisega oli väga tasavägine. Eesti võitis 11:10 (4:4, 3:4, 4:2). Avaperioodil juhtis Eesti 4:1, kuid hispaanlased suutsid kolmandiku lõpuks seisu viigistada ning teisel kolmandikul ka juba kahe väravaga ette minna. Otsustaval kolmandikul suutsid 7:9 taha jäänud eestlased Tanel Kasenurme ja Ermo Jõgi väravatest küll 10:9 juhtima minna, kuid kuus minutit enne kohtumises lõppu hispaanlased taas viigistasid. Matši lõpp kuulus siiski külalistele, Kasenurm viis Eesti 57. minutil taas juhtima ning edu hoiti lõpuni.

Kõige tähtsam, et saadi edasi

“Valmistusime mänguks väga tõsiselt,” lausus peatreener. “Hispaanlased midagi erilist ei teinudki. Rahvas elas aga neile nii kõvasti kaasa, et meie poisid hakkasid natuke värisema. Sellest tulid ka mõned lollid vead.”

Marko Saksing jäi edasipääsu ning meeskonna esinemisega üldjoontes rahule. “Edasi saime, see on kõige tähtsam,” ütles ta. “Võitjate üle kohut ei mõisteta. Oleks me kaotanud, siis…”

Marko Saksing, kes on kaalumas treenerikarjääri lõpetamist, on MM-ile jõudnud poistele lubanud, et käib nendega järgmisel aastal ka Rootsis ära. Tulevik on tema hinnangul aga tume. “Eestis on mängijate valik kesine,” ütles ta. “Mitte ainult noortel, vaid ka meeste hulgas on olukord hetkel üsna nutune. Kaks viisikut olid Hispaanias head, aga edasi on seis üsna problemaatiline, kolmas viisik jäi nõrgemapoolseks. Kui MM-ile minna, peab olema kolm võrdset viisikut. Kust need mängijad aga võtta, seda ma ei oska hetkel öelda.”

Koondisse kuulunud jõgevalastest tõi Marko Saksing eraldi välja 16-aastase Mathias Einamanni ja 15-aastase Andreas Õuna. “Andreas üllatas mind,” sõnas peatreener. “Eelmine hooaeg läks tal üle kivide ja kändude, kasvuprobleemide tõttu ei saanud ta korralikult treenida. Oma nooruse tõttu oli ta Madridis algul kolmandas viisikus, viimastes mängudes aga juba esimeses viisikus. Mathias on aga üldse erilisest klassist.”

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus