Eesti Näitejuhtide Teatritrupp peab Palal suvekooli

Siiani on sellised laagrid toimunud näiteks Ruhnu saarel, Lõuna-Eestis Rõuges ja Rakvere lähedal Porkunis.

Eesti Näitejuhtide Teatritrupp (ENT) loodi 1996. aastal Viivi Metslaidi ja Vando Peebo eestvõttel Suurejõel. Teatritruppi kuulub umbes viiskümmend ärksamat näitetruppide harrastusjuhti, ühingusse on vastu võetud ka näiteringide näitlejaid. Projektijuhi Vando Peebo sõnul näitab aeg, et julgust ja kogemust juurde saades hakkavad näitlejad ka lavastama, esialgu küll lasteetendusi ja lihtsamaid lavatükke.

Kõik soovijad nagunii osaleda ei saa

ENTi tegemisi ja projekte iseloomustab positiivne ellusuhtumine, töökus, sõbralikkus ja huumorimeel. Suvekoolist võtab osa üle paarikümne inimese. Vendo Peebo sõnul on paratamatu, et kõik aktiivsed näitejuhid, kes tahaksid suvekoolitusel osaleda, seda kahjuks teha ei saa, sest paljud on tööga hõivatud.

Suvekoolis osalemine on ka omajagu kallis, sest ühistoitlustamist ei toimu ja sõidukuludki tuleb ise katta. Õnneks on siiski leidunud toetajaid, kelle abiga üritused toimuda saavad. Teiste hulgas on ENTi toetanud ka Eesti Kultuurkapital.

Suvekoolidesse on õppejõududena kutsutud professionaalseid näitlejaid, tänavu on Palal põhilisteks õppejõududeks Indrek Saar Rakvere teatrist ja Indrek Sammul Linnateatrist. Nemad õpetavad kursuslastele mitmeid võitlustehnikaid.

Suvekoolis õpitakse ära terve lavashow, millega esinetakse 17. juulil. Indrek Saare sõnul õpivad näitejuhid kasutama rusikavõitlust (tegelikult relvadeta võitlus), kaikavõitlust, samuti rapiire (kahelt poolt terav mõõk, millega saab nii lõigata kui torgata, oli kasutusel 16.-17. sajandil – toim.) ja laia mõõka (oli kasutusel 14.-15. sajandil).

Tähtis on relvi tunda

Saare sõnul pole kõige tähtsam lõpp-produkt ehk lavashow, vaid see, et näitejuhid saaksid aimu sellest, mis on lavavõitlus ja kuidas sellega ohutult toime tulla. Tähtis on ka relvi tunda, et ei juhtuks õnnetusi, samuti on oluline, et lavavõitlus oleks efektne ja aitaks etendusele kaasa. Publikule esitatakse katkendeid klassikast, peamiselt Shakespeare teostest. Oluline on see Saare hinnangul eelkõige selleks, et näitetruppide juhid saaksid esinemiskogemusi ka publiku ees.

Indrek Saar on üks neljast Eesti näitlejast, kes on saanud rahvusvahelise õpetajakutse lavavõitluses. See on seitsmeaastase järjepideva töö tulemus.

Esialgu tekkisid tal kontaktid Briti Võitlusakadeemia presidendi Jonathan Howelli ja Põhjamaade Lavavõitlusseltsi juhi Östensoniga. Nende eestvõttel on saanud näitlejad õpetust mitmetelt oma ala tugevamatelt nii Põhjamaadest, Ameerikast kui ka mujalt.

Peebo sõnul on alati kaasatud ka aktiivsemaid näitlejaid kohalikust näiteringist. Tänavu osalevad suvekoolis ka huvilised Pala näiteringist.

Peebo sõnul võtab tervest kursusest osa kolm inimest, kuid huvilisi on veelgi, kes töö tõttu osaleda ei saa. Kuid nemad saavad siiski käia vaatamas, mida tehakse ning õppida metoodikat. Suvekooli raames on ka draamapäev lastele. Päeva jooksul saavad kohalikud, peamiselt näiteringis käivad lapsed, aimu näite- ja psühhotehnikast, liikumisest ja etüüdidest, hääleseadest, laulust ning lavavõitlusest.

Vabaõhuetendused kohalikele

Tegelikult on teatritrupil korraga kavas isegi kaks projekti. Eesti Mõisakoolide projekti raames valmis näidend ?Oh ajad, oh kombed,? mis on lavaküpseks saanud vaid näitetrupi oma jõududega. Harrastusteatrite juhid olid nii näitlejateks, lavastajateks, muusika autoriteks kui ka kostümeerijateks.

Laupäeva õhtul tuli Palal nn. kontrolletendust vaatama vähemalt sada huvilist. Lustaka näitemänguga minnakse aga edasi ringreisile ja esinetakse mõisakoolides Ruusmäel, Moostes ja Kiltsis. Rahvale on etenduste külastamine tasuta, siiski on vabad annetused alati oodatud.

Suvepäevade raames esinetakse ka Anna Haava 145 juubelile pühendatud luulekavaga, mis samuti kohapeal selgeks õpitakse. Samuti esinetakse Palal vene luule ja romanssidega, kuhu saab sisse kutsetega.

?Loodame, et ilm meile vingerpussi ei mängi, etendused on tegelikult mõeldud vabaõhuetendustena, aga kui vihma ikka kõvasti sajab, tuleb need kultuurimajja tuua,? rääkis Peebo. Ilusa ilmaga etendub suvekoolis õpitu koolimaja rõdul.

Projektijuht ning ENTi tegevjuht Vendo Peebo ütles, et Eesti Näitejuhtide Teatritrupp on sõpruskond nii igapäevaelus kui ka tööalaselt. Üksteisele on vahendatud isegi informatsiooni võimalike töökohtade kohta. Kõige olulisem suvekooli juures ongi see, et osalejad saavad omavahel suhelda ja kontakte vahetada.

Pala näiteringi ja ka kultuurimaja juhataja Tiina Eres ütles, et Palale on väga suureks tunnustuseks, kui seal toimub selline üle- eestiline üritus. Kahjuks on suvi väga pingeline olnud, äsja sai lavaküpseks etendus ?Kurat? ja osaleti ka ESTOL, nii on kohalikke osavõtjaid mõnevõrra vähem, kui algul loodeti. Kuigi Eres ise showprogrammist osa võtta ei saa, sest on hõivatud ürituse korraldamisega, püüab ta kindlasti endale suvekoolist nii palju teadmisi hankida kui vähegi võimalik.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus