Eesti meistrivõitlustel kiiruisutamises tegid ilma noormehed

“Adavere uisurada on Eesti parim, ainuke 250-meetrine rada välitingimustes,” kiitis noor uisulootus Jaan Saks, kes läks starti parima isikliku rekordiga 500 meetris, kuid pidi siiski treeningkaaslasele, aasta nooremale Danila Ruusule alla vanduma.

Kolmanda koha meeste mitmevõistluses pälvis alles 13-aastane, samuti peamiselt Soomes harjutav Eerik Idarand Pirita Suusaklubist, kuid 1500 meetri kiiruisutamises kuulus noormehele teine koht.

Ants Antsoni rekord jäi ületamata

Pealtvaatajate rõõmuks üritasid peamiselt Soomes treenivad Jaan Saks ning Danila Ruusu Ants Antsoni nimel olevat 500 meetri rekordit ületada, kuid sellest jäi siiski puudu mitu head sekundit. Jaan Saks ise ütles, et Antson sõitis eesti tippmargi sisehallis, küllap tuleb üritada seda järele teha samades tingimustes.

Paljud noortele uisulootustele kaasaelajatest aga ei teadnud, et rekordiüritusena reklaamitud kordussõidul oli ka argisem põhjus: nimelt ei suudetud paarile esimesel korral aega mõõta. Võistlusel tuli ette mitmeid väiksemaid tehnikarikkeid: korraks kadus elekter, samuti tuli elektrooniliselt ajamõõtmiselt üle minna käsitsitööle.

“Võistlejad tuhisesid nii kiiresti mööda, et ei jõudnud ajavõtmisega järele,” naljatas ürituse peakorraldaja, Põltsamaa valla spordijuht Väino Treiman, öeldes et eks väikesed apsakad kuuluvad võistluse juurde.

“Vaadake, see naine on Adaverest, tehke kindlasti kohalikest pilti,” püüdis üks kaasaelajatest fotograafi mõjutada. Kohalikel spordisõpradel oli aga rõõmustamisvõimalust küllaga, sest kiireim naisuisutaja Liina Käsik on just nimelt adaverelane.

Märkimisväärne on seegi, et naiste absoluutarvestuse parimad tulemused mitmevõistluses olid alles B-klassis võistlevatel noortel Jõgevamaa uisulootustel Sandra Alusalul ja Liis Emajõel.

Paavo Raudsepp tuli uisurajale

Meie maakonda tuli ka suurem osa noorte võistlusklasside medalikohtadest. “Tipptasemel tegijaist oli ilus, et nad võistlesid meesteklassis ja jätsid ka teistele võimaluse võidust rõõmu tunda,” leidis Treiman.

10-aastane, alles D-klassis võistlev Pirita Suusaspordiklubi kasvandik Evelin Idarand uisutas aga 1500 meetri distantsil välja naiste arvestuses kõige parema aja.

Kokku sõitis erinevates võistlusklassides üle viiekümne uisutaja. Vaatamata enam kui kümnekraadilisele pakasele oli uisuetendust jälgima tulnud üle poolesaja inimese.

Uisutajaid oli lisaks Tallinnale ja Jõgevamaale ka mitmelt poolt mujalt Eestist, näiteks Viljandist ja Võrust. Tänu sellele, et Jõgevamaa on Eesti külmim paik, said kiiruisutamise meistrivõistlused üldse Adaveres toimuda: esialgselt pidid sportlased üksteiselt mõõtu võtma hoopis Tallinnas, kuid seal sulas jää lihtsalt ära.

“Külma ilma kurtsid pealtvaatajad, võistlejad ilma üle ei nurisenud,” ütles Treiman pisut ajakavast maha jäänud ürituse kohta.

1500 meetri distantsil osales ka suusataja Paavo Raudsepp, kes teel Tartusse lihtsalt Adaveres uisutajaid märgates auto kinni pidas. Mõte uisuvõistlustel osaleda vaimustas suusaässa sedavõrd, et ta suusavõistlustest loobus ja Adaverre uisutama jäi.

Ojuland andis auhinnad kätte

Väino Treimani sõnul toimuvad Eesti meistrivõistlused kiiruisutamises Adaveres tõenäoliselt ka järgmisel aastal. Tema sõnutsi on väga meeldiv, et meistrivõistlused kiiruisutamises toimusid koos traditsioonilise uisuvõistlusega “Kuldne 1500”, mis leidis aset juba kuuendat korda. Sellel võistlusel said kaasa lüüa kõik, kes seda soovisid, kõige nooremad võistlejad olid 5-6 aastased, kes võistlesid 250 meetri pikkusel distantsil.

“Kõige olulisem on see, et võistlejad jäid asjaga väga rahule,” ütles Treiman. Üritusele lisas värvi seegi, et võitjatele andis auhinnad üle Eesti Uisuliidu president, välisminister Kristiina Ojuland.

Adaveres on uisuhuvilised saanud harjutada juba 15 viimast aastat. Korralik rada on valgustatud, koolimajas on uisulaenutus. Keskmiselt käib Adaveres treenimas sadakond spordihuvilist päevas.

Kiiruisutamise meistrivõistluste tulemused avaldame neljapäevase Vooremaa spordiküljel.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus