Eesti maadlustulevik Virtuses

Sellel traditsiooniliseks ja oodatuks kujunenud võistlusel on oma sünni- ja arengulugu, milles on kaasa rääkinud noori ja maadlust armastavad treenerid, eestvedajad ja mõistvad toetajad. Üks sellistest oli näiteks toonane Jõgeva näidissovhoosi direktor Mart Uudla, kes leidis 1979. aastal vahendid uue maadlusmati ostmiseks. Hiljaaegu said Mart Uudlale tema juubelisünnipäeva õnnitlustega üle antud ka tänusõnad selle teo eest.

Esimene tõsine turniir toimus 1980. aastal ja Jõgeva poistest võitsid seal medaleid Arne Poom, Aimur Säärits, Toomas Klaarmann ja Alari Kivisikk. Võistluste sünni juures olid kahekordne Berliini olümpiamängude võitja Kristjan Palusalu ja kahekordne maailmameister August Englas. Esimestele võistlustele panin ma välja parima maadleja karika.

1981. aastal istutasid Kristjan Palusalu ja August Englas Piiri parki tammed. Mõlemad puud said hooldusel tõsiselt vigastada. Kristjan Palusalu istutatud tamm põdes, kuid temas oli jõudu parandada haavad ning 2001. aastal, Berliini võitude 65. aastapäeval, asetasime puu juurde maakivi ja sellele memoriaaltahvli. Tänavu, 27 aastat hiljem istutatakse August Englasele uus puu. Ta ise ? tituleerituim Eesti maadleja ? on selle hetke tunnistaja ja abiline istutamisel. Kristjani tamme alla asetatakse aga võistluste ajal lilled ja küünlad.

Tuleva aasta märtsis on Kristjan Palusalu 100. sünniaastapäev. Rõõm, et Jõgeva võistlused hoiavad elus ka mälestuse Kristjanist. Möödunud aastal ilmunud raamatus Kristjan Palusalust kirjutab raamatu koostaja Paavo Kivine, et erinevad ajad on kergitanud rahva seast kolm meest ? Georg Lurichi, Kristjan Palusalu ja Paul Kerese, kes spordiraamid ületanult on muutunud müütilisteks kangelasteks, saanud rahva võrdkujuks.

Vooremaa auhinnavõistluste käimatõmbaja au kuulub vaieldamatult Izmail Uspenskile, kes on kasvatanud üles kaks vägilasest poega (need on Tiit ja Aap) ning kelle käe all on paljud mehed saanud maadluspisiku ja hästi vormis keha. Teine võistluste eestvedaja oli Otu Suits. Nüüdseks on nad mõlemad manalamehed. Praegu veab seda võistlust raskejõustikuklubi Ramm juhataja Aimur Säärits oma meeskonnaga. Maadlejate ja maadlushuviliste tänu talle ja kõigile võistluste toetajatele!

Tänavustel võistlustel ootab noormaadlejaid ka üks üllatus: nendega tuleb kohtuma riigikogu liige ja tuntud lastesõber Raivo Järvi, kelle võistluste käigus joonistatav pilt jääb vääriliselt täiendama võistluste arengulugu.

Seadke laupäeval ja pühapäeval sammud Virtusesse! Tulge vaatama, kuidas maadlusmatil vormuvad noored isiksused! Tulge kaasa elama meie poiste esinemisele! Tulge ? ja te ei kahetse!

ANTS PAJU,
võistluste ellukutsuja

blog comments powered by Disqus