Eesti kelguhokikoondis mängib pühapäeval Jõgeval

Eeloleval pühapäeval, 12.veebruaril tehakse Jõgeva hokiväljakul ajalugu. Algusega kell 12 peab Eesti kelguhokikoondis Jõgeval oma kahe koosseisuga näidismängu. Esmakordselt Eestis mängitakse kelguhokit välistingimustes. Kuna tegemist on ainulaadse ettevõtmisega, on seda oodatud vaatama kõik huvilised ja spordisõbrad lähedalt ning kaugelt, et saada parem ettekujutus invaspordi erinevatest võimalustest.  

“Tuleme Jõgevale seda kohtumist pidama ka sellepärast, et anda kohalikele inimestele julgustust tegeleda edasi jäähalliprojektiga, sest maailmas populaarsust võitev kelguhoki oleks rajatavale jäähallile kindlasti üheks oluliseks väljundiks. Seda enam, et Eesti Invaspordi Liit näeb 2015. aasta EM-võistluste võimaliku toimumispaigana Jõgevat,” ütles kelguhokikoondise väravas mängiv Eesti Invaspordi Liidu juhatuse liige Alar Õige.

Eesti maailma kaheksas

Kelguhoki lühikeseks tutvustamiseks võib öelda, et see on paraolümpiamängude versioon jäähokist. Esimest korda oli kelguhoki paraolümpiamängude kavas 1994. aastal Lillehammeris. Sealt alates on kelguhoki kiiresti muutunud kõige atraktiivsemaks ja publikurohkemaks alaks talvistel paraolümpiamängudel.

Eestis mängitakse kelguhokit alates 1993. aastast. Esialgu harrastati seda spordiala  lisaks Tallinnale ka Narvas, kuid seda kuni 2004. aastani.

“Nii nagu päris jäähokit, pidurdab ka kelguhoki harrastamist jää vähesus. Eestis ja üldse Baltimaades puudub tänase seisuga rahvusvahelistele kelguhokireeglitele vastav jäähall, kus pidada suurvõistlusi. Jõgeva võiks oma jäähalli rajamisel sellele kindlasti mõelda. See oleks tugev eelis teiste ees,” rõhutas Õige.

Eesti kelguhokikoondis on praegusel hetkel maailma reitingus 8. kohal. Möödunud aastal  Rootsis Sollefteas toimunud EM-il saavutati 4. koht Itaalia, Tšehhi ja Norra järel. Kokku on praegu maailmas riike, kus seda spordiala aktiivselt harrastatakse, aga 17.

Kelguhokit mängitakse, istudes spetsiaalsel kelgul, millel on all paar uiske. Kasutatakse kahte kuni 100 cm pikkust keppi, mille üks ots on varustatud metallteravikuga kelgu liikumapanemiseks ja teine hokikepilabaga litri löömiseks.

Mänguaeg on kelguhokis 3 x 15 minutit. Kelguhokireeglid on laias laastus suure hokiga sarnased. Alar Õige sõnul on  mängureeglite suurim erinevus selja puutumatus.

“Mängijal on keelatud rünnata teist mängijat küljelt 90-kraadise nurga all ja samuti on keelatud litri liikumise takistamine kelguga. Aga kontaktsus on lubatud, ja seda mitte ainult poordiga, vaid ka omavahel — samasuunalisuse korral.”

Valmistumine järgmiseks paraolümpiaks

Õige sõnutsi  sobib kelguhoki sellisele liikumispuudega inimesele, kellel käed on terved ja kes omab ka mõningast istetasakaalu. “See on mäng amputantidele ja alakeha halvatusega inimestele. Aga loomulikult on oodatud kõik huvilised.”

Koondise ettevalmistus on suunatud 2014. aasta Sotši taliolümpiaks. Tee sinna käib läbi MM-turniiride, mis toimuvad sel ja järgmisel aastal. Eesti, kes on ka varem paraolümpial mänginud, üritab sinna pääseda ka nüüd. Selleks peetakse arvukalt treeningmänge.

Alar Õige: “Meie treeningkava koostisosadeks on kohtumised rahvuskoondiste tasemel. Näiteks peeti need  jaanuari lõpus Tallinnas rootslastega. Selliste koondise mängude korraldamisel ei peaks arvestama pelgalt Tallinna spordibaaside ja võimalustega. Ala geograafiline laiendamine on kindlasti ühe spordiala arengule oluline, mida võimaluste tekkimisel oleme valmis kasutama.”

Järgmiseks, 2015. aastal korraldatavateks EM-võistlusteks on Eesti Invaspordi Liit korraldajana pakkunud välja Eesti. Korralduskohana peeti seejuures silmas Eesti külmapealinna Jõgevat ning siia plaanitavat jääspordikeskust.

Juhul, kui see on 2014. aasta sügiseks kasutamiseks valmis, on Rahvusvahelise Paraolümpiakomitee Kelguhoki Spordi-Tehniline Komitee (IPC ISH STC) kinnitanud omapoolset valmisolekut korraldada nimetatud tiitlivõistlused justnimelt Eestis ja Jõgeval.

Mõned olulised kelguhokireeglid

*Rünnak kelguga  selga on rangelt keelatud, sõltumata põhjustest. Selg on püha piirkond, eriti kael.

Kelguraami kokkupuutehetkel vastasega ei tohi jalaraami tahtlikult tõsta. Kui see raud tuleb rindkeresse, ei või iial teada, kui suured ja tõsised võivad olla vigastused.

*Vastasmängija õlaga poordi lükkamine on lubatud: litriga mängija korral ei karistata, litrita mängija korral karistatakse 2 minutiga.

*Litrit lüüakse mõlema kepiga ja mõlema kepi mõlema otsaga.

*Vastast ei tohi takistada kelgust, käest või kepist hoides.

Näidismängu järel on kõikidel huvilistel võimalik proovida ise kelgul olles litrit väravale visata. Täpsematele on ka auhinnad.
Hokimänge toimub nädalavahetusel Jõgeval teisigi. Laupäeval kell 12 kohtub Jõgeva SK Pedja meeskond koduväljakul

Virumaa liigaturniiri sarjas tugeva Tartu Kajakas-Condor meeskonnaga.

Pühapäeval pärast kelguhoki näidismängu jätkuvad aga maakonna meistrivõistlused.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus