Eesti euro-ootuses

4Valitsus ja Eesti Pank on teinud pikka aega ettevalmistusi, et üleminek eurole oleks elanikkonnale võimalikult mugav ja lihtne. Keerulist pole rahavahetusprotsessis tõepoolest midagi.

Oluline on teada, et 1. jaanuaril (nimetagem seda €-päevaks) vahetatakse kõik teie kroonid pangakontodel ja hoiustel automaatselt eelpool mainitud kursiga ja ilma teenustasuta  eurodeks.

Alates €-päevast kehtib kahenädalane paralleelkäibe periood, mil kroon ja euro on sularahas võrdväärsed maksevahendid. See tähendab, et kauplustes saab maksta nii kroonides kui eurodes. Vahetusraha antakse aga üldjuhul tagasi eurodes.

Muret pole vaja tunda ka nende kroonide pärast, mis mingil põhjusel kätte jäävad. Nimelt on pankadel kohustus vahetada üks kuu enne ja kuus kuud pärast €-päeva (kuni 30. juunini 2011) kroone eurodeks keskkursiga ja teenustasuta kõikides sularahateenust osutavates pangakontorites. Tegelikult on pangad lubanud seda teha veelgi kauem – osades kontorites kuni järgmise aasta lõpuni. Eesti Pank vahetab kroone eurodeks keskkursiga ja teenustasuta tähtajatult.

Paljudel on kogunenud koju krooni sente-münte, mille vahetamiseks on samuti võimalus loodud. 2010. aasta oktoobris algab pankades müntide kogumise kampaania, mille raames saab mündid tasuta kontole kanda või paberrahaks vahetada.

Pangaautomaadid varustatakse eurodega arvestusega, et hiljemalt 48 tundi pärast uue aasta saabumist väljastavad kõik juba uut raha. Et ostjad saaksid harjuda eurohindadega ning kohaneda erinevate hinnanumbritega, tuleb kohustuslikus korras  pika aja jooksul näidata kõiki hindu kahes vääringus — kroonides ja eurodes.

See periood kestab terve aasta – kuus kuud enne ja kuus kuud pärast €-päeva. Teiste sõnadega on kauplejad alates käesoleva aasta 1. juulist kuni 30. juunini 2011 kohustatud avaldama tarbijale pakutava kauba või teenuse hinna nii kroonides kui eurodes.

Nõue kehtib ka e-kaubanduse korras kauba või teenuse pakkumisel. Kui  hindade samaaegset kuvamist kahes vääringus pole mingil põhjusel võimalik teha, võib need avaldada eraldi hinnakirjas või lisada veebilehele hinnakalkulaatori.

Kahes vääringus ei pea hind olema trükitud piletitele, telefoni kõnekaartidele ning kinkekaartidele. Piletite müügikohas tuleb aga avaldada piletite müügihinnad nii kroonides kui eurodes.

Kahes vääringus avaldamise kohustuse kõiki aspekte siinkohal käsitleda ei jõua. Juhendi selle kohta leiate tarbijakaitse kodulehelt ettevõtjate rubriigist aadressil www.tka.riik.ee

Erinevad uuringud näitavad, et kõige rohkem kardetakse eurole üleminekul hindade tõusu. Ometi ei saa euro, millesse kroonid kindla kursiga konverteeritakse, iseenesest mingit hinnatõusu põhjustada. Hinna määrab kaupmees, kellel on võimalik nüüd oma asust ja heasoovlikkust tarbija suhtes välja näidata.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja eestvedamisel on ettevalmistamisel ausa hinnakujundamise lepe, millega liitunud ettevõtjad annavad nõusoleku, et seoses eurole üleminekuga  järgivad nad head tava ja hindu põhjendamatult ei tõsta.

Leppest kinnipidamist jälgivad Tarbijakaitseamet ja ka ettevõtjate erialaliidud.

Liitumine ausa hinnakujundamise leppega on vabatahtlik, see  saab võimalikuks augustis.

Kogu informatsioon eurole ülemineku kohta on kättesaadav euroveebis aadressil euro.eesti.ee

Tasuta euroinfotelefon 800 3330

VILLU KÄND, Riigikantselei EL infojuht

blog comments powered by Disqus