Eesti Entsüklopeedia 15. köide tuleb Jõgevamaale

Äsja ilmus EE 15. köide ?Maailma maad?, mis lõpetab 1985. aastal alustatud sarja. Köide sisaldab ülevaadet kõikide maailma riikide kohta, mis on tänapäeval igaühele hädavajalik. Ainuüksi ajakirjanduslik välisuudiste tulv võib jääda inimestele arusaamatuks või osutuda lausa eksitavaks, kui puudub usaldusväärne teatmeteos sündmuste ja olude tausta mõistmiseks. EE 15. köide on selle tühiku Eesti kultuuriruumis täitnud.

Eesti on oma arengus võtnud suuna teadmistepõhisele ühiskonnale, sest ilmaeluga toimetulekuks on teadmine alati eelistatud arvamisele ja uskumisele. Seetõttu on teadmisi inimkultuuri aguaegadest peale peetud väga tähtsaks. Poisikesepõlves sõitsin kord vanaisaga ringi oma kodukandis Läänemaal ja seal räägiti ühes külas mehest, kes olla väga hea maailma asjade teadja, sest ?ta on maailmas palju ringi käinud?.

Tänapäeval, kui piirid on eestlaste jaoks lahti ja maailm ise on muutumas ?suureks külaks?, aitab selline teatmeteos ümbritsevat paremini mõista.

Teatud mõttes võiks EE 15. köidet käsitleda kui paarisväljaannet ?Suurele maailma atlasele?, mille meie kirjastus andis välja 2005. aasta lõpul. Selles sisalduvad kõikide riikide ja sõltlasalade üksikasjalikud kaardid ning seetõttu me ei pidanud otstarbekaks kulutada käesoleva väljaande ruumi suurtele kaartidele. Pigem eelistasime rohkem pildimaterjali, mille üheks allikaks olid eestlastest maailmarändurid eesotsas Tiit Pruuliga. Põhjaliku töö riikide lähiajaloo ja riigikorralduse osas tegi Tartu Ülikooli politoloogiaosakond. Mõistagi on põhiraskus alati autoritel ning väljaande kolleegiumil, mille liikmed olid akadeemik Anto Raukas, elupõline entsüklopeediategija Tunne Kelam ja meie üks parimaid välispoliitika asjatundjaid Raul Mälk.

Eesti Entsüklopeediakirjastus esitleb 15. köidet ?Maailma maad? kolmapäeval, 25. aprillil kella 12-14 Jõgeva Maakonna Keskraamatukogus Põltsamaal ja kella 15.30?17.30 Jõgeva Linnaraamatukogus. Räägime Eesti Entsüklopeedia koostamise ja kirjastamise ajaloost ning teatmekirjanduse tulevikust. Kirjastusel on kaasas ka suur valik raamatuid ? entsüklopeediaid, teatmeteoseid, loodusraamatuid, mida pakutakse esitluspäeva soodustustega.

Head maailma avastamist!

HARDO AASMÄE,
Eesti Entsüklopeedia peatoimetaja

blog comments powered by Disqus