Edukas hooaja lõpp andis Saskia Alusalule palju energiat

Kahel viimasel aastal Jõgevamaa parimaks sportlaseks valitud kiiruisutajal Saskia Alusalul jäi selja taha keeruline võistlushooaeg. Alusalul ei õnnestunud küll ületada eelmise aasta tippsaavutust, MM-võistluste kümnendat kohta, kuid samas andsid hooaja viimasel võistlusel püstitatud Eesti rekordid ning kõigil distantsidel toimunud areng 22aastasele adaverelasele tipptasemel jätkamiseks vajalikku energiat.


Möödunud suvest Norra kiiruisuakadeemias harjutav Saskia Alusalu märgib hooaega kokku võttes, et senise karjääri pikim võistlushooaeg oli talle keeruline ja stressirohke. “See teeb õnnetunde hooaja viimasel võistlusel püstitatud rekorditest isegi kordades suuremaks,” lausus kuu aja eest Kanadas Calgarys peetud võistlustel oma põhidistantsil kauaoodatud Eesti rekordi püstitanud uisutaja. “Mul on hea meel, et otsus teha hooaja keskel üks jääväline mahutsükkel kandis vilja ning mul õnnestus oodatud tulemus just hooaja lõpus välja sõita. Viimased rekordiparandused andsin palju energiat ning tekitasid tunde, et mul on veel palju potentsiaali.”

Kümme Eesti rekordit

Varasematest hooaegadest ligi kolme kuu võrra pikemaks osutunud võistlushooajal püstitas Saskia Alusalu kümme Eesti rekordit. Senised tippmargid langesid kõigil uisudistantsidel, sealhulgas paranes rohkem kui poolteise sekundi võrra ka tema senine parim tulemus 3000 meetri distantsil.

“Eriti hea meel ongi just selle üle, et rekordiparandused tulid nüüd kõigil distantsidel,” lausus Alusalu, kes MM-võistluste kümnenda kohaga lõppenud eelmisel hooajal parandas Eesti rekordeid vaid kahel distantsil.

Sel hooajal tegi Saskia Alusalu esmakordselt kaasa kogu MK-võistluste karusselli ning esindas Eestit ka mitmevõistluse EM-võistlustel Minskis ja üksikdistantside MM-võistlustel Venemaal Kolomnas. Kukkumisega lõppenud MM-võistluste ühisstardiga sõidus sai Alusalu 21. koha, EM-võistlustel tegi ta parima etteaste 3000 meetri distantsil, kus näitas viieteistkümnendat aega. MK-sarja osavõistlustel teenis adaverelane korduvalt MK-punkte ühisstardiga sõidus, üksikdistantsidel jäi aga parimaks Inzelli etapil 1500 meetri sõidus saadud B-divisjoni 17. koht.

Sai vaimselt tugevamaks

“Selle hooaja võistlustel oli hästi palju selliseid hetki, kus ma tundsin, et sain vaimselt tugevamaks,” tunnistas Saskia Alusalu. “Mõni võistlus algas minu jaoks halva sõiduga, kuid seejärel suutsin ennast ikkagi kokku võtta ja teisel distantsil uue rekordi püstitada. Ka maailmameistrivõistlustel tabas mind ebaõnn, kuid siis läksin Kanadasse ja hooaja lõpp oli väga hea. Sellega tõestasin endale, et üks ebaõnnestunud võistlus ei tähenda veel ebaõnnestunud hooaega.”

Suvine ettevalmistus Norra kiiruisuakadeemias kulges Saskia Alusalu sõnul ladusalt ning ka hooaja avavõistlused näitasid head vormi. USAs toimunud hooajaeelse treeninglaagri järel muutis Alusalu oma esialgseid plaane ning otsustas jääda ligi kaheks kuuks Põhja-Ameerikasse harjutama. “Et ajavahega harjumine võttis mul üsna kaua aega, siis otsustasin, et mul ei ole mõtet enne Calgarys ja Salt Lake Citys toimuvaid MK-etappe sõita Euroopasse ning siis paar nädalat hiljem tagasi Põhja-Ameerikasse,” selgitas ta. “Norralased sõitsid koju kvalifikatsioonivõistlustele, mina aga ühinesin ühe Kanada treeningrühmaga. Teise rühma treeningprogrammi sisse hüppamine vahetult enne hooaja algust ei olnud ideaalne, aga siiani arvan, et Põhja-Ameerikasse jäämine oli minu jaoks parem variant. Mitu korda ajavahega harjumine ja pikad lennureisid oleksid olnud palju kurnavamad.”

Õppis olema veel iseseisvam

“Hooaja keskpaik oli aga algusest tunduvalt keerulisem, sest keegi kiiruisuakadeemia pikamaatiimi kuuluvatest norralastest ei kvalifitseerunud MK-etappidele,” lausus Saskia Alusalu. “Seetõttu jäin tähtsatel võistlustel ilma oma treeningupartneritest ja treeneri püsivast toetusest. Teistel tiimidel on igal võistlusel lisaks mitmele treenerile pidevalt abiks ka uisutehnikud ja füsioterapeudid, üksinda olles ei ole aga kedagi, kes aitaks erinevaid võistlustega seotud asju korraldada ning see segab võistlusteks valmistumist ka vaimselt.”

“Samas õpetas see kõik mind olema veelgi iseseisvam uisutaja ja sportlane ning usaldama oma sisetunnet ja valikuid,” kinnitas Alusalu, kes on tänulik kõigile toetajatele, kellele ta Eestis olles loota saab. “Paljude sportlaste ülesanne on vaid trenni teha ja võistlustel hästi esineda, minul on aga ülesandeid palju enam.”

Teise uuendusena tegi Saskia Alusalu hooaja keskel kahenädalase jäävälise mahutsükli. “Paljud teisedki uisutajad lähevad sel ajal jäält ära ning jätavad mõne võistluse vahele,” ütles Alusalu. “Tsükkel sarnanes suvisele ettevalmistusele, sõitsin rattaga, tegin jõudu ja imitatsioonharjutusi. Ei ütleks, et selle mahutsükli planeerimine ideaalselt välja kukkus, aga kuna ma EM-võistluste kavas olnud mitmevõistluseks spetsiaalselt ei valmistunud, siis oli see ainus aeg, kus seda üldse teha sai.”

MM-võistlustel teda tabanud ebaõnne järel tundis Saskia Alusalu, et ei ole veel selliseid aegu välja sõitnud, milleks ta tol hetkel võimeline oli. “Teadsin, et olen vahepeal väga häid treeninguid teinud ning olen heas vormis,” lausus ta. “Kanada võistlus oligi hooaja lõpus üks suuremaid. Ma tundsin, et kõik läks Calgarys sellepärast nii hästi, et ma ei püüdnud kellelegi teisele midagi tõestada, vaid tegin seda kõike vaid enda jaoks ning sellepärast, et kiiruisutamine mulle nii väga meeldib.”

Sel aastal sai Saskia Alusalu oma silmaga näha ka teiste Eesti kiiruisutajate arengut. “Sain Norras kaasa elada Kermo Voitka ja Kaspar Kaljuvee sõitudele noorte olümpiamängudel ning kahel täiskasvanute MK-etapil oli stardis ka Marten Liiv. Minu jaoks oli väga positiivne, et Eesti kiiruisutamine oli kõigil neil võistlustel esindatud. Kõige selle eest võlgneme me tänu Väino Treimanile, ilma temata ei oleks me kõike seda saavutanud,” lisas Saskia Alusalu, kes  jätkab ka uuel hooajal Norra kiiruisuakadeemias.

Hooaja viimase võistluse järel on Saskia Alusalu treeninud põhiliselt kodumaal. “Naudin väga seda aega ning perega koos olemist, tunnen, et pärast pikka hooaega on vaja just vaimset puhkust,” lausus ta. “Treenin praegu veel väiksemate mahtudega ja teen kõike seda, mis parasjagu meeldib. Paar trenni tegin Pisisaare uues spordihoones, väga kodune ja hea tunne on alati ka Adavere võimlas harjutades.

Tänan kõiki pöidlahoidjaid, toetajaid ning sponsoreid,” lausus selleks hooajaks just pöidlahoidjate toel uued uisud saanud Saskia Alusalu. “Uued uisud teenivad mind väga hästi ning ma olen kõigile abistajatele väga tänulik.”

Saskia Alusalu isiklikud rekordid:

500 m – 41,78 (2016 Calgary)

1000 m – 1.20,59 (2016 Calgary)

1500 m – 2.02,44 (2015 Salt Lake City)

3000 m – 4.13,88 (2016 Calgary)

5000 m – 7.30,81 (2015 Salt Lake City)

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus