Edu tuleb tööle pühendudes

Põltsamaa maadlejad kuuluvad spordiklubisse “Nipi”. Maadlustreener Arved Külanurme sõnul saab klubi toetust kolmelt Põltsamaa piirkonna omavalitsuselt.

“Sihtasutus Põltsamaa Sport ja spordiklubi “Nipi” täiendavad teineteist,” lausus treener. Sihtasutuse Põltsamaa Sport raames tegutseb ka Põltsamaa spordikool. Paljud õpilased löövad  kaasa mõlema tegevuses.

Külanurme sõnul on maadlus suhteliselt raske ala. Just möödunud teisipäeval olid Põltsamaa Felixhallis esimesi maadlusoskusi omandamas esimeste klasside õpilased. Päris noorte maadlejate treenimisega tuleb treeneril otsast alata seetõttu, et 8-9 aastat tagasi alustanud on juba Põltsamaalt läinud. Tavaliselt tuli igal aastal n-ö nullist alustavaid maadlejaid juurde ainult kaks-kolm, kuid seekord on tegemist tõsisema põlvkondade vahetusega. Treeneri sõnul on maadlus esimese klassi õpilastele alles mäng ja nemad kutsuvad maadlustreeningut müramisetunniks.

Praegu Põltsamaa maadlejad välismaal võistlemas eriti ei käi, sest põlvkondade vahetus seda ei võimalda. Eelmisel laupäeval osales kaks poissi Leedus Klaipedas toimunud võistlustel.

Mõned Põltsamaalt mujale Eestisse õppima või tööle suundunud maadlejad treenivad oma elukohajärgses spordiklubis. Põltsamaa maadluspoiss Sander Orion töötab Tartus ja treenib samal ajal Tartu Ülikooli juures.  Hergo Andruse tegutseb Tallinnas. Türi maadlusklubi juures treenib Ardi Andruse. Põltsamaa tuntuim maadleja Johanna Kikkas aga treenib Tallinnas Audentese Erakooli juures.

Treeneri suurim eesmärk on jõuda niikaugele, et Johanna Kikkas saaks kaasa lüüa järgmistel olümpiamängudel. Külanurm loodab, et õla panevad selle väga tõsise eesmärgi täitumise nimel alla ka sponsorid.

“Minule on siiani jäänud mulje, et olümpiale jõudmine on treeneri ja sportlase isiklik probleem,” lausus ta. Treeneri sõnul näeb ta toetuse saamise võimalusi pigem mujalt, mitte oma maakonnast. Šanssi olümpiale jõudmiseks näeb ta ka Sander Orionil. Enne olümpiamänge toimub kolm kvalifikatsioonturniiri — Hiinas, Bulgaarias ja Soomes. Kui ühel nendest võistlustest suudab sportlane tulla kahe esimese hulka, on tal pääs olümpiale kindlustatud. Külanurme sõnul mõtles ta alguses, et kui keegi tema käe all treenivatest noortest jõuab välja Euroopa meistritiitlini, paneb ta treeneriameti maha. Nüüd on tema käe all treeninud Johanna Kikkas kahekordne Euroopa meister ja selle tiitli on pälvinud ka mõned Põltsamaa noormehed. Tänavu suvel, kui Johanna Kikkas tuli Gruusias Bathumis peetud rannamaadluse maailmameistrivõistlustel maailmameistriks, ei andnud treeneri süda rahu ja ta otsustas võidelda selle nimel, et noormaadleja olümpiamängudele jõuaks. “Kui see nii läheks, võiksin rahuliku südamega pensionipõlve pidama hakata,” kinnitas ta. “Mul on olnud õnn tegelda ainult noorte treenimisega. Ma pole pidanud toime tulemiseks põhitöö kõrvalt lisateenistust otsima. Olen kindlalt seda meelt, et edu saavutab inimene ainult siis, kui ta oma tööle täielikult pühendub.”  

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus