Edetabelid annavad tunnistust toimekusest

Paljud avaliku elu tegelased on mõnikord hämmeldunud, kui leiavad ennast näiteks kõige seksikamate inimeste tabelist. Ei taha uskuda, et see kellelegi päriselt väga meeldib või korda läheb. Kui aga leida oma ettevõte, mis on sattunud edetabelisse pelgalt seetõttu, et tegevusala on registri järgi põllumajandus, ei tekita see samuti erilisi tundepuhanguid, sest on tähtis silmas pidada, et igasuguse ettevõtluse mõte on luua uut väärtust, teisisõnu teenida raha.


Paljud välismaalased on imestunud, et eestlased armastavad näha oma riigi positsiooni erinevates edetabelites, olgu siis tegemist sõnavabadusega, puhta õhu või millega iganes, kus meil ennast hea vaadata on. Loomulikult soovime olla kas esimeses või tagumises otsas vastavalt sellele, mis teema parasjagu on.

Seda taipab hästi ka ajakirjandus, sest igasugused pingeritta seadmised huvitavad inimesi ja sunnib väljaandeid ostma või siis jälgima. Ühest sellisest tabelist, mis ilmus möödunud nädalal Maalehe vahel, tuleb meil ka tänases lehes juttu. Vana tõde on, et statistikat peab oskama lugeda. Öeldakse ju naljatledes, et eksisteerib kolme tüüpi valesid: vale, hädavale ja statistika.

Statistikas sõltub aga kõik võimekast interpretaatorist ehk tõlgendajast. Nii saab näha asju vähem või rohkem optimistlikumalt või siis pessimistlikumalt, kuhu parasjagu vaja teravik suunata on. Igatahes soovib Vooremaa kõikidele tabelisse sattunuile palju õnne ja edu ettevõtmistes, sest toimekat tegutsemist näitab see igal juhul.

blog comments powered by Disqus