Doktor Kalle Piiskoppel annab Kalevipoja uisumaratonil osalejatele nõu

?Vähese kehalise ettevalmistusega inimestel, kes soovivad nädala pärast Peipsil uisutada, on viimane aeg harjutama hakata. Oma tervise huvides peaks aga selline pühapäevauisutaja loobuma võistlusspordist,? märkis meedik.

Iga spordiala mõjub inimese organismile erinevalt. Kuidas kommenteeriksite arsti vaatevinklist uisutamist?

Uisutamine nõuab väga tugevaid jalalihaseid, need teevadki sellel spordialal põhitöö. Uiskudel on kahtlemata raskem seista kui suuskadel. Jalgade pingutamise poolest võib uisutamist võrrelda jalgrattasõiduga.

Missuguseid tervishoiu põhireegleid peaks siis arvestama, kui on plaanis Peipsil uisumaratonil osaleda?

Kõige olulisem on hommikul korralikult, kuid mitte liigselt süüa ja juua ning rõivastuda parajalt soojalt. Enne kui otsustada maratonile minna, peaks endale aru andma, kas süda, kopsud ja liigesed ikka terved on.

Kas see tähendab, et inimene, kellel vererõhku või südamega probleeme olnud, ei tohiks mingil juhul maratonile minna?

Päris nii see just pole. Kui on ravimid vastavalt arsti korraldusele võetud, võib maratonil ikka uisutada. Sellistel inimestel tuleks aga hoiduda üle pingutamast, et iga hinna eest teistest ette jõuda.

Missuguste sümptomite korral oleks mõttekas võistlemine pooleli jätta?

Maratoni katkestamisele peaks mõtlema füüsilise väsimuse korral, see tunne peaks kõigile tuttav olema. Normaalne hingeldus on uisutamise ajal loomulik, ettevaatlikuks peaks aga muutuma siis, kui tekib hingamistakistus. Igati kahtlane on ka peapööritus.

Kuidas reageerida, kui märkad, et mõni maratonikaaslane on oma tervisega kimpus?

Mingil juhul ei tohi teda oma tervisemurega jääle üksinda jätta. Alati peab appi minema või teatama juhtumist maratoni korraldajatele. Ka meie haigla on valmis maratonil haigestunud inimese ravile võtma, sest alati võib leiduda neid, kes oma võimeid üle hindavad. Mõistagi loodan, et kõik osalejad maratonilt rõõmsalt ja hea tervisega koju jõuavad.

Kalevipoja uisumaraton on kavandatud massispordiürituseks. Kas rahvarohkes miljöös sportimine mõjub inimese tervisele ka teisiti kui näiteks üksinda või koos sõpradega jooksmine või suusatamine?

Massispordiüritustel osaleb erinevaid inimesi. Igaühe käitumist ei oska ette arvata. Võib ette tulla tõukamist, trügimist ja kukkumist, seetõttu on ka suurem traumaoht. Uisud on teravad sõiduriistad, ka see asjaolu võib traumasid põhjustada. Mõistagi tahaks loota, et Kalevipoja maratonil osalevad vaid intelligentsed ja kultuursed inimesed.

Sellel aga, kas inimene spordib üksida või koos rahvahulgaga, pole organismi füsioloogiale otsest mõju. Organismi reageering sõltub ennekõike sellest, kui kiiresti distants läbida. Kui sõidad mõõdukas tempos, on energia kulutamine ja selle taastootmine tasakaalus. Suure sõidukiiruse korral kulutatakse aga energiat kiiremini, kui seda taastada jõutakse. Mida suurem on energiareserv, seda rohkem on võimalusi maratoni edukaks läbimiseks ja ka võitmiseks. Reservi aitavad kahtlemata suurendada treeningud.

Mida tasuks maratonile kaasa võtta, et keha ja vaim hästi vastu peaks?

Sportliku vaimu huvides on kindlasti vajalik hea tuju ja tugev tahe. Materiaalsetest asjadest võiks igaks juhuks kaasa võtta elementaarsemaid esmaabivahendeid: sidemeid, plaastrit jne, sest ehk on tarvis kaaslasi või ennast aidata. Kotti võiks panna joogi, mis sisaldab mineraalsoolasid. Sobivad mineraalveed ja ka energiajoogid. Kofeiini sisaldavaid jooke peaks vältima, sest kofeiini mõju võib olla südamele ettearvamatu. See võib esile kutsuda rütmihäireid ja muudki.

Kui aga mõnel maratonlasel on plaanis võtta ergutuseks kaasa ?lapik? kangema kraamiga?

Kaasa võtta võib selle ikka. Korgi tasuks pudelilt eemaldada aga alles siis, kui võistlus läbi. Siis aitab pisike suutäis lihaseid pehmemaks muuta.

Et maratoni nimikangelaseks on Kalevipoeg, siis küsin lõpetuseks, kas suurekasvulistel inimestel on rohkem eeldusi kiiremini fini?isse jõuda?

?Looduslikke eeliseid suurekasvulistel pole. Väiksema kasvuga inimesed võivad neist tunduvalt edukamad olla. Uisutamises ei jaotata ju kategooriaid pikkuse järgi. Võistlejate arvestust peetakse soo ja vanuse järgi.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus