Detsembri ilmast

Detsember oli väga soe

Tavaliselt on detsember meil talvine ja külm kuu 20- kraadise pakasega. Lõppenud jõulukuu kujunes aga keskmise õhutemperatuuri järgi Jõgeval 1922…2004. a keskmisest ligi 4 kraadi soojemaks. Novembrikuus tekkinud paks ja kaks nädalat maas püsinud lumi sulas kuu alguses kiiresti ära. Veekogud tõusid üle kallaste nagu kevadel. Kahel päeval oli jõulukuul õhusooja isegi enam kui 5 kraadi. Nullilähedased temperatuurid koos lörtsi ja vihmaga põhjustasid libedust teedel. 20. detsembrist alates ilm jahenes, esines tuisku ja tormi. Jõulude ajaks oli uuesti lumi maas ja ka uus aasta tuli lumega. Kõige madalamaks õhutemperatuuriks mõõdeti Jõgeva SAI automaatilmajaama järgi kogu jõulukuu jooksul ainult -11,3 kraadi.

Selline soe detsember ei olegi kuigi haruldane. Vaatlusreas on kaheksal aastal jõulukuu veelgi olnud. Eelmiselgi aastal oli detsember peaaegu sama soe ja lähiminevikust võib nimetada veel 2000. aastat, kui detsember kujunes tänavusest enam kui poole kraadi võrra soojemaks. Jõulukuul on mõõdetud isegi ligi 10 kraadi sooja (1953).

Samas ei saa mainimata jätta, et alles mõned aastad tagasi esines detsembris korralikku pakast ? 2002. a -27,8 kraadi ja 2001. a -28 kraadi. Jõulukuu rekordkülm on mõõdetud 1978. aastal ? Jõgeval -40,2 kraadi.

Kokkuvõte 2004. aasta ilmast Jõgeval
(koostatud Jõgeva SAI automaatilmajaama ja Jõgeva MJ andmetel)

Õhutemperatuur
Aasta keskmine õhutemperatuur oli 83 aasta keskmisest 0,8 kraadi kõrgem, tavalisest tunduvalt soojemad kuud olid veebruar, märts, aprill, august, september ja detsember, külmemad jaanuar ja juuni.
Absoluutne maksimum 28 kraadi (7. august).
Absoluutne miinimum -23 kraadi (19. veebruar).

Sademed
Aasta jooksul sadas 110 mm keskmisest rohkem.
Kõige sajusem kuu oli juuni, kui sadas peaaegu kolm tavalist kuunormi. Suurim ööpäevane sajuhulk aasta jooksul mõõdeti 8. juunil ? 31 mm. Väga sajune oli ka 31. augusti öö vastu 1. septembrit.
Aprill ja mai olid kuivad ? sadas 1/5-1/3 keskmist sajuhulka.

Päikesepaiste kestus
Päikest paistis aasta jooksul 40 tundi keskmisest vähem. Tavalisest tunduvalt päikesevaesemad olid juuni, juuli ja september. Väga rohkesti oli päikest aga aprillis ? 158% tavalisest päikesepaiste kestusest.

Laine Keppart,
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus