Eile oli kolmas päev, kui Jõgeva mobiilses testimispunktis võeti COVID-19 viiruse proove.
„Järgmisel nädalal peaks olema täpselt samuti, aga päris kindel veel ei ole,“ rääkis mobiilse testimispunkti eest vastutav abivallavanem Viktor Svjatõšev. „Esimesel päeval võeti 27 proovi, laupäeval 20 ja täna (esmaspäeval – toim) juba kümmekond,“ lisas ta.
Kas need kõik on meie maakonna inimesed, ei ole teada, sest neil, kes elavad testimispiirkondade piiride läheduses, on valida, millisesse testimispunkti sõita. „Võib-olla on see läbirääkimise küsimus, aga valik tehakse igal juhul juba enne. Kui perearst inimese testima suunab, helistatakse talle, et leppida kokku testiandmise aeg ja koht. Eks võimalused sõltuvad testipunkti koormusest,“ arvas Svjatõšev.
„Vabatahtlikele on antud nimekiri saabujate nime, isikukoodi ja kellaajaga. Ei telefoninumbrit ega midagi muud. Meie maakonnas statistika järgi ühtegi nakatunut ei leitud, aga see ei pea tähendama, et siit ühtegi läbi ei käinud,“ ütles abivallavanem.
Valla kanda on ainult elektrikulud, isikukaitsevahendid ja vabatahtlike tee ning lõunasöök. „Meilt on küsitud, miks me ei kasuta kaitseliitu või naiskodukaitset. Algul selline mõte oligi, aga Jõgeva maleval on oma tööülesanded piiril,“ ütles Svjatõšev.
Jõgeva maleva pealik Tarmo Laaniste ütles, et malev on loomulikult nõus appi tulema, kui olukord kriitiliseks läheb. Praegu on nad politsei- ja piirivalveameti tellimusel abiks idapiiril. Laaniste julgustas kaitseliitlasi, kel seal kohustusi ei ole, panema väljaspool kaitseliitu oma õlg alla ja osalema vabatahtlikuna omavalitsuse ettevõtmistes. „Kui teil on võimalus, siis andke oma panus. Ei pea ootama käsku, praegusel juhul tagab isikukaitsevahendid ka omavalitsus,“ lisas ta.
Ometi valmistab üht-teist Jõgeva testimispunktis ka muret. „Oleme kohtunud inimesega, kes saadeti testima, see tähendab, et ta oli haige ja oli põhjust kahtlustada nakkushaigust. Inimene aga ei saanud autot ja tuli ühistranspordiga Jõgevale. Hiljem oli teda veel linnas näha,“ rääkis abivallavanem.
„Ka märkasin juhuslikult, kuidas inimene sõitis autoga apteegi ette, laskis kaks reisijat välja ja sõitis siis testima. Pärast võttis oma reisijad uuesti peale. Apteek oli küll kinni. Kui nüüd järele mõelda, siis mis peab inimese peas toimuma, kui ta võtab sõbrad peale, sõidutab nad linna poodlema ja käib ühtlasi ise testimas. Inimesed, nii ei tohi teha,“ pani Svjatõšev südamele.
Järgmised viiruse testimise vastuvõtud Jõgeval toimuvad kolmapäeval, 22. aprillil ja reedel, 24. aprillil.
* Kui haigestud, helista oma perearstile!
* Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, edastab ta elektroonse tellimuse laborisse ning sealt helistatakse sulle, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Oota kõnet!
* Sõida autoga õigel ajal kokkulepitud kohta ja võta kaasa dokument! Ninaneelu proovi saab anda vaid elektroonse saatekirja saanud inimene kokkulepitud ajal ja isikut tõendava dokumendi alusel. Testitakse üksnes inimest, kellel on perearsti poolt laborile edastatud saatekiri. Niisama ei ole otstarbekas kohale tulla, testitakse ainult eelregistreeritud inimesi.
* Oota vastust, sulle helistatakse! Vastuse saab kuni kahe tööpäeva jooksul. Vastus liigub ka digilugu.ee keskkonda.
* Kui sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus, järgi perearsti eelnevalt antud soovitusi, tervise halvenemisel võta ühendust perearstiga või kutsu kiirabi, helistades 112.
Jäta meelde:
– autoakna allakerimine dokumendi esitamisel on keelatud,
– klientide väljatulek autost on keelatud,
– jalgsi kohaletulnuid ei testita,
– lubamatu on autosse kaasa võtta kaasreisijaid, et siis pärast testimist minna poodlema.
Allikas: Terviseamet
ANDRA KIRNA