Budistlik õpetaja Sungtrulrinpotše esineb Umbusis

Pühapäeval, 8. aprillil annab Põltsamaa vallas Umbusis pühitsuse üks Bhutani tähtsamaid budistlikke õpetajaid Sungtrulrinpotše.

„Sungtrulrinpotše on Bhutani budistliku pühaku Pema Lingpa XI taassünd ning meil on väga hea meel, et ta oma külaskäigul Eestisse õnnistab ka tulevase eralduskeskuse maa Umbusis, mis on seotud Tiibeti budismi PemaLingpa õpetusliiniga,” ütles rinpotše visiidi üks korraldajatest Jako Jaagu.

Pühapäeval algusega kell 13.30 annab Sungtrulrinpotše Buda jõudu väljendavate virgunud aspektide Hajagriva-Vadžrapani-Garuda pühitsuse. Budistliku traditsiooni kohaselt peetakse seda pühitsust takistusi eemaldavaks. Takistuste all peetakse siin silmas sisemisi ja väliseid ebakõlasid, haigusi jms.

Esmaspäeval, 9. aprillil kell 9.30 viib Sungtrulrinpotše Yeshe Khorlo tulevase Euroopa eralduskeskuse maal läbi maarituaali. Nii Tiibeti budismis kui ka paljudes muudes traditsioonides valitseb uskumus, et looduslik keskkond mõjutab selles elavate olendite, sealhulgas inimeste, elu ja heaolu. Maast ja loodusest tulenevaid energiad mõistetakse kui nähtamatuid olendeid, kelle häirimine võib põhjustada takistusi.

Energiate tasakaalustamiseks kasutatakse mitmeid rituaale, mis loovad nähtamatute loodusvaimude ja maad kasutavate inimeste vahel harmoonilised suhted.

Neil, kes soovivad budistlike praktikatega süvitsi minna, on hea teha seda ühiskonnast eraldatuna, pädeva õpetaja hoolika juhendamise all. Gangtengrinpotše on Euroopas õpetusi andnud juba kolm aastakümmet ning tema euroopa õpilaste hulgas on neid, kes tahaksid õpetustega sügavamalt tegelda. Bhutanis on küll olemas võimalused kolmeaastaseks eralduses viibimiseks, kuid pikaajalise Bhutani viisa saamine osutus paljudele väga keeruliseks. Selleks, et võimaldada ka rinpotše Euroopa õpilastel põhjalikumalt praktikatega tegeleda, alustati Euroopas eralduskeskuseks sobiva maatüki otsimisega juba aastaid tagasi, kuid otsingud ei kandnud erinevatel põhjustel vilja. Nüüd on aga olemas maa ning kava keskuse ehitamiseks, raha selle ehitamiseks tuleb Euroopas kogutavatest annetustest.

Sungtrulrinpotše külastab Eestit esimest korda. Ta teeb seda eelmisel aastal Eestit ning Umbusit külastanud ning siin õpetusi ning pühitsuse andnud Gangtengrinpotše palvel.

KARIN KANARIK

blog comments powered by Disqus