Biohouse on kiiresti edasi rühkinud

Jõgeva linna edukaks uueks ettevõtteks tunnistatud Raido Graversoni juhitav osaühing Biohouse on tegutsenud kolm aastat. Selle ajaga on ettevõte kasvanud ja ennast tõestanud – alustati kolme töölisega, praegu pakutakse tööd keskmiselt 30 inimesele.


Raidole oli juba aastaid enne Eestis ettevõtlusega tegelema asumist selge, et ettevõtte nimi võiks olla Biohouse. Teda on alati huvitanud energiasäästlikumad lahendused, sellest ka firma üks tunnuslause “Ehitame energiasäästlikumalt”. Seda tüüpi hooneid soovitaksegi tänapäeval üha rohkem.

“Tihtipeale ei lähe kõik nii, nagu alguses soovime Ka meil ei  õnnestunud kohe energiasäästlikumaid maju ehitama hakata, vaid hakkasime tegema seda, mida ehitusturul meile pakkuda oli,” rääkis Raido alustamisest. “Minu jaoks on kõige märkimisväärsem, et olen suutnud luua töökoha endale ja kogu Biohouse OÜ kollektiivile. Kui firmaga alustasin, siis tegime tööd neljakesi – mina ise ja veel kolm töölist. Tänaseks on töölisi 30, nende keskmine vanus jääb 30 lähedale. Suveperioodil olen andnud võimaluse ka koolinoortele ehitusel töökogemusi saada ning kooliraha teenida,” rääkis ettevõtja.

Ülitihe konkurents

Praegu tuleb 90 protsenti firma käibest kergvaheseinte ja -lagede ehitamisest sellistel Eesti suurematel objektidel nagu kaubanduskeskused, korterelamud ning büroohooned. Ülejäänud 10 protsenti tuleb üldehitusest. Senised suuremad projektid on olnud Tapa ja Jõhvi sõjaväekasarmute rekonstrueerimine 2013. aastal ning Pärnu Keskuse seinte ja lagede ehitamine mullu.

“Kindlasti oli üks keerukamaid projekte Pärnu Keskuse ja Narva Astri Keskuse H&M poodide tööde tegemine samal ajal. Valmimistähtaeg oli väha lühike. Selle aasta alguses hakkame Tallinnas Põhja-Eesti Regionaalhaiglas 3. etapi töid tegema.”

Arvestades tihedat konkurentsi ehitussektoris, on ettevõttel Raido hinnangul küllaltki hästi läinud. “Alati võiks ju pareminigi minna, tuleb edasi püüelda,” jäi ettevõtja tagasihoidlikuks.

Ettevõtlusega alustas Raido pea kümme aastat tagasi Iirimaal. “Kui 2005. aastal Iirimaale  läksin, nagu paljud noored sellel ajal tegid, tuli olude sunnil hakata FIE-ks ja hiljem ka väikeettevõtjaks. Kui 2011. aastal perega Eestisse tagasi tulime, oli juba selge, et tuleb asutada oma ettevõte. Muu valdkond ei pakkunud enam pinget,” rääkis Raido. 

Iseenda peremees

Eestisse naasnud, prooviti esmalt ettevõtlust koos vennaga, aga sellest ei tulnud midagi välja. “Pärast seda olin kindel, et soovin ettevõte luua üksi ja olla iseenda peremees,” tunnistas Raido. Tema sõnul tundus Eestis ettevõtlusega alustamine kergem kui Iirimaal, sest siin olid perekond ja head sõbrad toeks.

“Suuremad ohud ja hirmud jäid Iirimaale. 2008. aasta majanduslangust, mis Iirimaa peaaegu pankrotti ajas, sain ka oma nahal valusalt tunda. Kuna toona oli terve maa pankroti lävel, siis Eestis jäi ettevõtte asutamisel hirm ebaõnnestumise ees tagaplaanile. Ettevõtlus  ongi üks suur risk, kus päevast päeva üritad teistele müüa oma “ainulaadset ideed”. Sealjuures on ettevõtte kestlikkust ning kasumlikkust raske ette ennustada, seda on näha hiljem. Oma kogemusest võin öelda, et see on päris palju seotud õnnega. Tuleb olla õigel ajal õiges kohas ja seda “õiget nuppu” vajutada. Lisaks nõuab see kõvasti tahtejõudu, oskusi  ja energiat, sest ettevõtjad on tööl 24/7,” rääkis Raido.

Ettevõtja sõnul on ta kolme aasta jooksul teinud Jõgeval mõned üksikud väiksemad tööd tuttavatele. Põhiliseks tegevusalaks on ikka välja kujunenud suurematel objektidel tehtavad tööd. Samas on mees kindel, et Jõgeval on võimalik ettevõtlusega tegelda ja seda ei tasuks karta.

“Mul oli au osaleda suvel noorteseminaril “Ettevõtlik noor = noor ettevõtja. See oli hea näide väikelinna noorte huvist ettevõtluse vastu ja ka kohalike poliitikute toetusest. Minule annab julgust ka teadmine, et  näiteks Ameerikas ei võeta ühte ettevõtjat teiste ettevõtjate poolt tõsiseltki, kui ta pole kaks-kolm korda pankrotis olnud. Eks selles on ka oma tarkusetera. Meilgi on tuntud tõde, et oma vigadest õpitakse,” rääkis Raido, kuid nentis ka, et Eestis kiputakse teiste ebaõnnestumise peale viltu vaatama. “Kui juhtub, et ebaõnnestud, siis ei tohiks sellepärast alla anda, vaid tuleks jõudu koguda, et uuesti alustada. Tuleb olla positiivne ja mitte kohe käega lüüa,” on mees kindel.

Päevaga ümber Eesti

Ettevõtluses on kesksel kohal hea meeskonnatöö, kohustuste jagamine ja üksteise usaldamine. “Olles mõned aastad ettevõtlusega tegelenud, mõistsin, et ma ei ole robot, kes suudab 24/7 ärkvel olla ja üksi kõik ära teha. Tuleb teisi usaldada ja osa kohustusi objektijuhtidele anda. Aga eks suurem osa vastutusest jääb ikka minu kanda: teen objektidele hinnapakkumised,” nentis Raido.

Ettevõtte objektid asuvad laiali üle Eesti, sageli tuleb Raidol päevast päeva autoroolis olla ja objektide koosolekutel käia. Harvad ei ole juhud, kus päeva jooksul tuleb Eestile tiir peale teha ning õhtul ootavad veel hinnapakkumised ja muud paberitööd. “Selle kõige juures on minu jaoks väga tähtis toetav pere. Saan olla ettevõtja, sest tean, et mu pere toetab mind 100 protsenti.  Kõige meeldivam on aga see, kui minu tööd ja vaeva tunnustatakse. Näiteks pälvis Biohouse OÜ Jõgeva linnalt eduka uue ettevõtte tiitli. Lisaks on Krediidiinfo AS andmetel ettevõtte 2014. aasta krediidireiting AA, mis tähendab, et firma majanduslik seisukord on suurepärane,” on Raido rõõmus.

Biohouse OÜ majandusnäitajaid

*2014. aasta krediidireiting AA

*Käive 2013. aastal ligi 300 000 eurot

*Käive aastal 2014 800 000 eurot

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus