Rahvusvaheline folkloorifestival Baltica, mida korraldatakse Eestis üle kahe aasta, on tänavu arvult juba kahekümnes. Seekordse festivali juhtmõtteks on võetud ring, mis äraseletatult tähendab, et iga inimene tekitab oma mõtestatud tegudega ringikujulisi liikumisi, mis muudavad maailma. Elav pärimuskultuur on loomeseisundis lõpmatus, mis väljendab inimese, looduse ja kogu maailma kooslust, niisamuti nagu ring sümbolina tähendab kõiksust, tekkimis- või loomeseisundis maailma.
Palamuse, Põltsamaa, Jõgeva, Kassinurme
Folklooripidu Vaiga Jaskar peetakse tänavu seitsmendat korda. 1988. aastal kutsusid Jõgevahe Pere ja Jõgeva kultuurikeskus eesotsas Airi Rütteriga kokku esimese Jõgevamaa folklooripeo Vaiga Jaskari nime all Kuremaal. Kõik sellele järgnenud folklooripeod on aga korraldatud Kassinurmes ning ühendatud folkloorifestivaliga Baltica.
Peapidu on tänavugi plaanitud pidada Kassinurmes. Kui ilm aga seda ei luba, tuleb pidu Jõgeva kultuurikeskuses. Peapeol esinevad nii Jõgevamaa oma kollektiivid kui ka külalised. Enne seda aga on külaliste esinemistest võimalik osa saada mitmes maakonna paigas. Kaugeimad ja eksootilisemad esinejad on sedakorda Sitsiiliast ning brasiillane Braz Lima, kes laulab ja mängib kitarri. Viimane on festivali üllatuskülaline, kes Airi Rütteri sõnul avastati üsna juhuslikult. Nimelt osutus Braz Lima sitsiillaste tõlgi abikaasaks. Eespool nimetatutele lisaks tuleb Jõgevamaale esinema ka kaks folkloorigruppi Lätimaalt.
Külalised annavad esimese kontserdi pühapäeval kell 16 Palamusel kihelkonnakoolimuuseumi ees (vihmase ilmaga Palamuse rahvamajas). Esmaspäeva õhtul aga astutakse üles Põltsamaa lauluväljakul (mitte lossihoovis, nagu kuulutustel kirjas). Teisipäeval enne Kassinurme peopaika minekut annavad külalisesinejad aga kell 17 kontserdi Jõgeva kultuurikeskuse ees. Vaiga Jaskarile on oodata ka Baltica Eesti folkloorinõukogu esindust.
Kes nad on?
Lõuna-Sitsiiliast Licata linnast pärit folkloorirühm A Lanterna on asutatud 1989. Aastal, ta esitab traditsioonilisi laule ja pillilugusid. Tantsurepertuaaris on kohalikud tarantellad, polkad ja controdanzad. Folkloorirühma liikmed on viimastel aastatel aktiivselt osalenud etnograafilistel välistöödel. Et pärit ollakse rannikuäärsest linnast, on ka esinemiskava enesestmõistetavalt kaluriteemaline. Jõgevalt läheb sitsiillaste folkloorirühm edasi Võru folkloorifestivalile, mida peetakse 18. juulil.
Folklooriansambel Rik?ova tuleb Lätimaalt Ludza rajoonist Nuk?i vallast. 2002. aastal loodud ansamblis oli algselt kümme liiget, praeguseks on aga koosseis suurenenud. Lauldakse oma kodukohast, mujalt Ludza rajoonist ja teistelt Latgale aladelt pärit laule. Esinemiskavasse on põimitud ka kaasakiskuvad laulumängud ja tantsud.
Igauniste tähendab läti keelest eesti keelde tõlgituna eestlast. Ent sellist perekonnanime kannab pereansambel Ida-Lätist Latgalest, kes on samuti folkloorifestivali Baltica raames Jõgevamaale esinema tulemas. Ansambli liikmed Rasma ja Gunars Igaunis ning nende kolm tütart Laima, Marta ja Liene on siiski kõik lätlased, kes pereansamblina mänginud alates 1991. aasta Baltica festivalist. Nende esituses kõlavad laulud kodukohast ning tantsud viiulil, mandoliinil, akordionil, vilepillidel, duurkandlel, trummidel ja muudel löökriistadel.
Loodetavasti pakuvad nii külaliste esinemised kui ka ühine suur pidu Kassinurmes kuulajatele toredaid ja kauaks meelde jäävaid elamusi. ?Aitäh juba ette Kiigemetsa koolile, kes on lahkesti nõus külalistele öömaja pakkuma,? ütles Airi Rütter.
VAIKE KÄOSAAR