Balti kett teadvustas maailmale kolme väikeriigi okupatsiooni

50 aastat hiljem tõusid kolm Läänemere-äärset rahvast vähehaaval jalule ja võtsid kogu maailma hämmastuseks üksteisel käest kinni. 600 kilomeetri pikkune inimkett ulatus Toompea jalamilt üle Daugava jõe Gediminase torni jalamile. See on umbes sama suur vahemaa kui näiteks Moskvast Peterburi. Hinnanguliselt oli selles ketis umbes 2 miljonit inimest.

See oli esimene kord, kui kolm Balti riiki teadvustasid koos kogu maailmale oma saatust ja söandasid öelda: “Meie siht on vabadus!”. Meeleavaldus hämmastas maailma ja äratas väga palju tähelepanu. Hiljem on sarnaseid inimkette korraldatud paljudes Ida-Euroopa maades ja teistes NSV Liidu piirkondades.

Balti ketis osalenud inimesed mäletavad eelkõige ühise pere tunnet ja kuulsaid isamaalisi laule. Spetsiaalselt selleks ürituseks loodud laul “Ärgake, Baltimaad!” mõjus kui kolme riigi ühishümn.

Tänavu 23. augustil möödus 15 aastat Balti ketist. Põltsamaal tähistati Balti keti aastapäeva viiendat korda konverentsiga.

Esmaspäeva õhtul avati Põltsamaa kultuurikeskuses Balti ketti meenutav fotonäitus. Põltsamaa konverentsil esinesid ettekannetega Vilja Savisaar, Enn Eesmaa, Kadri Must ja Hagi ?ein.

Pärast konverentsi linastus tasuta seansil dokumentaalfilm “Balti ketti meenutades”.

Õhtul süüdati Põltsamaa Vabaduse samba juures küünlad. Kõnedega esinesid Jõgeva maavanem Aivar Kokk ja Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus