Avinurmes peeti harrastusteatrite festivali

Läinud nädalavahetusel hingas Avinurme teatrikunsti rütmis, sest peeti seitsmendat Tartu- ja Jõgevamaa harrastusteatrite festivali. Kahe maakonna ühist festivali korraldatakse alates 2013. aastast. Mustvee vallas Avinurmes toimus festival esimest korda.


Kaks päeva ja kümme etendust pakkusid kõike: kriminullist komöödiani. Avinurme kultuurijuhi Marika Schasmini sõnul on Avinurmes tugev ja tegus trupp Avinurme Suveteater, kellega koos on festivali korraldamine lausa lust. „Festival annab meile väga hea võimaluse tutvustada teatrisõpradele Avinurmet kui kultuurilembelist puidukäsitöö pealinna,“ lisas Schasmin.

Lavastajad on pädevad

Avinurme Suveteatril oli lavastusega „Magus pudel“ ühtlasi au alustada kahepäevast festivali ning noppida Jõgevamaa parima lavastuse tiitel. Ka žüriiliikmetel jagus Suveteatri grupile vaid kiidusõnu. Ühtlasi oli „Magus pudel“ vaatajate ees viimast korda. Arvestades festivalil saavutatud edu, on sellest isegi kahju.

„See festival näitab, et väga hästi toimub töö materjalide valiku ja analüüsiga. Meie lavastajad on pädevad ja teadlikud ning õpivad pidevalt juurde, selleks annab Eesti Harrastusteatrite liit palju võimalusi,“ lausus Eesti Harrastusteatrite Liidu juhatuse liige Tiina Tegelmann.

Otsus Avinurmes festival korraldada oli suuresti Tegelmanni idee. „Soovin väga, et Avinurme tunneks, et on Jõgevamaa osa. Et nad mõistaks, et nad pole üksinda. Ja Avinurmes ollakse koostööks väga avatud. Haldusreform jättis ilmselt inimestesse teadmatuse, kuhu edasi minna ja kas uude kohta ollakse oodatud, kuid ma sooviks väga seda teadmatust murda. Mulle tundub, et see on õnnestunud,“ sõnas Tegelmann.

Harrastusteatri maailm algab Tegelmanni hinnangul juba lasteaiast ning liigub õpetajate toel edasi nii põhikooli kui ka gümnaasiumisse. „See on elamise ja eneseväljenduse viis. Muidugi ka unistuste täitmine,“ rääkis Tegelmann.

Iga etendus on elamus

Kui Jõgeva ja Põltsamaa valdades tegutsevad aktiivsed harrastustrupid, siis Mustvees veel täna aktiivseid truppe ei ole. „Sellega tuleb heas mõttes tööd teha ja natuke hea sõnaga aidata. Läbi koolide, kultuurikeskuse või kultuuriga tegelevate MTÜ-de jõuaksime neile lähemale,“ arvas Tegelmann.

Žüriisse kuulunud Märt Koik, kes on aktiivne näitleja teatris Must Kast, oli Avinurmes esimest korda. „Siin on väga tore ja siiani on kõik väga positiivne. Kui tavaliselt olen väiksemates kohtades käinud, siis ei ole saalid nii uhked olnud,“ kiitis Koik.

Idee žüriisse tulla andis Musta Kasti lavastaja Lennart Peep, kes samuti näitlejaid tagasisidestas. „Põhjus, miks ma tulin, on see, et mulle meeldib kõrvalt vaadata, mismoodi teevad teatrit inimesed, kes ei ole seda õppinud. Neil on armastus ja nauding. Olen üsna kindel, et harrastajatele on iga etendus elamus, mida nad tahavad läbi elada ja teistega jagada. Tagasisidestamisel saan neile öelda, kuidas nad teevad seda, mida nad teevad, veel paremini, lõhkumata seda naudingut, mis neil on,“ rääkis Koik.

On vaja rääkida

Tema arvates aitab harrastusteater viia teatri inimestele lähemale. „Meil on tänapäeva maailmas staarikultus, millega tuleb kaasa see, et näitlejad on avaliku elu tegelased ja mõne jaoks kättesaamatud inimesed. Ja teater on suur kunst, mida tehakse linnas ja rahva raha eest. Harrastusteater lubab oma küla inimestel oma küla inimestele pakkuda sama, võib-olla isegi paremini. Ja see hoiab teatrit elus ka maakohtades. Teater ei pea olema professionaalne, harrastusteater võib olla hea, kuid võib olla ka halb. Samuti on professionaalse teatriga,“ rääkis Märt Koik.

Ent teatriinimesed on ühiskonnas toimuva suhtes viimasel ajal aktiivselt sõna võtnud. „Kunstniku eesmärk on peegeldada seda, mis toimub. Olen veendunud, et kunstiinimestel on oluliselt pehmem närv ning nad reageerivad kiiremini. Arvan, et kultuurivaldkonna inimesed hakkavadki esimesena sõna võtma, sest mõnes mõttes kardavad nad ehk kunsti hääbumist või seda, kas nad võivad öelda, mida soovivad või saab selle eest karistada. Või siis sotsiaalne õiglustunne, mis ei luba vaadata, kuidas teistele liiga tehakse. Leian, et kui inimene tahab rääkida, siis ta peakski rääkima. Tunnen näitlejana, et kultuurimaastikul on rabelev olukord, aga see pole mitte ühes, vaid mõlemas suunas. On oluline, et ühiskonnas oleks debatt,“ arvas Koik, lisades, et praegu toimuv võiks anda alust ka uutele etendustele.

„Kui on, millest rääkida, siis on vaja rääkida. Julgustan mistahes maailmavaatega inimesi oma frustratriooni ja väljaütlemistahet suunama oma armastatud kunstivormi. See aitab ka kultuuril areneda,“ ütles Koik.

TULEMUSED:

Jõgevamaa parim lavastus Avinurme Suveteater „Magus pudel“

Jõgevamaa parim lavastaja Marika Oolberg (Avinurme Suveteater)

Jõgevamaa parim meesosatäitja Põrgupõhja Jürka – Üllar Karu

Jõgevamaa parim naisosatäitja Anu – Kaiel Altpere

Parim kostüümipreemia – Pajusi Teater „… ja siis tuleb siia KUNINGAS“

Parim lavakujunduspreemia – Pajusi Teater „… ja siis tuleb siia KUNINGAS“

Ansamblimängu preemia – Avinurme Suveteater

 

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus