Avinurmes kardetakse apteegi kadumist

Avinurme rahvas on juba mõnda aega olnud ärevil ja kartnud oma apteegi kadumist. Hirm pole alusetu, sest Avinurme apteek kuulub Apotheka ketti ning seal töötab farmatseudiharidusega ravimispetsialist Ulla Karo, kes tõi apteegile ühtlasi tunnustuse aasta apteek 2019. Seda, et kogukond kardab apteegi kadumist, kinnitas ka Imbi Kaarama Avinurme teenuskeskusest.


2015. aastal alanud apteegireform lahutab Eestis ravimite jae- ja hulgimüügi. Õigus apteeke pidada jääb üksnes proviisoritele. See lahutab apteekides töötavad ravimispetsialistid haridustpidi – farmatseut on meditsiinikooli ja proviisor ülikooliharidusega ravimispetsialist. Järgmise aasta 1. aprillil saab üleminekuaeg mööda, mille jooksul said mitteproviisoritest omanikud jätkata apteegipidamist ning uute apteekide asutamise õigus jäi vaid proviisoritele.

Riik peab mõistma olukorra tõsidust

„Avinurme apteek kuulub Apotheka ketti ja kui midagi ei muutu ning lahendusi ei leita, peab suure tõenäosusega see apteek koos teiste sadade apteekidega oma uksed sulgema,“ kommenteeris tõeksosutunud kahtlusi Terve Pere Apteegi juhatuse liige Kadri Ulla.

„Selge on see, et praegusel kujul on apteegireform suundumas rajale, mis kahjustab inimeste huve. Hetkel töötame selle nimel, et riik mõistaks olukorra tõsidust, ei tekitaks kriisi ravimite kättesaadavuses, sundides apteeke sulgema ning kohalikke omavalitsusi ja kogu elanikkonda muret tundma, mis saab edasi. Kuidas ja kustkohast inimesed oma vajaminevad ravimid ja apteegikauba kätte saavad? Loodame siiralt, et reform vaadatakse uuesti üle ja mõistetakse tänast keerulist olukorda, kus suur osa apteeke pole tänaseks proviisorite poolt omandatud ja neid ähvardab sulgemisoht. Eelmisel nädalal riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil toimunud arutelu andis lootust, et leitakse lahendus, mis ei jäta inimesi ravimiteta ja hoiab ära suuremahulise apteekide sulgemise,“ lisas ta.

„Jõgevamaal asuv Avinurme võib saada apteegireformi tulemusel proviisorapteegi, kui alevikku laieneb praegu Mustvees tegutsev ja proviisorile kuuluv Mustvee Apteek OÜ,“ teatas Eesti proviisorite koja juhatuse esimees Karin Alamaa-Aas.

„Mustvee apteegi jaoks on Avinurmes apteegi pidama hakkamine apteegireformi lõpul loogiline samm,“ ütles OÜ Mustvee Apteek proviisor-omanik Kristi Väits. „Olin kohe mõttega päri, kui vallavalitsusest uuriti, kas oleksin valmis hakkama ka Avinurme elanikele apteegiteenust pakkuma,“ lisas ta.

Tasuks uurida tulevikuplaane

Kristi Väits soovib jätkata praegu Avinurmes tegutseva haruapteegi pidamist senise personaliga. „Kui see ei õnnestu, teen alevikku uue apteegi. Läbirääkimised pole küll veel alanud. Nii palju kui olen hulgimüüjale kuuluvate teiste asulate apteekide tuleviku või nende ostmise võimaluste kohta küsinud, pole seni selget vastust saanud,“ lisas Väits.

Eesti Proviisorite Koja juhatuse esimehe Karin Alamaa-Aasa sõnul on proviisoritel praegu õige aeg hakata nõuetele mittevastavate apteekide omanikelt uurima nende tulevikuplaane. „Proviisoritele on oluline, et patsientide jaoks kulgeks apteegireformi lõpusirge võimalikult sujuvalt. Seepärast julgustan neid aegsasti ühendust võtma apteegireformi nõuetele mittevastavate apteekide omanikega,“ ütles Alamaa-Aas.

Mustvee Apteek OÜ on Mustvee proviisorapteek, mis tegutseb iseseisva apteegina hetkel BENU apteegiketi kaubamärgi all. Selle omanik Kristi Väits üles Vooremaale, et see veel 100 protsenti kindel ei ole. „Uudis, et kogukond kardab apteegi kadumist, on nii värske. Kui ketiapteek ei leia endale sinna proviisorit, siis mina saan seal haruapteeki pidada. Hea meelega näen koostööd senise farmatseudiga,“ lisas ta.

See tuleb Terve Pere apteegi juhatuse liikmele üllatusena. „Mis puudutab konkreetseid ostusoove, siis Avinurme apteegi ostmise vastu pole seni huvi tuntud. Selle valguses on tänane uudis, et Mustvee apteek on valmis Avinurme laienema, väga küsitav.

Kõnekas on fakt, et Avinurme apteek on üle 10 aasta tagasi ostetud just väikeettevõtjalt, kellel oli seal raskusi toimetulekuga. Meil on võimaldanud väikestes kohtades apteeke pidada just mastaabiefektist tulenev võimalus kulusid kokku hoida,“ oli Kadri Ulla kahtlev.

„Tänase päeva seisuga on meil pisut üle 200 proviisoromandis apteegi, millest 167 vastab täielikult kõigile nõuetele. Meil on piirkonnad, kus olukord on hea ja on piirkonnad, kus on veel vaja tegevusi teha. Ravimiameti interaktiivselt kaardilt apteegid.ravimiamet.ee saavad kõik olukorrast ülevaate.

Loomulikult jälgime väga tähelepanelikult apteegiturul toimuvat ja vajadusel sekkume. Nende piirkondadega, kus me näeme, et oleks proviisorapteeki juurde vaja, tegeleme kõigiga individuaalselt ja leiame vajalikud lahendused. Ravimiteta inimesed ei jää.

Enamik omandinõuetele mittevastavatest apteekidest on koondunud suurematesse linnadesse ning on seotud ravimite hulgimüüjatega. Näiteks Tallinnas Viru ringil on 6 apteeki, Tartu südames samapalju. Selge on ka see, et kui Viru ringilt või Tartu südalinnast mõni apteek kaoks, ei mõjuta see kuidagi ravimite kättesaadavust.

Kas ja kui palju sellistest apteekidest tegevuse lõpetab, sõltub turuosaliste käitumisest. Selleks, et apteeke kinni panema ei peaks, tuleks praegustel apteegiomanikel asuda rääkima läbi proviisoritega. Seda kõike on turuosalised teadnud juba viimased viis aastat.“

Sotsiaalministeeriumi terviseala nõunik Katri Eespere

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus