Avinurme tünnilaadal võidi tünne müüa tänavu viimast korda

Avinurme laat on oma nime saanud kunagiste kuulsate meistrite kätetöö tulemusena valminud puidust tünnide järgi. Paraku on olukord selline, et võib-olla müüdi seekordsel laadal puidust tünne viimast korda.


XVIII Avinurme tünnilaadal tünnidega kaubelnud Raiko Pakkas lausus, et nende tünnid on viimased, mis neil laadalistele pakkuda on. Ehkki tõdes samas, et inimestel on tünnide vastu jätkuvalt huvi.

Tünne kasutatakse leivaastjana, veenõuna

Varasematel aastatel on nad oluliselt suurema tünnikollektsiooniga väljas olnud, aga tänavu on pakkuda vaid laojääke. Raiko Pakkase sõnul on inimesed neid laadaplatsil silmates öelnud, et lõpuks on ka üks tünnimüüja kohale tulnud.

Pakkasel on keeruline ennustada, mis Avinurme laadal tünnidega kauplemisest edasi võiks saada. Poole laadapäeva ajal tõdes ta, et müüki silmas pidades võiks alati paremini minna, kuid üldiselt jäi ta tulemusega rahule.

Kaugel ajal oli erinevatel tünnidel kindel otstarve, tänapäeval kasutatakse puidust tünne enamasti veenõuna. Kuid ka vanu traditsioone hoitakse tugevalt alles ning seetõttu kasutatakse neid ka tänapäeval kapsa hapendamiseks või leivaastjana. Ka lillepotiks sobivad puidust tünnid hästi.

Omal ajal kasutati puidust tünne ka pesupalina, aga nüüd pestakse pesu käsitsi küllalt harva ja enamasti kasutatakse selleks otstarbeks pigem plastikust või metallist nõusid.

Tänapäevane uus toode oli puidust anum, kuhu saab veinipaki nii sisse panna, et paki kraaniosa ulatub anumas olevast avast välja.

Senised tarnijad tünnikauplejaga ei jätka

Väga omapärase puidust tootena oli tünnidega kaubelnud seltskonnal välja pakkuda puidust võimasin. Pakkas ütles, et võimasin on võrreldes tünnidega ikka väga eriline toode ja neid ostetakse suhteliselt vähe. Vahel on huvi tuntud, kui kaua võimasinat peab väntama, et või valmis saada. Raiko ise ei ole sellise masinaga võid teinud, aga arvas, et selleks kulub päris palju aega. Võib-olla ostab mõni endale võimasina kas või kingituseks, suveniiriks on see riistapuu hinnalt liialt kallis. Laadal oli üks võimasin kaasas, aga Raiko Pakkas ütles, et neil peaks veel mõni selline laos olema.

Raikol on puidutööoskus olemas ja ta on ka ise puidust tünne valmistanud. Ta ei välista võimalust, et võtab kunagi tünnide meisterdamise tõsisemalt ette, kuid praegu tuleb tal olude sunnil muude ettevõtmistega tegeleda. Nende firma valmistatud tünnide tarnijad on praeguseks endale uued väljundid leidnud ja temal tuleks müügitegevusega uuesti otsast alustada.

Raiko Pakkas arvas siiski, et kui nad juhtumisi järgmisel aastal tünnidega kauplemas ei ole, siis mõne aasta pärast ehk võib neid kuulsal Avinurme tünnilaadal taas kauplemas näha.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus