Avinurme raamatukogu erilised argipäevad

Astun raamatukogu uksest sisse ja näen… jälle on mingi uus väljapanek või lausa näitus. Mitu kuud tagasi oli väga huvitav kottide ja ridikülide ekspositsioon. Kotte ja kotikesi oli kümnete kaupa, küll üsna vanaaegseid, elegantseid, nahast, tekstiilist, koguni nööridest, küll erksavärvilisest kunstnahast või heegeldatud siidipaeltest. Igal kotil oma lugu.


Mõningate käekottide puhul võis mitu naist kinnitada, et temalgi olnud just selline. Ega siis alati pole nii rikkalikke kaubalette olnud kui nüüd. Suuremahuliste turukorvide asendajateks on tulnud nüüd kaunid kilekotid ja ka lihtsad, tugevast riidest pestavad poekotid. Sageli firmade logod peal. Aastakümnete pärast on neidki, tänapäevaseid kotte ja lugusid huvitav näha ja kuulda.

Mitte ainult raamatud

Avinurme raamatukogu juhataja Heli Nigul oli hiljuti Ida-Virumaa parim maaraamatukogu juhataja. Ta kiidab oma kaastöötajaid Margitit ja Anut, kes igas ettevõtmises oma käed ja pead tööle panevad. Heameel on igast inimesest, kes raamatuid laenutamas käivad ja muudestki üritustest osa võtavad.

Eelmine väljapanek, mis raamatukogu korraldas, oli „Lillevaasid”. Traditsiooniks on saanud, et kui aeg on küps kokkutoodud asjad kodudesse tagasi saata, siis Heli saadab asjaosalistele kutsed ja toimub näituse pidulik lõpetamine. Hea on raamatukogu sõpradega kokku saada ja lugusid kuulata. Vaasinäituse mõtte nagu kottidegi puhul oli Lea Pugri idanema pannud. Nimelt oli tema juurde koju toodud paarkümmend eriti ilusat ja hinnalist vaasi, kuna nende omanikud lahkusid siitilmast. Kahju oleks neid taieseid kusagile kapiriiulile seada või koguni prügimäele viia. Parem näidata ka teistele.

Kuna lähenemas oli Eesti Vabariik 100, mõtlesid näituse ettevõtjad, et ehk tuuakse kokku justnimelt 100 vaasi. See arv ületati. Avinurme raamatukogu vaaside näitusel oli 134 portselan-, klaas- ja kristallvaasi. Eriti uhkelt särasid päikesepaistelistel päevadel akendele pandud värvilised vaasid. Meenutasime meie hulgast lahkunud omaaegset kooliõpetajat Pille Läänemetsa, kes sügiseti lillenäitusi korraldas. Ekspositsioonipinnaks olid enamasti koridoride aknad. Ja imetlusobjektideks mitmesugused lilled ja vahel ka õunad. Need värviküllased päevad meelitasid kokku külarahvast. Ilu päästab maailma – niisugune tunnetus valdab inimesi, kes peavad lugu kunstist, muusikast ja üldse kultuurist.

Mälestuspink oma kirjanikule

Praegune väljapanek on näitus „Lauamängudest ka täringutest” ehk vürflitest. Kuna raamatukogu asub koolimajas, siis lubati õpilastel vabal ajal neid näitusele toodud lauamänge mängida. Kahjuks erilist huvi noored pole üles näidanud, sest enamasti kulub nende vaba aeg nutitelefonis surfates. On ka erandeid ja huviringe loomulikult jätkub.

Vabariigi aastapäeva tähistati Avinurme raamatukogus koos muusikakooli õpilastega. Kõlasid kitarri-, saksofoni-, klarneti- ja klaveripalad. Minule meeldis kõige rohkem Katrin Kaarama mängitud „ Intermezzo“ (helilooja Bizet). Kohal oli suurte kogemustega kontsermeister Mare Ots, kes käib meile pealinnast. Ju siis Avinurme noored muusikud on selle eaka daami südame võitnud, et ta pika teekonna ette võtab. Toimus eksprompt ühislaulmine. Muusikakooli õpetaja Mare Russak oli laululehed ette valmistanud ja organiseeris saatepillid. Esialgu mängiti meloodia instrumendil ette ja siis ühines ka vokaal. Meeleolukalt kõlas meie kultusfilmist „Kevade” pärit „Kui mina alles noor veel olin…”.

Loomulikult on raamatukogus toimunud palju kohtumisi kirjanike ja muude kultuuriinimestega. Meil on käinud Erik Tohvri, Elme Väljaste, Lehte Hainsalu, Malle Pärn, Maarja Kangro, Peeter Sauter, Andrus Kivirähk, Jaanus Vaiksoo, Heiki Vilep, Anneli Lamp, Urve Tinnuri, Virve Osila jmt. Hiljuti avasime mälestuspingi Avinurme oma rahva kirjanikule Heino Kiigele.

Emakeelepäeva tähistasime Avinurme raamatukogus kirjanduskohvikuga. Päevakohase ettekande tegi Heli. Teise klassi õpilane Rosalie Karro esitas G. F. Händeli viiulipala „Menuett” ja Helle Kirsi luuletuse „Juku on tubli”. Vestlusringi viis läbi allakirjutanu. Kavas olid mõned sõnamängud ja luuletuste lugemine. Kõlasid kodukohaga seotud luuletused ja raamatukatkendid.

ELLE-VAIKE KIIK

blog comments powered by Disqus