Viimased kolm kuud on aktsiaselts E. Strauss, mis on tuntud ka ärinime Avinurme Puiduait järgi, täitnud suurt tellimust Jaapani ettevõttelt. Teha tuleb 9000 korvi kolme kuuga. Ettevõtte varasem tootmistempo on tavaliselt olnud kaheteist kuuga kõige enam 6000 korvi.
Ega teiste toodete valmistamine selle pärast lõppenud ole. Seekord ei ole E. Strauss ekstra selle tellimuse pärast pidanud töötajaid juurde võtma, kõik on tehtud ära olemasoleva seltskonnaga.
„Õnneks on meil tagavarasid,“ ütleb Puiduaida juhataja Eveli Tooming. Seega on Puiduaidas ikka korve-karpe ja muud müügil. „Tünnilaada pärast ei pea me ka muretsema,“ lisab ta.
Tellijaid on üle ilma
„Meil on palju tellijaid, enamasti lähiümbruses, Soomes, Rootsis, Taanis, Lätis, Leedus, Norras ja loomulikult Eestis. Ka Jaapanisse saadame oma korve juba ligi 15 aastat, kuid kaugeltki mitte sellises koguses,“ rääkis Puiduaida juhataja.
Seekordse tellimuse taga on Jaapani suurfirma, millel on 7000 sisustuspoodi üle terve maailma.
„Üks uus pood avatakse tänavu kevadel Tokyo peamisel kaubatänaval, kus saab siis osta ka Avinurme puidumeistrite laastukorve,“ oli Eveli Tooming väga rahul. Jaapanlased on välja valinud 12 toodet. Kui müük läheb seal hästi, ei pruugi olla see viimane tellimus. „Juba on tulnud juurde teisigi huvilisi just Jaapanist, kes tahavad meie toodanguga messidele minna. Meile tundub see turg praegu väga ahvatlev, jaapanlased hindavad väga Eesti käsitööd ja puitu,“ ütles Tooming.
Seekordne koostöö jaapanlastega on E. Strauss AS-ile igati uus kogemus, nii koguse kui ka jaapanlaste põhjalikkuse poolest. Kokku läheb jaapanisse kaks merekonteineritäit korve.
„See firma tegi lausa ekspeditsiooni Eestisse,“ rääkis Puiduaida juhataja. „Käisime nendega metsas, vaatasime, kuidas laastu tõmmatakse ja korve tehakse. Kogu protsess on nendega koos üksipulgi läbikäidud ja kirjagi pandud. See on olnud väga huvitav kogemus,“ lisas ta. Kuna on teada, et jaapanlased on tarbijatena väga nõudlikud on Eveli Tooming väga rahul ka sellega, et juba peaaegu kuu on Avinurmes tööl olnud Jaapani partnerfirma spetsialist, kes kontrollib kogu saadetise korvhaaval üle. „Neil on reglement selline. See on jälle uus kogemus meie jaoks. Väga tore, et nad vaatavad iga korvi üle, järelikult ei saa tulla reklamatsioone, on nad ju ise selle müüki lubanud.“
Suhtlemine jaapanlastega käib inglise keeles. Ja selleks, et eurooplastega suhelda, on neil kõigil ka eurooplaste jaoks hoomatavad nimed, mida kasutatakse nii silmast-silma suhtluses kui ka kirjavahetuses. Praegu Avinurmes töötav mees tutvustab end Jackiena.
„See on minu teine tööperiood siin. Varem olin siin nädala, seekord kaks. Minu tööks on toodangu kontrollimine. Mitte kõik, mis me siit ostame, ei lähe Jaapanisse, meie kompanii müüb ka paljudes teistes riikides. E. Strauss valiti välja enne, kui sellele töölõigule sattusin. Meil oli inimene, kes otsis teiste rahvaste originaalset käsitööd Euroopast ja tema leidis selle traditsioonilist eesti käsitööd tootva ettevõtte. Tahtsime oma klientidele pakkuda just traditsioonilisel viisil valmistatud naturaalseid esemeid just väljastpoolt Jaapanit. Ka Jaapanis on puu väga hinnatud materjal. Siiani tehakse paljud majad Jaapanis puust. Seesugust tehnoloogiat, nagu siin, Jaapanis ei tunta ‒ vähemalt mina pole näinud,“ märkis Jackie.
Nimistus üle 700 toote
Aktsiaselts E. Strauss Avinurmes on perefirma, mis saab sel aastal 25 aastat vanaks ning toodab puust saunatooteid, korve ja majapidamiskaupu, kokku on ettevõtte toodangunimistus üle 700 toote.
Avinurme Puiduait saab sellel suvel üheksa-aastaseks. See on ettevõtte esinduspood ja turismisuunaline edasiarendus. Siin saab osaleda töötubades, õppida käsitööd ja asju ise oma kätega valmis teha. Toitlustus kuulub ka asja juurde.
AS-i E. Strauss moodustavad sellenimelise perekonna viis liiget Enno, Eve, Eiki, Eero ja Eveli. Alustati 1994. aastal. Varem oli Avinurmes UKU jaoskond, milles Enno Strauss meistrina töötas. Erastamise ajal ostsid ettevõtte Tallinna ärimehed, kes õige ruttu seda uuesti müüma asusid. Enno Straussi perekond pani seljad kokku ja ostis selle ära.
Ettevõtte põhineb Avinurme käsitöö ja puidutraditsioonil. Käsitöö ja puidutöötlemise oskus on perekonnas pärandatav. Eveli Toominga emapoolne liin, kes on põlised avinurmikud ‒ nii nagu kohalikud enda kohta ütlevad ‒ on sellega tegelenud. Eveli vanaisa oli puusepp, nagu tol ajal öeldi. Vanaema hakkas korve tegema siis kui pensionile jäi ja õpetab siiani Puiduaida töötubades laastukorvide tegemist. AS E. Straussil on praeguseks kuni 25 töölist, see arv ikka vahetevahel muutub, kuid tuumik on läbi aastate jäänud samaks.
Kodudes on Avinurme ümbruses veel korvipunujaid, kuid Eveli Tooming peab seda ikkagi suures hävimisohus traditsiooniks. „Peerukorvi tegemine ja tünnitegemine on Avinurmes kahjuks juba lakanud. Praegu pole ühtegi ettevõtet, mis sellega end ära toidaks. Need on siin olnud põlised oskused,“ kurvastab ta.
Eestis tehakse korve suuremalt veel Pärnu kandis. „Ma leian, et see ei ole üldse halb, sest oskusteave põhjamaades väheneb. Klient on meil ju ikka ka põhjamaadest ja on tore, kui ta saab oma toote ka siit kätte,“ ei kurda Puiduaida juhataja konkurentide üle.
- Straussi klientide hulgas on käsitööfirmasid, kes ise ka toodavad midagi ja võtavad oma toodetele lisaks müüki teistsugust käsitööd, on sisustuskaubamajasid ja laadakauplejaid, kes käivad ise laatadel müümas ja teavad juba kui palju ja mida neil hooaja jooksul müüa õnnestub, on sauna- ja e-poed. „On ka disainereid, kes on pöördunud meie poole oma ideega, ja murega, et neil pole inimest, kes seda teeks ja oskusteavet,“ ütles Tooming. Eriti hea meel on tal vahendajate üle, sest nemad tegelevad ise oma turundusega.
ANDRA KIRNA