AveNue & Symphony: “Album on juba olemas, see tuleb ainult salvestada”

Narva rokkgrupi AveNue liider Vladimir Tšerdakov tunnistas, et ei andesta endale kunagi, kui nende ansambli ja Narva sümfooniaorkestri ühisplaati välja ei anta. Võimalik, et see ilmub mõlema kollektiivi 20. tegevusaastal.

21. detsembril lõppesid Narva volitused Eesti sügispealinnana. Just selle sügise viimasel päeval korraldati AveNue & Symphony  kontsert. See oli ühisprojekt, kus osalesid linna kaks juhtivat muusikakollektiivi – rokkgrupp AveNue ja Narva sümfooniaorkester Anatoli Štšura juhatusel.

See oli 2011. aastal sündinud projekti AveNue & Symphony  neljas ühiskontsert, mis sai Narvas teoks kolmandat korda.  Nagu varasematelgi aastatel, oli kontsert välja müüdud.

Enne kontserdi algust palus  sümfooniaorkestri dirigent Anatoli Štšura anda publiku hulgast märku neil, kes on sellel ühiskontserdil esimest korda. Selgus, et 700-kohalises Geneva keskuse saalis oli neid umbes viiendik.

Publik lubas muusikud pärast poolteist tundi kestnud kontserti lavalt ära alles siis, kui oli palade kordamist nõudnud ja tuliselt plaksutanud.

Saalist lahkudes vaieldi omavahel, kas etteaste polnud liiga sümfooniliseks muutunud, kas roki osa polnud liiga tagasihoidlik, kas kontsert polnud ehk liiga avangardistlik või liiga minoorne…

Töötas ansambliga Led R

AveNue & Symphony on juba ammu välja kasvanud oma esialgsest ideest esitada mõni tuntum vene rokkgrupi laul uues sümfoonilises seades. Kavas olid Anatoli Štšura palad, aga ka kompositsioon maestro pojalt, tuntud pianistilt ja muusikaakadeemia vilistlaselt, praeguselt Briti Royal College of Music üliõpilaselt Maksim Štšuralt.

Vähe sellest, et programmi ilmus midagi uut, isegi kava numbrid muutusid kogu aeg. Isa ja poeg töötasid kõik  partituurid ikka ja jälle läbi, püüeldes kättesaamatu ideaali poole. Nii neile kui ka AveNue liidrile Vladimir Tšerdakovile on koostöö äärmiselt huvitav. “Me tõepoolest naudime seda,” kinnitasid mõlemad osapooled.

See on ilmselt põhjuseks, miks täiesti mittekommertslik ja keeruline (seda ka organisatsioonilises mõttes) projekt on jätkunud juba kolm aastat.

Pooled Narva sümfooniaorkestri pillimeestest elavad linnast kaugemal ja mitte kellelegi neist pole orkester põhitöökohaks. Seetõttu  on orkestri proovideks kokku saamine iga kord tõsine ülesanne. Pilet kontserdile maksis vaid viis eurot, kuid õnneks toetasid ettevõtmist ka Narva linnavalitsus, kultuuriministeerium ja mitmed fondid. Vastasel juhul oleks projekt kahjumis.

Vaatamata ansambli AveNue ja Narva sümfooniaorkestri tuntusele mitte ainult Eestis, vaid ka piiri taga, on projekt suunatud peamiselt vene publikule, kuid et rahalised võimalused on piiratud, on see mõeldud eelkõige Narva melomaanidele.

Aastatel 2000 – 2010 töötas orkester koos Eesti ansambliga Led R ja mängiti autentselt Led Zeppelini klassikalisi hitte. Anti umbes 20 ühist kontserti, salvestati plaat ja võib-olla oleks see projekt kestnud tänaseni, kui poleks tulnud majanduskriis, mis tabas muu hulgas ka šõubisnist.

“Enam ei saanud keegi meie kontserte osta ja projekt lõppes,“ meenutas Štšura.

Narva orkestri dirigendi sõnul on AveNue & Symphony sünd osaliselt kriisi tulemus, mis sundis ellu viima ideid, mis  ei olnud äriliselt edukad.  

“Sellise väikese linna jaoks on AveNue & Symphony ebareaalne projekt,” nentis Anatoli Štšura. “Aga see, et inimesed meie vastu huvi pole kaotanud, räägib palju narvalaste kohta ja see innustab,” lisas ta.

Millal ilmub AveNue & Symphony plaat, ühistöö ere  ja kauakestev tulemus? Kas muusikud ei palunudki selleks linnavalitsuselt raha? Oleks ju loogiline, kui Narva rahastaks taolise albumi salvestamist ning väljalaskmist, mis võiks saada üheks Narva oluliseks suveniiriks?

Tšerdakov ja Štšura ei kahtle raasugi selles, et album ilmub. “Põhimõtteliselt on ta juba valmis, aga see tuleb salvestada,” märkisid nad. Linnavalitsuselt paluti raha ja võimud  lubasid projekti toetada.

“On ka teisi raskusi, mitte ainult rahalisi,” nentis Tšerdakov. “Sümfooniaorkestri salvestamine pole AveNue salvestamine. Tööd tehakse kahes järgus – kõigepealt orkester ja alles seejärel kõik ülejäänu. Kahju, et töö käigus tuleb osadest paladest loobuda, sest peame arvestama sellega, et ei suuda kindlustada suvalisel hetkel ükskõik missuguse muusiku stuudiosse ilmumist. Nii või teisiti salvestus tuleb, või muidu ma ei andesta seda endale kunagi. Ja meil pole selle albumi pärast häbi ka kümne aasta pärast,” kinnitas ta.

Isa ja poeg Štšurad on samuti veendunud, et töö ei kaota aktuaalsust ka aastate pärast. “See pole praegu veel klassika, kuid projektil on võimalus selleks saada ning me püüdleme kõige kõrgemate ideaalide poole,” lubasid nad.

Narva sümfooniaorkester ja AveNue on eakaaslased – järgmisel aastal saavad mõlemad 20 aastaseks.

AveNue sai omal ajal kuulsaks koostööga vene rokkmuusiku Sergei Tšigrakoviga (Chizh & Co). Samuti lõi laineid Narva rokkarite ja rahvamuusikakollektiivi “Suprjadki” ühisprojekt.

Narva sümfooniaorkester esitab juba 15 aastat koos näitleja Eduard Tomaniga kirjanduslik-muusikalist kompositsiooni “Tuisk”. Tegemist on Puškini tekstiga, mida illustreerib Georgi Sviridovi muusika. 

i

ROMAN VIKULOV

blog comments powered by Disqus