Avatud külaväravad lisasid Sadalale elujõudu

Sadala rahvamajas ning suveaias laupäeva keskpäevatunnist pühapäeva varahommikuni  kestnud Avatud külaväravatel veendusid nii kohalikud inimesed kui ka külalised siinsete inimeste tõsises tegutsemislustis ja mitmekülgsetes harrastustes.

Külaväravad suurendasid nii kohalike elanike kui ka kaugemalt tulnute usku piirkonna elujõusse nii lähemas kui ka kaugemas tulevikus.

Sissejuhatavad  sõnad lausunud  päevajuhid Karl ja Tanel Sakrits rõhutasid  Sadala kandi pikaajalisi kultuuritraditsioone. Nad märkisid ära Laius-Tähkvere põllumeeste seltsi loomist 1898.,   Sadala ja ühtlasi kogu Põhja-Tartumaa esimese seltsimaja valmimist 1909.  ja praeguse rahvamaja õnnistamist 1930. aastal.    Sadala Külade Seltsi juhatuse esimees  Pille Tutt tervitas kogunenuid ja soovis kõigile  huvitavat ja meeleolukat päeva. Kontserdil laulsid  Torma valla segakoor “Sõbrahing”,  Sadala naisansambel, vennad Tanel ja Karl Sakrits  ning mitmekülgsete huvidega mees Priit Kuut, kes hiljuti Harjumaalt koos perega Sadalasse elama  kolis. Tantsis  Sadala naisrühm. 

Palju huvitavaid ideid 

“Rahvamaja õues näeb kirevat rahvakultuuri, kauplejaid  aiasaaduste ja käsitöödega. Mööda maanteed  sõidavad  põllutöömasinad. Nii käib maaelu Sadalas täie hooga,” väljendas oma muljeid külaliikumise Kodukant tegevjuht Kaie Toobal.

“Silma hakkasid  külaväravatele kutsuvad kaunid suunaviidad. Sain osa särtsakast kultuurielust, kus erivanuses tegijad rõõmuga kaasa löövad.  See  tõestab Sadala piirkonna tugevust ja tegusust,” rääkis Toobal. Sadalast sõitis ta Viljandimaale Pilistverre, kus laupäeval samuti külaväravad avati. Aktiivne külaliikuja Meeri Ottenson palus tal edasi öelda  Sadala rahva tervitused Pilistverre ja teistessegi paikadesse, kus väravad lahti tehtud.

“Sadalas jätkub häid ideid, oskust ja tahet nende elluviimiseks. Elujõust siin puudu ei tule. Küllap seda teades valiski kodukandiliikumine Sadala üheks külaväravate avamispaigaks,” ütles Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev. Maavanem andis tänukirja Sadala Külade Seltsile. Torma vallavanem Riina Kull ja vallavolikogu esimees Ahto Vili kinkisid Sadala kandi elu edendajatele põõsa. 

Vastavatud käsitöötoas õpiti kangast kuduma

Pille Tutt tutvustas Kodukandiliikumise juhile Kaie Toobalile ning omavalitsusjuhtidele Ahto Vilile ja Riina Kullile nüüdseks täielikult renoveeritud Sadala rahvamaja ruume. Rahvamaja teisel korrusel avati kangastelgede tuba. Tööhoo said  kolmed kangasteljed, mis seltsile kingitud. Vastavatud  käsitöötoas said kõik soovijad kangastelgedel kudumise õpetust ja proovida kaltsuvaiba kudumist. Õpitubasid juhendasid nii omakandi naised kui ka Põltsamaa Emadeklubi liikmed, kes Sadala kandi inimestele koostööpartnerid ja lahked abilised.

“Oma lapsepõlvekodust mäletan, et kangastelgedel saab kududa mitte ainult vaipu, vaid ka väga ilusaid kardinaid ja voodikatteid,” ütles Ahto Vili. Nii Riina Kull kui ka Ahto Vili  ja Kaie Toobal kudusid  seltsi vaibale rõõmsad sinised triibud.

Rammumehe võistlustel silma paistnud sadalalane Sulev Märss viis Külaväravate melus läbi võistlused rahvalikul alal karkudel kõndimisel. Väärika ja huvitava etteaste tegid Kennel Ribessita tõukoerad, keda tutvustasid nende perenaine ja peremees. Külaväravatele tuli mitmeid endisi Sadala ja selle ümbruse elanikke. “Nägin, et minu kodukandis on palju muutunud, ja ikka paremuse poole,” ütles  praegune harjumaalane   Evi Välbe, kes võrsunud Venekülast. Kokkusaamisel tekkis ka arutelusid Sadala tulevikust. Sulev Märss palus teemakohast  arvamust avaldada Ahto Vilil. “Paar tundi, mis ma Sadalas veetsin, jätab tõesti väga pikaks ajaks positiivse mulje. Soovin siinsele rahvale jaksu, rõõmu ja jätkuvat optimismi ja muidugi ka õnne,” ütles vallavolikogu esimees.

Sadala kooli hoolekogu esimehel Sulev Märsil oli omavalitsusjuhi poole pöördudes  mureks  ka vallavolikogu otsuse põhjal alates tänavu sügisest kuueklassiliseks kooliks muutuva õppeasutuse käekäik.  Kooliga seonduvat arutatakse aga Sadalas augustikuisel nõupidamisel, kus saavad kokku kogukonna ja omavalitsuse esindajad. 

Lutsepp kiitis näitetruppi

Eriti palju inimesi saabus vaatama  Sadala Külade Teatri mängitavat  Hugo Raudsepa komöödiat  “Roosad prillid”. “Muud mõtted on praeguseks kõrvale jäänud. Tunnen end praegu juba täiesti sotsioloogiaprofessor Bordonossovina,” ütles  Pille Tutt paarkümmend minutit enne näitemängu algust. Peaosalise, pensionil näitleja ja pansionipidaja Siim Pungerjase kehastaja Ants Maanre kinnitas, et on loominguliselt vormis ega põe rambipalavikku. Kõige olulisemaks pidas ta seda, et ilmastikuolud näitlejaid ja publikut ei segaks. Paraku hakkas juba  esimese vaatuse algul sadama. Järjest tugevnev vihmasadu sundis vabas õhus mängimise katkestama ja kolima rahvamaja saali, kus etendusega  otsast alustati.  

Publiku aplaus trupile oli vägev, kingiti rohkesti lilli. Kiitvaid sõnu pälvis ka lavastaja Valdi Reinas, kes ise teiste tööülesannete tõttu Sadalas viibida ei saanud.

“Etendusele hinnangu andmine vajab põhjalikumat analüüsi. Üldiselt tuli aga kõik väga hästi välja. Ja mis peamine: tegemist oli omatehtud asjaga, omas kodukandis  ja ennekõike siinsele rahvale rõõmu pakkumiseks. Kõik see tõestab, et selles paigas käib elu,” ütles näitleja Ain Lutsepp, kes oli teatritükile kaasa elama tulnud ja etendusejärgses väikeses vestlusringis külateatrinäitlejatele nii tunnustussõnu kui ka  edaspidiseks soovitusi jagas.

Luule Väina sõnul plaanitakse Hugo Raudsepa näidendit ka edaspidi ja ehk mujalgi mängida.                            

Maaelu väärtustamine algab kodust

Õhtuse aja ja uue päeva esimesed tunnid sisustas rahvalik ansambel Untsakad. Esinemise vaheajad täideti loosimistega. Oksjonile oli liikumine Kodukant koostöös toetajatega välja pannud eestimaise toiduga korvid. Tulud kasutatakse  kohaliku elu  edendamiseks.  Sadala Külade Seltsi juhatus tänas ja üllatas ühenduse sümboolikaga meenetega, riidest kandekottidega ja punaste lõhnaseepidega kümneid külaväravate ettevõtmise toimumisele kaasa aidanuid nii kodupiirkonnast kui ka kaugemalt.

“Sõpru ja toetajaid on meil alati olnud. Sadala toimekad ja tegusad inimesed, endised  piirkonna külainimesed hoiavad ja tunnustavad oma kodukohta. Kogukonnale külla tulnud head sõbrad ja tuttavad on samuti meile olulised ja alati oodatud. Maaelu väärtustamine algab kodust. Esmalt peame aga   ise tublid ja hakkajad olema. Nii saime ka võimaluse osaleda vabariiklikus projektis ja  avada meie kodukandis oma külade väravad. Ootame ikka Sadalasse, osa saama meie tegemistest,” ütles seltsi eestvedaja Pille Tutt.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus