Augusti teisel nädalal kõlab Mustvees vaimulik muusika

Taas on tulemas Mustvee vaimuliku muusika festival. VM Fest Mustvee on unikaalne iga-aastane kirikumuusika festival, mis toimub augustikuu teisel nädalal.

Festivalil saab kuulda kõigi Mustvees esindatud konfessioonide muusika. Kõrgetasemelised kontserdid toimuvad Mustvee pühakodades. VM Fest Mustvee lõpeb piduliku galakontserdiga, kus osalevad kõik esinejad.

Festival toimub siiski

Festivali sümboliks on kala, Jeesus Kristuse sümbol, sest kreeka keeles annavad sõnade „Jeesus, Kristus, Jumala Poeg, Päästja“ esitähed kokku IHTYS, mis tähendab kala. Kahtlemata sümboliseerib kala ka kogu Peipsimaad.

„Igal aastal olnud üha rohkem ja rohkem kuulajaid ning muidugi suurepärased esinejad,“ tuletas VM Fest Mustvee korraldaja, ansambli Orthodox Singers kunstiline juht Valeri Petrov eelmist pidu meelde.

„Me üritame, et igal aastal oleks veel parem. Statistikat ei ole otseselt teinud, sest eriti palju rohkem kuulajaid ei mahugi. Mustvee kirikud on väikesed,“ selgitas Petrov. Pileteid müüb Piletilevi, aga neid saab osta ka kohapeal.

Kas festivali korraldada õnnestub, oli pea viimase minutini küsitav. „Õnneks juhtus nii, et toimub ja ikka täismahus,“ ütles korraldaja. Aga muutused festivalikavas tulid ikkagi. Päris mitu kollektiivi, kes olid planeeritud tulema järgmisel aastal, said õnneks tulla tänavu.

„Oli kutsutud kirikukellade ansambel Valgevenest, sealt ei saa praegu keegi tulla. Nende asemel esineb tänavu kultuurikeskuse pargis käsikellade ansambel Campanelli, kellega oli kokkulepe järgmiseks aastaks. Samuti saab tänavu kultuurikeskuses esineda tulevaks aastaks kavandatud Läti vanausuliste ansambel.“

Peeter I kirjutatud muusika

„Nemad tulid nüüd ja vahetasid välja Rumeenia vanausulised muusikud. Paradisus Vocis laulavad traditsioonilist vanausuliste kirikumuusikat, ka vaimulikke värsse. Eestvedaja isa Vassili on samuti suurepärane laulja.

Meil tuleb suurepärane meesansambel Partes Poolast, tahtsime kutsuda Serbia õigeusu muusikat tegeva ansambli, nende asemel on nüüd poolakad. See on väga huvitav moment. Kujutage ette Poolast meesansambel laulab õigeusu muusikat! Nad on kõik professionaalsed muusikud ning stiili ja hääle poolest laulavad isegi paremini paljudest Venemaa kollektiividest. Neil on isegi oktavist, basso profundo olemas, kaheksa suurepärast muusikut. Kava on ka väga põnev,“ rõõmustas Valeri Petrov.

Ka Orthodox Singers esineb teise kavaga, kui alguses plaanitud. „Tahtsime teha kava basso profundoga Peterburist. Aga kuna sealtki ei saa kuidagi tulla, pidime midagi muud välja mõtlema. Kunagi ammu oleme seda kava, „Peeter I ja tema ajastu muusika“, laulnud Kadrioru lossis. Selle perioodi õigeusumuusika. Üks lugu on väidetavalt Peeter I enda kirjutatud. Enda kohta on muidugi raske öelda, et huvitav, aga kui ma oleks publiku hulgas, läheks ma seda kontserti kindlasti kuulama,“ ütles Orthodox Singersi kunstiline juht. Orthodox Singersi kontsert toimub Mustvee Püha Kolmainu kirikus.

Mustvee kui Eesti Jeruusalemm

Betaania koguduse palvemajas laulab koor Ekklesia. Luteri kirikus tuleb ettekandele Leedu vaimulik muusika. „Sopran Asta Kriksciunaite ja orelimängija Jurgita Kazakeviciute on Eesti publikule juba tuttavad, maailmatasemel ja väga huvitava kavaga.

Minu käest vahel küsitakse, mis on parem, või kuhu sa soovitaksid, aga ma ei saa soovitada, sest kõik on suurepärased ja nii erinevaid,“ rääkis korraldaja, kellele on pakutud korraldada festivali mõni kontsert näiteks Tallinnas, sest niisugused artistid satuvad ka sinna väga harva. „Meil on niisugune põhimõte, et see oleks Mustvees, kus on viis erinevat kirikut, luterlik, õigeusu, ainuusu, vanausu ja baptistlikirik. Mustveed saab nimetada omamoodi „Eesti Jeruusalemmaks“. Idee on selline, et igas kirikus kõlab vastav muusika ja pärast tuleb galakontsert, kus on kõik kristlikud konfessioonid koos. Eestis küll palju igasuguseid kirikuid, aga meie tahame inimesed tuua just siia – Mustveesse,“ ütles Valeri Petrov.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus