Asutava Kogu valimistest möödus sada aastat

Eile tähistati kohalikes omavalitsustes, 1919. aastal Asutavasse Kogusse valitud rahvasaadikute sünnikohtades, 100 aasta möödumist Eesti Vabariigi esimese demokraatliku esinduskogu valimisest. Pidulikud mälestushetked toimusid ka Jõgeva, Põltsamaa ja Mustvee vallas. Ainsa Riigikogu liikmena osales Jõgeva vallas toimunud üritustel Erakond Isamaa saadik Aivar Kokk.


„Täna meenutame neid julgeid ja väärikaid mehi, kes sada aastat tagasi panid Asutava Kogu saadikutena aluse parlamentaarsele Eesti riigile. Võtsid vastu vastu olulised seadused. Kui neid mehi poleks olnud, ei oleks meil põhjust ka täna siin koos olla,” ütles taaskord Riigikogusse valitud Aivar Kokk Laiusel, Jaan Poska sünnikohas toimunud meenutushetkel.

Asutava Kogu valimised toimusid 5.–7. aprillini 1919. aastal. See oli aeg, mil jätkus Vabadussõda ja lõunarindel olid Vene väed alustanud järjekordset pealetungi. Sellisel keerulisel ajahetkel pandi Asutava Kogu valimistega alus noore riigi parlamentaarsele esinduskogule. Valimised toimusid üldise ja ühetaolise hääleõiguse alusel ning salajasel valimisel proportsionaalsuse põhimõttel, kus valimisõigus oli kõigil vähemalt 20aastastel kodanikel.

Vaatama sõjaseisukorrale oli osalusprotsent valimistel üle 75. Tänase Riigikogu eelkäijasse Asutavasse Kogusse valiti sada aastat tagasi 120 meest ja naist. Asutava Kogu ülesanne oli luua Eesti riigile alus, võtta vastu põhiseadus ja maaseadus. Asutav Kogu tegutses Eesti rahvaesinduse ja seadusandliku võimuna 23. aprillist 1919 kuni 20. detsembrini 1920.

Nüüdsed meenutussündmused toimusid kõigi Asutava Kogu liikmete sünnikohtades, ehk 49 kohalikus omavalitsuses. Tänase Jõgevamaa territooriumilt on pärit viis Asutava Kogu liiget. Neist kolm, Jaan Poska, Ants Jürman-Jürima ja Hugo Raudsepp, on pärit praegusest Jõgeva vallast. Johannes Friedrich Zimmermann Põltsamaa ja Arnold Paul Schulbach (Süvalep) Mustvee vallast.

Jõgeva vald meenutas oma kolme saadikut eile hommikul Laiusel ja Vaimastvere toimunud tseremooniatel. Laiusel olid lisaks vallajuhtidele ja külalistele kohal ka Jaan Poska Laiuse Põhikooli lapsed. Vaimastveres meenutas koos külalistega August Jürmani ja Hugo Raudseppa kohalik koolipere. Nii Laiusel kui ka Vaimastveres peeti päevakohaseid kõnesid ja asetati kunagiste saadikute meenutuseks küünlaid ja lillekimpe.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus