Assikvere haridusseltsi jaoks on olulised sidemed teiste seltsidega

Assikvere haridusseltsi juhatuse esimehe Helgi Vaga kinnitusel on sidemed teiste seltsidega väga olulised. Tänavu loodeti, et ümarlaua kutsub kokku uue ühendvalla kultuurikomisjon, mullu korraldasid ümarlaua Assikvere inimesed.


“Loodame, et uue aasta esimesel poolel saame uue valla teiste piirkondade seltside esindajatega ühise laua taga kokku. Oleme puudust tundunud teistega suhtlemisest. Ootasime aasta, et keegi korraldaks ümarlaua, kus saaksime oma probleemidest rääkida. Eelmisel suvel käisime Karksis ekskursioonil, seal võttis meid vastu Karksi kultuuriselts. Nemad ütlesid, et nende vallas on neile pandud kohustus korraldada igal aastal oma valla mittetulundusühingute ümarlaud. Siis hakkasime mõtlema, et kui keegi ei tee, siis teeme ise. Tegelikult tulnuks kokkusaamine teha septembris või oktoobris, aga meie korraldasime novembris. Siis on juba pikalt väga pime ja inimesed ei taha enam kuhugi minna. Meile oli suureks üllatuseks, et peagu kõik kutsutud tulid kokku ja tahtsid rääkida. Olime koos kolm tundi ja juttu oleks jätkunud veel kauemaks. Kokku saime Assikvere seltsimajas, osalejaid oli 17, Assikvere haridusseltsist oli kohal neli inimest,” rääkis naine.

Tema sõnul kutsuti kohale nii palju, kui teati ümbruskonnas seltse ja mittetulundusühinguid tegutsevat. Näiteks olid kohal esindajad Kallaste külje alt Tedrekülast, Ranna külaselts, Kodavere külaselts Ülle Adussoniga eesotsas. “Alatskivi inimestega on meil varem kontakte olnud, me tunneme neid. Just ühiseid üritusi ja kokkusaamisi on vaja, mina tunnen küll sellest puudust,” tunnistas Helgi Vaga.

Assikvere haridusseltsi juhatuse esimehe sõnul on neid maal nii vähe, et iga inimene on oluline. “Meile on oluline, et me teaksime, kes meie ümber tegutsevad. Kui midagi teeme, siis saame ka lähimatele naabritele teada anda.”

Pala vald sundliideti Peipsiääre vallaga ning kuulub nüüd Tartumaa koosseisu. Assikvere haridusselts on seotud Kodukandi Jõgevamaa osakonnaga ning sealtkaudu projektiraha taotlenud. Projektid viiakse lõpuni. Kõigepealt avatud külaväravad, mis toimub 4. augustil, Leaderisse kirjutasime taotluse seltsimajale katuse saamiseks. Selle kohta, kuidas seal minna võib, praegu infot pole. KOP-ist on mitme investeeringu taotlused rahuldatud.

Üks asi on Helgi Vaga sõnul projektide kirjutamine, kui julged nõu küsida, inimesi tunned ja tead, siis pole asi üldse hull. “Aga see kõik tuleb ka ellu viia, tegutseda. Algul esimeste projektidega sai mõeldud, et on mitu etappi – projekti kirjutamine, raha saamine, projekti elluviimine ja aruande kirjutamine. Kui need etapid on selged, siis tegelikkuses on kõige raskem ja ka kõige tähtsam koguaeg ühise perena tegutseda. See kõik on võimalik, kui saame üksteist usaldada, kui inimesed toetavad, kõik koos teevad. Siis on rõõmu palju ja tasub teha. Kui saad küll katuse tehtud, aga inimesi, kellega edasi tegutseda, ei ole, siis on kõik tühi töö.”

Tema sõnul on väga olulised inimlikud kontaktid kõikide Jõgevamaa inimestega väga head olnud. “Nad on soojad, abivalmis. Kõik uus alles selgub, kuidas see kõik olema hakkab,“ tõdes Vaga.

Selle suve jooksul on meie piirkonnast lahkunud viis eakat inimest, sündinud ei ole ühtegi last. Rahvastikuprotsessid võtavad palju aega, maja jääb tühjaks, kui kaua ta vastu peab.

Naine tunnistas, et probleemidest puudu ei ole, tuleb elada nende probleemide ja inimestega, kes on ja teha ühiselt, mis võimalik. “Need vähesed inimesed, kes me maal oleme, me peame kokku hoidma ja üksteist toetama. Kogukond on tähtsam, kui see, mis kusagil kaugel otsustatakse. Koostöö on igal juhul lihtsam kui võitlus.”

Helgi Vagal on aastast 2000 kroonikaraamat, kuhu ta tähtsamad sündmused üles on tähendanud. See klade hakkab peagi täis saama. Küllap naine siis uue ostab.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus