Taani sertifitseerimisfirma Bureau Veritas Certification Eesti tütarettevõttelt pärast põhjalikku tootmisega tutvumist saadud tunnustus tõestab firma suutlikkust valmistada igati tervislikku toiduõli. Teisipäeval Jõgeva kultuurikeskuses toimunud teabepäeval tutvustasid Weroli juhid aga oma lähemaid plaane rapsikasvatusega tegelevatele põllumajandustootjatele.
Õppepäeval osales üle saja rapsikasvatushuvilise.
AS Werol Tehased tootearenduse- ja kvaliteedijuhi Marika Vaheri sõnul tuli firmal toiduohutuse juhtimissüsteemi sertifikaadi saamiseks hakata täitma rahvusvahelise standardi ISO 22000:2005 nõudeid. Selleks vajalik arendustöö kestis peaaegu aasta ja eeldas kogu ettevõtte meeskonna pingutusi.
“Me pidime tagama, et tootmisprotsess oleks täielikult kontrolli all ning täiesti ohutu tarbijale. Ühtlasi on oluline, et raps, mida varume, oleks tervisele ohutu, milleks teostame ka vastavat kontrolli. Tänapäeva tarbija esitab toodangule järjest suuremaid nõudmisi. Loodame, et erapooletult organisatsioonilt antud sertifikaat suurendab veelgi usaldust meil toodetava Olivia rapsiõli vastu ja võimaldab firmal paremini konkurentsis püsida,” ütles Marika Vaher, kes töötab Werolis alates 2005. aasta septembrist.
AS Werol Tehasted ostujuht Tiiu Koll ütles teisipäevasel teabepäeval Vooremaale, et praegustel andmetel kavatseb ettevõte põllumeestelt varuda 70 000-72 000 tonni rapsi. “Kui aga ettevõte suurendab pressimisvõimsust, nagu omanikel kuuldavasti plaanis, tekib vajadus veel suurema koguse järele,” lisas ta. Kolli sõnul on Werol Tehased sõlminud igal aastal ostu-müügilepingu 120 rapsikasvatajaga. “Praegu, kus on lõppenud majanduslik ebakindlus ja Werol on saanud uue omaniku, kasvab loodetavasti ka põllumajandustootjate huvi meiega lepinguid sõlmida. Milliseks olukord lõplikult kujuneb, näeme pärast seda, kui käesoleva aasta lepingud sõlmitud on, ” rääkis ostujuht.
Tiiu Koll ütles, et kõige rohkem kasvatatakse rapsi Järvamaal, Lääne-Virumaal, Tartumaal ja Jõgevamaal. “Tegelikult sobib rapsi kasvatamiseks hästi kogu mandri- Eesti. Mõneti halvemad tingimused selleks on Saaremaal ja Hiiumaal.
Õppepäeval said põllumajandustootjad uusi teadmisi mullaharimisest, väetamistest, taimekaitsest ning teistestki valdkondadest, mida edukaks rapsikasvatamiseks hästi tunda tuleb.
JAAN LUKAS