Juba homme kell 10 kogunevad Jõgeva kultuurikeskuses arvamusliidrid, Vooremaa piirkonna aktiivsemad ettevõtjad, omavalitsusjuhid, kultuuri- ja spordiinimesed ning külaliikumise edendajad, et omavahel mõtteid vahetada. Ettekannetega esinevad Tunne Kelam ja Allar Jõks.
Tunne Kelam esitab reedeses ettekandes küsimuse, kas demokraatia on üks vaheetappidest, ja Allar Jõks arutleb teemal, kas õigust võimustada või võimu õigustada.
Riigikogu maaelukomisjoni esimees ja ürituse korraldaja Aivar Kokk nimetas nii Kelami kui ka Jõksi ettekandeid intrigeerivaiks. „Tänane maailm on muutumas. Kui me vaatame suurriike, alustades Hiinast ja lõpetades Venemaaga, siis on võim koondunud ühe inimese kätte. Ja samal ajal püüavad Euroopa demokraatlikud riigid demokraatiat mängida. Eks see küsimus täna ongi, et kus me oleme 10, 20 ja 30 aasta pärast. Mina unistan sellest, et meil on demokraatlik riik. Seal, kus enamik inimesi elab, on demokraatia muutunud ühe inimese demokraatiaks,“ rääkis Kokk.
Iga arvamus on oodatud
Vähem ei saa hinnata ka konverentsile tulnud kuulajate panust. „See mõte on tükk aega olnud, et võiks olla arvamusliidrite kogunemine, kus Vooremaa piirkonna aktiivsemad ettevõtted, omavalitsusjuhid, kultuuri- ja spordiinimesed ning külaliikumise edendajad saavad omavahel kokku. Kuulavad Eestimaa arvamusliidrite mõtteid ja saavad omavahel arutada, kas meil on demokraatia ja kuidas saab omavalitsus kaasa aidata, et ettevõtlus ja vabatahtlik liikumine saaksid positiivselt edeneda,“ märkis Kokk, lisades, et pärast liitumist on omavalitsuste roll aina kasvamas, eriti just ettevõtluse arendamise seisukohalt.
„Ettevõtja on nõus siia tulema siis, kui ta näeb, et omavalitsus tunneb selle vastu huvi. Jõgeva ei ole halb piirkond, rongiliiklus on väga hea, isegi Tartu tööjõuga ei oleks küsimust, kui ettevõtja muudaks tööaja paindlikuks, ja tänapäeval on palju ettevõtlusvorme võimalik korraldada kaugtööna,“ avaldas Kokk arvamust.
Arvamusliidrite hommikusöögi lõpetab vestlusring „Sinu parim projekt oled sina ise!“, milles osalevad Vooremaa olümpialane Marten Liiv ning treener Väino Treiman ja Eesti Uisuliidu juhatuse liige Aivar Kokk. Kui algul pidi vestlusringis osalema ka Saskia Alusalu, siis treeninglaagri tõttu ei saa ta kahjuks osaleda.
Aidata Vooremaa sportlasi
„2014. aasta Vooremaa konverentsil käisime välja idee tekitada fond, millega aidata Vooremaa sportlased taliolümpiale,“ rääkis Kokk. Üks põhjus oli ka selles, et Palamusel sündinud suusataja Cristel Vahtra tippsporditee jäi pooleli, sest Jõgevamaa ei leidnud rahalist võimalus sportlast toetada. Enam ei soovita, et selline olukord korduks.
- aasta konverentsil läks kolmandik piletitulust Saskia Alusalu toetamiseks. Sel hetkel ei teadnud veel keegi, et juba neli aastat hiljem, 2018. aasta olümpiamängudel Pyeongchangis saavutab Alusalu neljanda koha ning Marten Liiv teeb oma olümpiadebüüdi, saavutades 18. koha.
„Üks mõte arvamusliidrite sõnavõttude viimases osas ongi omavalitsustele ja ettevõtjatele natuke südametunnistusele koputada ja samas kiita neid ettevõtjaid, kes on spordile juba aastaid õla alla pannud. Nende seas on kiiruisutamise toetajaid olnud. Kui me arvamusliidrite hommikusöögi lõpuks kas või ühe ettevõtja oleme uisutajatele sponsoriks saanud, siis ma arvan, et see üritus on korda läinud,“ avaldas Aivar Kokk lootust.
KERTTU-KADI VANAMB