Artur Aunap: „Ilma rahvamuusikata ei kujuta ma oma elu ette“

Tabiveres elavat Artur Aunapit teatakse hästi Jõgeva muusikakooli rahvamuusikaansambli Tuustar  pilli-ja laulumehena, samuti Sadala Külade Teatri näitlejana. Nüüdseks on Viljandi Kultuuriakadeemias õppivast Arturist saanud ka juhendaja Tabivere kapellile ja seeniorilauljatele.


Rahvamuusik Artur Aunapi pillimäng ja laul on kostunud paljudes Eestimaa paikades ja kaugemalgi. Nii sõitis ta sel neljapäeval Võrru Pärimustantsufestivalile pärimusmuusikaansambel Tuusar väiksemas kooseisus koos juhendaja Eha Niglase ja noorte muusikute Stina Heinola, Marta-Helene Hansingi ja Roomet Allinguga. Seal löödi pillilood lahti nii Võru kesklinna pargis kui ka Tamula järve ääres. „Olime selgeks õppinud ka mõned võrokeelsed lood, näiteks „Võru polka“. Eha Niglasel oli hingekosutav kohtumine Võru muusikapedagoogi ja rahvatantsijate saatja Erja Arpiga, kes oli Elleri nimelises muusikakoolis tema kooliõde. Möödunud aastal Hiiumaal musitseerides põimisime kavva merelaule. Oleme püüdnud välja selgitada ja ette kanda ka pajatusi ja pärimusi, mis seotud kohtadega, kus esineme,“ rääkis Aunap.

Artur Aunapis äratas esmase huvi rahvamuusika vastu vanaema Viive. „Sellest on nüüd möödas ligi viisteist aastat. Isa tegi mulle väikese jaurami, mida vanaema kõrval Tabivere kapellis  mängima hakkasin. Hakkasin kaasa laulma ka pühapäevastel seltskonnalaulude laulmistel. Olin poisina lubanud, et võtan kunagi kapelli juhendajalt Liidi Vainolt tema töö üle. Kui Liidi igavikuteele läks, läksidki asjad nii. Lubadus tuli täita. Samuti juhendan seenioride ansamblit Laulusõbrad. Tabivere rahvamaja on mulle ka esimeseks tööandjaks,“ selgitas Aunap.

Meeles „Mustade vestide laulud“

Pillidest mängib Artur Aunap lisaks jauramile, saatekannelt, kontrabassi ja basskitarri. Heino Elleri nimelise Tartu muusikakooli Tabivere filiaalis õppis ta algul klaverit, seejärel akordionit.“Mina kuulsin viimaste hulka, kes Tabiveres Elleri kooli tunnistuse said. Pärast seda loodi Tabiveres huvikool, mille direktoriks oli mu onunaine Viivia Aunap. Oma eeskujuks olen pidanud ka oma onu, Aare Aunapit, kes 18-aastaselt sai Kaarepere rahvamaja kunstiliseks juhiks. Tabivere vallavanemana laulis ja mängis ta pilli ansamblis Mustad vestid koos omavalitsusjuhtidest kolleegidega ja Jõgeva maavanem Margus Oroga. Mustade vestide laulud olid hästi meelde jäävad. Võimalusel laulsin neid kaasa,“ meenutas Aunap.

Artur on uhke vitaalse vanaema Viivi üle, kes kaheksakümne kahe aastasena pojapoja juhendamisel Tabivere kapellis mängib ja ka seltsingut Lumeroos veab. Kultuurivaldkonnas töötab ka Arturi ema, kes on Tabivere raamatukogu juhataja.

Artur Aunapi kohtumised Jõgeva muusikakooli õpetaja Eha Niglasega algasid Tabiveres korraldatud rahvamuusikapäevadel. „Varsti kutsus ta mind oma ansamblisse Tuustar kontrabassi mängima. See võis olla 2009. aasta oktoobris. Kontrabass on silmapaistavalt suur pill, mida jalgsi kõndides on üsna raske tassida. Nii on tehtud ka teemakohast nalja, küsides, kuhu pill poisi viib.

Suurtel pidudel vastutusrikkas rollis

2007. aastal osales Artur Aunap esimest korda Tallinnas laste-ja noortelaulupeol Tabivere Gümnaasiumi mudilaskoori liikmena. „Hästi on meelde jäänud kaasa löömine 2014. aasta suurel tantsu-ja laulupeol. Uhke oli kõndida ja pilli mängida velorikša kõrval, milles rongkäigus sõitsid rahvatantsukorüfee, folklooriseltsi Jõgevahe Pere kauaaegne eestvedaja ja Eesti Naiste Tantsupidude ellukutsuja Airi Rütter ja muusikaõpetaja Eha Niglas. Meid filmis kaameramees ja jäädvustas kultuurilukku. Airi Rütterile olin tema palvel mitmeti abiks 2016. aastal II Eesti naiste tantsupeo ajal. Nii sõidutasin teda autoga Jõgeva kultuurikeskuse ja peo toimumiskoha, linna staadioni vahet. Vihmase ja tuulise ilma tõttu tuli olla ka tema vihmavarjuhoidjaks,“ meenutas Aunap.

Oma sõnul on ta rahvamuusikaga juba nii kaua tegelenud, et teistmoodi ei  kujuta oma elu ettegi. „Lood ja laulud on lihtsad, kuid sageli peitubki lihtsuses ilu. Kui saad akordioni kätte võtta ja laulda, siis tunned end keskkonnas, milles olla soovid,“ selgitas Aunap, kes õpib  Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias kolmandal kursusel huvijuhi ja loovtegevuse õpetaja erialal. „Õpingute käigus tutvun ka draama, muusika ja loovtantsuvaldkonnaga. Meie draamaõpetajaks on ka näitlejaks õppinud Katrin Nielsen ning näitleja, näitekirjanik ja   dramaturg Silvia Soro,“ märkis Aunap, kes lisas, et kõrgkooliõpingud ja erialane kõrgharidus on kindlasti vajalik, kuid midagi on õppida igalt kontserdilt ja igalt esinemiselt.

Sadalasse kõlakoda avama, Itaaliasse festivalile

„Juuni lõpus osalesime koos Tuustariga Türil toimunud Pillipeol, mida korraldas tuntud rahvamuusikategelane Juhan Uppin. Pillipidu on üheks eelpeoks 2019. aasta juubelilaulupeole. Hea meel oli tõdeda koosolijate huvi kohtuda Eha Niglasega ja temaga juttu ajada ja kogemusi kuulda. 14.juulil oleme kutsutud  Sadalasse rahvapeole, mis pühendatud sealse kõlakoja ja lipuväljaku pidulikule avamisele. „Sadala Külade Teatri näitlejana mängin kaasa ka tutvustavas katkendis, mis reklaamib augustikuisel Sadala Külade Teatri päevadel publikuni jõudvat etendust, lavastajaks Valdi Reinas. Etendus on saanud inspiratsiooni Oskar Lutsu loomingust ja Eesti filmidest. Mina olen Arno osas,“ ütles Aunap, kes on Palamusega vahetult seotud, sest lõpetas seal gümaasiumi.

Varsti sõidavad folklooriseltsi Jõgevahe Pere naisrühmade tantsijad ja rahvamuusikaansambel Tuustar Itaaliasse, kus toimub rahvusvahelise folkloorifestivali Europead üks pidutusi. Ja jälle ootab Artur Aunapit ees uus ja huvitav väljakutse.  Tänavuse 55. Europeade peasündmused, mis toimuvad Portugalis.

„Minu kodukoht Tabivere asub nüüd Tartumaal. Pean end aga ise jõgevamaalaseks, sest minu jaoks kõige olulisemad ettevõtmised toimuvad Jõgevamaal ja on seotud Jõgevamaa kultuurieluga,“ ütles Artur Aunap.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus