Ärge raputage lapsi!

Isad raputavad poegi

Tartu Ülikooli lastekliiniku arst neuroloog Inga Talvik rääkis koolitusel haigusest, mida nimetatakse raputatud lapse sündroomiks. ?Mõnedki lapsevanemad satuvad äkkvihahoogu, kui laps nutab. Nad hakkavad last raputama, kavatsedes nii last rahustada. Raputamine ohustab aga lapse tervist, põhjustab kergesti verevalumeid ajus ja silmapõhjas. Mitmed raputatud lapsed vajavad haiglaravi. Mõnigi raputamisjuhtum on lõppenud surmaga,? kinnitas arst.

Doktor Talviku sõnul kannatavad raputamise tõttu ennekõike alla aasta vanused lapsed. ?Sagedamini raputatakse poisse, kusjuures enamasti on raputajateks isad. Mõnedki isadel on kujunenud arvamus, nagu ei tohiks poisid nutta. Tihti üritavadki lapsevanemad lapsi raputamise teel rahustada, kuna nad ei tea, kui ohtlikke tagajärgi võib selline kohtlemine põhjustada,? tõdes tohter.

Inga Talvik illustreeris oma ettekannet videofilmidega, mis mitmele koolituspäeval osalejale pisarad silma tõid.

Last saab rahustada raputamata

Lõuna ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Raul Heido rääkis lapse raputamise juhtumite käsitlemist kriminaalmenetluses. Tema arvates oleks vaja rohkem laste ja noorteprobleemidele spetsialiseerunud politseitöötajaid. ?Mõnigi kord ei pruugi laps olla mitte kuriteos kahlusalune või süüdlane, vaid ohver,? kinnitas prokurör.

Eesti Lastekaitse Liidu konsultant Kaja Ainsalu tõi näiteid sellest, kuidas nutvat last rahustada ohutult. ?Abi võib olla süllevõtmisest, mänguasja kätteandmisest. On ka kindlaks tehtud et lapsele mõjub rahustavalt tolmuimeja surin.?

Koolituspäeval osales sotsiaaltöötajaid, meedikuid pedagooge, politseitöötajaid. Maavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna lastekaitsespetsialist Imbi Jäger andis õppepäeval osalejatele tunnistused. Järgmised koolitused teemal ?Ära iilgi raputa last? korraldatakse Põltsamaal ja Mustvees.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus