Ärge laske soojusel põgeneda: kuus nippi küttekulude vähendamiseks

Soojuse säästmiseks tasub lisaks hoone korralikule soojustamisele vaadata üle ka teised olulised soojuskao kohad ning muuta oma kütmisharjumusi. Alljärgnevalt kuus näpunäidet, kuidas lihtsate nippidega küttekuludelt säästa.

*Tehke küttekehadele ruumi. Veenduge selles, et soojus pääseks toas ringi liikuma ega jääks küttekollete vahetusse lähedusse. Ärge paigutage näiteks mööblit radiaatorite vastu ega tõmmake nende ette pakse kardinaid. Lõunapoolsetel akendel tõmmake kardinad päevaseks ajaks eest, et päike saaks tuba soojendada. Öösel, kui radiaatorid on madalama temperatuuri peale regleeritud, võite kardinad just sulgeda, et soojus akendest nii lihtsalt välja ei pääseks.

*Korrastage aknad ja uksed. Kuni 30 protsenti soojusest põgeneb toast just nende kaudu. Kontrollige, et akende ja uste tihendid ei oleks kulunud, sest aja jooksul muutuvad need rabedaks, mistõttu mõned materjalid võivad vajada vahetamist lausa iga paari aasta järel. Enamasti ei ole selles midagi keerulist: vana tihend tuleb eemaldada ja uus asemele liimida.

*Sulgege augud. Välisseintes olevad elektripistikud ning muud süvised (nt gaasi- ja veetorude omad) võivad olla korralikult tihendamata ja nende kaudu tungib tuppa külma õhku. Lekete vältimiseks tuleks avaused täita kas ehitusvahu või silikooniga. Tühimike täitmine kaitseb ka hiirte ja putukate majjapääsemise eest.

*Ärge kütke üle. Kui elate korteris, kus on kasutusel küttekulujaoturid, hoidke ruumis mõõdukat temperatuuri. Inimeste eelistused ruumide soojuse osas on erinevad – kes soovib magada jahedamas, kes soojemas toas. Leidke enda jaoks mugav temperatuur ja ärge kütke tube üle. Kui peate pidevalt akent lahti hoidma, annab see märku, et tõenäoliselt on ruum üle köetud. Samuti on nüüdisaegsetes küttesüsteemides võimalik luua sobiv kütterežiim, et tuba oleks soe sel ajal, kui seda tegelikult kasutatakse. Temperatuuri alandamine vaid ühe kraadi võrra annab umbes viis protsenti kokkuhoidu.

*Tuulutage nutikalt. Külmal ajal ärge hoidke aknaid pikalt lahti või veel hullem – tuulutusasendis. Kui soovite tuba tuulutada, siis tehke aken lühikeseks ajaks korralikult lahti ning pange see kinni siis, kui õhk on värske. Ärge laske toal jahtuda, sest selle uuesti soojaks kütmine on rahakotile koormav.

*Pange sokid jalga. Külmaga õue minnes teab iga laps, et soojad jalad on parim külmetumisvastane vahend. Pidage sama meeles ka kodus. Selle asemel, et käia talvel toas ringi paljajalu, kandke sokke ja susse. Õdusama tunde loovad ka vaibad.

URMO HEINAM, Adven Eesti juhatuse esimees

blog comments powered by Disqus