Jaanuari heitlikud ilmad pole inimesi oluliselt tõbisemaks teinud, ka pole veel Jõgevamaale jõudnud suuri viirushaiguste puhanguid, tõdesid proviisorid.
Küll aga küsitakse ja ostetakse üsna palju vitamiine, immuunsüsteemi tugevdavaid ja organismi üldist toonust tõstvaid vahendeid. “Vitamiinide valik on väga suur, osadel inimestel on südamehaiguste või kõrge vererõhu tõttu soovitav kasutada taimsete lisanditega polüvitamiine. Kui patsiendi muredesse süveneda ja soove täpsustada, saame koos teha parima valiku,” rääkis Jõgeva Apteegid OÜ proviisor Riina Veersalu.
Palju ostavad inimesed valuvaigisteid. Nagu ikka sügis-talvisel perioodil, on nõudlus suurem liigese-, lihase- ja närvivalu puhul paikselt kasutatavate ravimite osas. Samuti kasutatakse praegu üsna palju külmetushaiguste vastaseid ravimeid.
Tuntud kuldlauset “pidage nõu arsti või apteekriga” peetakse ikka au sees, kuigi on neidki, kes teavad väga täpselt, mida nad tahavad või kuidas toimivad.
“Kui inimene on meie soovitatu ära proovinud ja see on talle hästi sobinud, siis usaldab ta ka järgmisel korral rohkem apteekrit, meie töö pole tühja läinud,” kinnitas Veersalu.
Nendes apteekides, kus käsimüügiravimid avariiulitel, valivad inimesed kõik ise. Ostetakse katse-eksituse meetodil. Kui ei sobi, ostetakse järgmine kord teine ravim või vitamiin. Nii kulub palju raha ja aega õige leidmiseks.
Kogenud ja suure staažiga proviisorite nõuandeid kuulatakse ja nendega arvestatakse. Mõnikord aga küsitakse ka nii, et millist te ise ostaksite. Hind ei ole ravimi ostmise puhul enam kõige määravam.
“Hoopis olulisemad on ravimi kiire ja efektiivne toime ning vähesed kõrvalmõjud, mõnele kliendile ka ravimi kasutamise viis, ravimvorm ja vajalik manustamise sagedus, millest omakorda sõltub ravimi kasutamise mugavus. Vahel on oluline ka maitse, seda eriti lasteravimite puhul,” ütles Lepik.
“Kui aga inimene ise ütleb, et kallist ei taha — mõnele inimesele on ka 50-kroonine ravim väga kallis —, siis püüame seda igati arvestada,” lisas Veersalu.
iii
HELVE LAASIK