Aprilli algus oli talvine, lõpp kevadiselt soe

Aprilli alguses tuli talv tagasi. 1. aprilli õhtuks sadas lumi uuesti maha ja järgnevatel päevadel lisandus lund veelgi. Lumikatte paksus kasvas Jõgeva ümbruses kaheksa-üheksa sentimeetrini.

i

Lihavõttepühade aegsed suured lumepilved, mis kohati Eestis lume paksuse üle 20 sentimeetri  kasvatasid,  jäid siit kandist eemale. Esimese dekaadi keskmine õhutemperatuur oli tavapärasest kahe-kolme kraadi võrra madalam. 

Suurenesid seenhaiguste kahjustused

Külmatunnet suurendas tuuline ilm. Minimaalne õhutemperatuur langes aprilli esimese kolmandiku kõige külmematel öödel -9…-10 kraadini. Märtsi lõpuks üles sulanud muld külmus jürikuu alguses uuesti pinnalt  kuue-seitsme sentimeetri sügavuseni. Taiviljapõldudel suurenesid uuesti maha sadanud lume ajal seenhaiguste kahjustused.

Teiseks dekaadiks ilm soojenes. 11.-15. aprillini püsis ööpäeva keskmine õhutemperatuur viiest kraadist kõrgemana. Päeval mõõdeti sooja 10-15 kraadi, kuid öösiti jätkusid maapinna lähedal külmad. Päikesepaisteliste päevadega rõkkasid metsad metsvintide ja rästaste laulust. Saabunud soojuse mõjul alustasid 13.-15. aprillil ristikud ja taliteraviljaorased uut kasvu, mis on viimase 50 aasta keskmisest mõned päevad hilisem aeg. Ka toominga, karusmarja ja musta sõstra pungade paisumise algus jäi tänavu tavapärasest veidi hiljemaks. Ilusa päikesepaistelise ilmaga tahenesid mullad kiiresti ja siin-seal püüti lühikese soojaperioodi lõpus juba kõrgemaid põlde harida.    

Kuu teine pool tõi muutliku ilma

Kuu teisel poolel oli ilm muutlik. Sajused jahedad ilmad vaheldusid päikesepaisteliste soojadega. 16. aprilli lõuna ajal hakkas sadama vihma, mis kestis järgmise hommikuni. Enam kui kümne millimeetrine sadu muutis põllud pehmeks ja märjaks, pani alustatud põllutööd seisma.

Vihma järel jäi ilm mõneks ajaks külmaks. Päeval oli sooja ainult 6-8 kraadi, hommikuti olid öisest külmast veeloigud jäätunud ja muld pealt külmunud, rohi hallast valge. 19. aprillil  langes minimaalne temperatuur õhus ‑3, maapinna lähedal mulla kohal -6 ja rohul ‑10 kraadini.

20. aprilliks saabusid soojad ja niisked õhumassid Vahemere äärest ja tõid siia piirkonda järgmised põllud märjaks teinud vihmasajud. Jõgeval sadas 13 mm. 

Rohumaad hakkasid rohetama 26. aprillil

Jürikuu viimasel dekaadil tõusid maksimaalsed õhutemperatuurid üksikutel päevadel 16-18 kraadini, kuid samas oli päevi, kui õhutemperatuur ei ületanud kümmet kraadigi. Külma esines viimasel kümmepäevakul õhus kahel, maapinna lähedases õhukihis kolmel ööl. Teistest külmemaks osutus 30. aprilli hommik, kui termomeetrinäit langes õhus -0,6, maapinna lähedases õhukihis mullal -3 ja rohul ‑7…-8 kraadini.   

Kolmanda dekaadi algusest alates andsid metsadele ja puudetukkadele kollast tooni massiliselt õitsevad raagremmelgad, mille võrad sumisesid mesilastest. 26. aprilliks hakkasid kulused rohumaad rohetama ja esimesed marjapõõsad läksid lehte, mis on keskmisest mõned päevad varem. Orastel toimus viimasel kümmepäevakul intensiivne kasv ning talvekahjustused jäid uue kasvanud lehemassi alla peitu. 

Aprill oli tavalisest soojem

Kuu lõpuks valendasid metsaalused võsaülaste õitest ja samas jätkus veel ka sinilillede õitseaeg. Metsad jäid kuu lõpuni üldiselt veel raagu, kuigi toomingatel olid juba lehed avanenud. Looduses ringi liikudes oli kuulda käo kukkumist, esimeste lehe- ja põõsalindude laulu. Lendamas oli näha üksikuid räästa ja suitsupääsukesi.

Kokkuvõttes oli aprill tavalisest soojem. Kuu keskmine õhutemperatuur (4,6 °C) ületas 1922-2011. aasate keskmist ligikaudu ühe kraadi võrra, kliima normidena kokkuleppeliselt kasutusel olevat 1971-2000. aastate keskmist 0,4 kraadi võrra.

Taimedele kasulikku, efektiivset üle 5 °C, soojust oli kogunenud aprillikuu lõpuks Jõgeval 66 kraadi, mis ületab pikaajalist keskmist 11 kraadi võrra ja vastab looduse arengus kahe-kolme päevasele edumaale võrreldes tavapärasega. Vihma tuli aprillis harilikust rohkem. Jõgeval mõõdeti kuu sajusummaks 53 mm, mis moodustab pikaajalisest keskmisest 148 protsenti. 

Maiilm pakub tõelisi üllatusi

Milline on olnud maikuu ilm Jõgeval 1922.-2011. aasate andmetel? Maikuu ilm võib olla täis üllatusi. Selles kuus on esinenud nii südasuvist kuumust  ja kui ka sadanud veel kuu lõpus lumi maha (1975. aastal).

Äärmustemperatuurideks on mõõdetud lehekuus 30,0 °C (1958. aastal) ja ‑8,5 °C (1953. aastal). Tavaliselt  tõuseb ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsivalt üle kümne kraadi maikuu keskel ja öökülmad lõpevad õhus viimase dekaadi alguses. Sademete summa on kõikunud lehekuul ühest mm (1947. aastal) kuni 113 mm (1927. aastal), viimase 90 aasta keskmine on 49 mm

i

LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus