Aprill on südametervise kuu

Rohkem kui 25 aastat tagasi alustati Eestis aktiivselt südameveresoonkonna haiguste ennetamist, pöörati tähelepanu rahva tervisele ning toimus esimene südamenädal. Tänaseks on südamenädalast saanud kevadkuu, kus traditsiooniliselt kutsutakse inimesi oma tervisele, toitumisele ja liikumisele tähelepanu pöörama.


Toitumine, liikumine ja tervis (ka südametervis) on omavahel tihedalt seotud. Meie igapäevane harjumuslik tervisekäitumine on üks olulisematest teguritest, mis mõjutab tervist ja heaolu, samuti ka haigestumist ning tervisekadu.

Paraku tuleb tõdeda, et paljud inimesed kannatavad elustiiliga seotud krooniliste haiguste (nt südameveresoonkonnahaigused, II tüübi suhkurtõbi, mõningad pahaloomulised kasvajad) all.

Valikud meie endi kätes

 Tervisemured saavad alguse järjest nooremate inimeste seas ning suurenevate terviseprobleemidega ühiskond tähendab kasvavaid kulutusi riigi tervishoiule ja majandusele. Kahjuks väljendub kehv tervis ka inimeste toimetuleku languses, töölt eemalolekus ning heaolu ja õnnetunde vähenemises

Tervislikumate valikute tegemisele saavad kaasa aidata paljud, paljud valikud on inimese enda teha. Nii nagu hommikune hammaste pesemine on osa isiklikust tervisekäitumisest ja hügieenist, nii on seda ka igapäevane toit ja liikumine. Toidulauale rohkem köögi- ja puuvilju ning täisteratooteid lisades mitmekesistame oma menüüd, saame rohkem ja erinevamaid toitaineid ning vitamiine. Liikudes iga päev aktiivselt vähemalt 10 000 sammu ning lisades sinna juurde mõned füüsilist toonust tõstvad harjutused või tegevused, hoiame tervemad oma liikumisaparaadi ja anname vereringele aktiivsust, tugevdades seeläbi veresooni ning südant.

Koos on lihtsam ja lõbusam

Hea tuju ja rõõmus olek on kindlasti üheks võimaluseks päevi rohkem nautida. Uuringud on näidanud, et naermine vallandab ajus endorfiine ‒ organismi enda heaoluhormoonid inimese ajus. Teadlased usuvad, et koos naermine aitab luua ja hoida sotsiaalseid suhteid. Rõõmsameelse inimesega on lihtsam suhelda ning seeläbi on tema ümber ka rohkem inimesi. Sotsiaalne kuuluvus toetab meid nii argipäevas kui ka rasketel hetkedel.

Siinkohal pakun välja ideid, kuidas kollektiivis südamekuud tähistada. Näiteks seame sammukogumise eesmärgid igale liikmele, seeläbi püstitada saavutatavad eesmärgid. Koostada tervislike teisipäevade programm, kuhu kuuluksid näiteks „kondimootoriga” tööle, naljaminutid igas päevas, tervislik toit lõunasöögiks, võimalusel ühine lõunapaus, retseptivahetused, lõunapausile lisaks vähemalt 1–2 kilomeetrine kõnniring ja kõnnikoosolekute läbiviimine.

Samuti sportlikud 10 minutit päevas, milleks oleks erinevad üleskutsed tegevusteks, näiteks 10 kükki ja sirutused enne töölaua taha istumist. Või orienteerumismäng „Tunne kolleegi”, ülesanded vajadusega kolleegiga otsesuhtlemiseks. Ühised matkad, toidutegemised, aktiivsed koosviibimised (sh töövälisel ajal), sportlik väljakutse (võib teha ka iganädalase võistlusmomendi, arengu hindamise ja premeerimise) jms.

Kui aga tervislikust toidust, liikumisest ja naerust jääb väheks ning vajad abikätt, siis pöördu oma perearsti poole.

Südamekuu algataja professor Margus Viigimaa kirja pandud 25 südame soovi

„Head” geenid on laev, kapten oled sina ise.

Positiivne ellusuhtumine hoiab südame tervena.

Unistusteni aitavad jõuda tervena elatud aastad, hoia oma südant iga päev.

Nii nagu ükski kaev ei ole põhjatu, ei ole piiramatu ka sinu tervisevaru.

Istu vähem, liigu rohkem – pidev istumine tõstab südamehaiguste tekkeriski.

Arvesta lastega, sinu tervislik eluviis on eeskujuks su lastele ja nende sõpradele.

Suitsetamisest loobudes väheneb südamehaiguse risk kolm korda.

Lõpeta suitsetamine kohe, ilma „aga”-de, „või”-de ja tulevikku lükatud tähtaegadega.

Terved hambad on südame jaoks olulised, nii vähendad südamehaiguste riski.

Suhkrustatud joogid on salakavalad. Peidetud suhkur tõstab kaalu ja muudab ainevahetuse laisaks, see on tee südame- ja suhkruhaiguseni.

Etiketid toiduainete pakenditel on sinu tervise huvides – võta need luubi alla ning vali väiksema suhkru- ja rasvasisaldusega tooteid.

Kaalu langeta tervislikult: muuda toitumisharjumusi, liigu rohkem, istu vähem.

Söö kala! Vähemalt kaks korda nädalas.

Südamele meeldivad puu- ja juurviljad, täisteratooted ning vähese rasvasisaldusega piimatooted.

Ole ise gurmeekokk – ära lase soolal tappa toidu maitset!

Stopp soolale kodus, kasuta toiduvalmistamisel parem ürte. Valmistoitudes on soola niigi palju.

Lisa oma elule värvi iga päev viie erineva puu- ja juurviljaga.

Ole mõõdukas alkoholi tarvitamisel. Päevas on lubatud meestele kaks drinki, naistele üks. Nädalas peab olema vähemalt kolm alkoholivaba päeva.

Ära riku südame rütmi – alkohol kahjustab otseselt südamerütmi kontrollivaid rakke.

Kõndimine ongi „imeravim”, kasuta iga võimalust teha mõni lisasamm.

Jaluta halb minema! 30 minutit kõndi iga päev peletab stressi ja teeb südame tugevaks.

Muuda liikumine lõbusaks, kutsu kaasa sõbrad või liitu rühmatreeninguga.

Kaalu juhtimine – lihtsam kui autojuhtimine: pane paika sihtpunkt, vali õige kütus ja kiirus ning jõuadki pärale.

Vöökoht luubi alla – naiste vööümbermõõt olgu alla 88 cm ja meestel alla 102 cm.

Numbrid, mida karta: vererõhk suurem kui 140/90 mmHg, üldkolesterool üle 5 mmol/l, veresuhkur üle 6 mmol/l.

MAIU VELTBACH,

SA JAEK arenduse, tervisedenduse ja siseturvalisuse spetsialist

blog comments powered by Disqus