Aprill on jazzikuu

Aprillis peetakse Eestis juba neljandat korda jazzikuud. Suurem osa kontserte ja eksperimente toimuvad kevadises Tallinnas.

Taani löökpillimängija Karsten Mathiesen viib läbi uudse linnaruumiprojekti. Ta improviseerib ootamatutes paikades ja ootamatute partneritega, et viia improvisatsioonilise muusika sõnum ka nende inimesteni, kes jazzikontsertidele sattuda ei pruugi. Mathieseni improvisatsioonid vältavad 19.-25. aprillini ja Eesti publikule on Mathiesen varasemast  tuttav kui Jaak Sooääre ansambli Dynamite Vikings liige.

Jazz kõlab Tallinnas lisaks tänavatele ka muuseumides ja kunstisaalides, klubidest ja teistest traditsioonilistest esinemispaikadest rääkimata. Pianist Tiit Lauk teeb oma trioga sügava kummarduse George Gershwini igihaljaste viiside suunas. Siim Aimla bändi improvisatsioonid läidavad jazzimaalijate inspiratsioonisädeme. Kuulda võib veel Eva Mitreikina introspektiivseid-tasaseid musitseerimishetki, klahvpillimängija Sergei Pederseni tõlgendusi tuntud jazzistandarditest, Jaak Johansoni viisiveeretusi, Helin-Mari Arderi trio päikesejazzi ning ansambli Kirtana Rasa orientaalse hõnguga laulukava.

Jazzkaare ja Clazzi koostöös toimuvad pühapäeviti kell 14 Clazzis kogu perele mõeldud jazzibrunchid – spetsiaalse erimenüü juurde saab nautida põnevat vestlust ja head muusikat. Ajakirjanik ja lauljatar Maian Kärmas intervjueerib igal pühapäeval põnevaid kultuuritegelasi ja mängitakse külalise lemmikmuusikat. Brunch on nädalavahetuseks sobiv formaat, kus on ühendatud hommiku- ja lõunasöök, head sõbrad ja perega koos väljas einestamine.

18. aprillil kell 14 mängib oma lemmikmuusikat ja kõneleb sellest Eesti Vabariigi välisminister Urmas Paet, nädal hiljem aga Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse juhataja Aet Maatee.

Kolmapäeviti toimuvad Rahva Raamatu Viru Keskuse kaupluses “Kella viie teed” – avalikud intervjuud muusikutega päevakajalistel kultuuriteemadel – moderaator Märt Treieri külalisteks on teiste hulgas Uno Loop, Jaan Pehk, Helin-Mari Arder, Andres Mustonen jt. Intervjuud toimuvad kaupluse muusikaosakonnas, mõnusas kohvikumeeleolus.

Kolmest Jazzkaare Viljandi-kontserdist on kõige eredam ehk pianist Eyolf Dale esinemine 25. aprillil kell 17 pärimusmuusika aidas.

 Eyolf Dale (25) alustas vabakutselise muusikuna, astus 2005. aastal Oslo Muusikaakadeemiasse, kus õppis Jon Balke ja Mihail Alperini käe all. Praegu on tal käsil magistrikraadi kaitsmine.

Erinevate bändide koosseisus on ta mänginud mitmetel festivalidel, nagu näiteks North Sea Jazz Rotterdamis, Shangai International Arts Festival, 12 Points Dublinis ja Dar Es Salaami Tansaanias. Ta on saanud aasta Noore Jazzmuusiku preemia (2008), Parima bändi preemia (Duo Albatrosh, 2009) North Sea Jazz festivalil ja esikoha pianistide seas Nõmme Rahvusvahelisel Noorte Jazzmuusikute konkursil (2009).

Eyolf Dale on kirjutanud muusikat sümfooniaorkestrile, puhkpilliorkestrile, keelpillikvartetile, bigbändile, teatri- ja tantsuetendustele. Oma sooloprojektides on ta pühendunud rohkem improvisatsioonilisele muusikale, püüdes leida tasakaalu ambientliku lüürika ja plahvatusliku energia vahel.

Jazzi populariseeriv ja fookusesse tõstev traditsioon sai alguse USA-st ja jõudis Eestisse 2007. aastal. Jazzikuud tähistatakse umbes 40 maailma riigis.

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus