Ants Paju mälestuseks avati suursugune pink

Möödunud nädalavahetusel avati Ants Paju mälestuspink, mis oli juba aastaid plaanis olnud. Idee tuli Jõgeva Lionsi klubi liikmetelt ja selle teostas Ants Paju tütar Angela Rehi Ants Paju nimelise fondi toel, kuhu kõik soovijad said annetusi teha. Üheskoos moodustus osalusring, keda ühendas soov talletada Ants Paju mälestus ja hoida kodupaiga mälu ja lugu.


 

Riigihalduse minister Janek Mäggi ütles oma tervituskõnes, et Ants Paju erakordsus seisnes tema elu jooksul korda saadetus. „Antsu elus oli kirge ja see jõudis tema kodukohast oluliselt kaugemale, ta oli riigikogu liige ja võimekas ajakirjanik,“ meenutas Mäggi.

Olümpiavõitja ja Eesti Olümpiakomitee sportlaskomisjoni esimees Gerd Kanter meenutas Ants Paju kui inimest, kellel oli hulle mõtteid ja tegusid. „Antsu tee jäi liiga lühikeseks, sest paljud ideed ja mõtted jäid teostamata. Ta oli väga mitme palgega mees,“ kinnitas Kanter. Olümpiavõitja meenutas legendaarset Põltsamaal toimunud heitjate võistlust Suur Tõll, kust on pärit Kanteri võimsaim auhind, Tauno Kangro valmistatud mõõk. „Pärast seda, kui selle mõõga auhinnaks sain, olen korduvalt olulisi sõpru nende tähtpäevadel samasuguse mõõgaga meeles pidanud,“ sõnas Kanter, kes avaldas lootust, et nii Jõgevamaa inimesed kui ka kaugelt tulijad leiavad edaspidi tee pingi juurde, mõtlevad suuri mõtteid ning meenutavad Ants Paju.

Ants Paju tütre Angela Rehi sõnul sümboliseerib mälestuspink ühistegevust, kus saavad ühiseid kokku väärtusi ja ideaale kandvad inimesed, kelle koostöös pink Jõgeva kesklinna üldse saigi. „Meie tegevusulatuse ja elujõu määrab pärand, mille oleme saanud oma esivanematelt, seotus oma lähedaste, pere, sõprade, riigi ja rahvaga. Me oleme nii tugevad, kui palju me oleme ühendatud oma kallite lähedastega. Perekond on kõige tähtsam jõud meie elus,“ sõnas Rehi.

Mälestuspingi skulptor Tauno Kangro kinnitas, et tal oli hea õnn raiuda kivisse ja valada pronksi Ants Paju unistused. „Paljud tema ja minu unistused on veel täitumata,“ nentis Kangro, nimetades ühena neist Alo Mattiiseni kuju. „Ants ütles alati, et tegu on mõtte mõõt, ning paljud tema mõtted ja unistused on ka mind väga palju aidanud,“ sõnas Kangro, kes andis Angela Rehile üle raamatute raamatut lugeva Ants Paju väikese kuju, et see jääks nende perele igavesti meenutama abikaasat, isa ja vanaisa.

Seda, et Ants Paju oli jõgevalaste jaoks tõesti oluline inimene, kinnitab ka tõsiasi, et laupäeval kogunes kesklinna rohkesti neid, kelle sooviks oli poliitikut, ajakirjanikku ja sportlast hea sõnaga meenutada. Nüüd on kõigil võimalus pingil istet võtta ja suursuguseid mõtteid mõelda.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus