Andres Metjer tõi MM-ilt pronksi

Oktoobri lõpus toimusid Kasahstanis Aktobe linnas (1999. aastani kandis see Aktjubinski nime) maailmameistrivõistlused sangpommispordis. Eesti neljast esindajast olid kaks Jõgevamaalt ja mõlemad tulid kaugelt tagasi medaliga.

Jõgeva valla sangpommisportlane Andres Metjer tegi kaasa kuni 95 kg kaaluvate professionaalide hulgas ja võitis nn pikas tõukamises 52 korraga pronksmedali (tõstis 32 kg kaaluvaid pomme). Tulemuse teeb eriti hinnatavaks see, et täiskasvanud proffide hulgas oli konkurents tugev.

“Andres oli Aktobes tippvormis ja tegi oma töö pikas tõukamises väga korralikult ära,” ütles Palamuse vallas elav Eesti Sangpommispordi Liidu president Ülo Kuusk. “Järgmisel päeval proovis ta jõudu kahevõistluses, ent tulemus jäi kesiseks: pikas tõukamises oli ta endast kõik andnud.”

Teise medali tõi Jõgevamaale Ülo Kuusk ise: ta sai 65-69 aastaste meesveteranide hulgas kaalukategoorias +85 kahevõistluses teise koha. Eestist tegid MM-il kaasa veel naisveteranide hulgas võistelnud pärnulanna Malle Tiko, kes tuli samuti hõbedale, ning täiskasvanud asjaarmastajate hulgas võistelnud tartumaalane Aimar Romet, kes tuli kuuendaks.

Soovijaid veel

“Neid, kes oleksid Aktobes võistelda soovinud, oli veel, ent paraku polnud nii pikk reis kõigile taskukohane,” tõdes Ülo Kuusk.

MM-il osales üldse 440 sportlast 37 riigist. See näitab, et ala kandepind on jõudsalt laienenud. Kõige suurem oli Ülo Kuuse sõnul Venemaa delegatsioon: selles oli üle saja sportlase. Ka võõrustajad olid välja pannud päris suure (umbes 80 liikmelise) võistkonna ja see asjaolu tõi spordihalli, kus MM-i peeti, rohkesti publikut. Sangpommisport on Kasahstanis üldse üsna populaarne.

Ülo Kuuse sõnul olid maailmameistrivõistlused väga hästi korraldatud. Et suvel oli linnas olnud mõningaid intsidente, rakendati nii hotellides kui ka spordisaalis karmistatud turvameetmeid. Kasahstani kauplused üllatasid meie sportlasi suure kaubavaliku (Eesti kaupa seal küll ei leidunud) ja madalate hindadega. Ülo Kuusk ütles, et proovis ära sealsele köögile iseloomulikud hobuse- ja kaamelilihatoidud nind tõdes, et need olid päris maitsvad. Ilm tegi aga meie sportlaste Aktobes viibimise ajal suisa kannapöörde. Kui kohale jõuti, oli paar külmakraadi ja lumi maas, siis aga tõusis temperatuur +18 kraadini.

“Kõik ujus, püüa või kala,” sõnas Ülo Kuusk.

Edukas aasta

Tema sõnul on lõpule lähenev 2016. aasta Jõgevamaa ja kogu Eesti sangpommisportlaste jaoks üldse päris edukas olnud. Kaheksa Eesti veterani, Ülo Kuusk nende hulgas, osalesid aprilli lõpus Daugavpilsis peetud Läti lahtistel meistrivõistlustel veteranidele ning tulid kõik esikohale.

Mai keskel peeti Poolamaal Gdynias Euroopa meistrivõistlusi sangpommispordis. Sealgi oli Eesti esindatud kaheksa sportlasega, sealhulgas Heino Põldoja ja Ülo Kuusega Jõgevamaalt. Mõlemad tulid Gdynias kullale.

Juunis käis Eesti sangpommiesindus Taurages peetud Balti matšil. Võistkondlikult jäädi seal küll kolmandaks, ent Ülo Kuuse hinnangul ei saanud ülesastumist siiski kehvaks lugeda. Juulis Daugavpilsis toimunud noorte Euroopa meistrivõistlused tõid rõõmu Pärnumaale: sealsed noored sangpommitõstjad said EM-ilt kaks hõbemedalit.

Kui väiksemaid võistlusi on sangpommisportlastel ka talvel, siis järgmised tiitlivõistlused – Euroopa meistrivõistlused – ootavad ees tuleva aasta mais Tamperes (Soome).

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus