Anaalpiirkonna haigustest

Inimkehal on piirkondi, mille haigestumisel ei taheta eriti arsti poole pöörduda. Üheks selliseks kohaks on päraku ümbrus. Kuna viimasel ajal toitutakse suhteliselt sageli ebatervislikult, esineb rohkem istuvat eluviisi, kantakse liibuvat aluspesu, tuleb üha sagedamini ka ette anaalpiirkonna haigestumist. 

Haigestumise tunnusteks on antud piirkonnas punetus, kipitus, leemendus, ketendus, kihelus, haavandid, veenikomud, valulikkus. Anaalpiirkonna haigestumist võib ette tulla, kui ollakse hädas kõhukinnisusega, kui inimene on sageli pidanud raskusi tõstma ja kandma, lisaks veel ka veresooneseinte nõrkus ? kõik see võib soodustada hemorroidide teket.

Diabeediga võivad kaasneda seenhaiguse nähud anuse piirkonnas, enterobioos  võib tekitada antud kohas dermatiidinähte. Anaalpiirkonnas võib esineda dermatiiti  (nahapõletikku), mis tekib rohkem liighigistamise korral ülekaalulistel või hügieenitingimuste mittetäitmisel. Sel puhul nahk punetab ja kipitab.

Ekseemi puhul päraku ümbruses tekivad lisaks eelnevale villid, leemendus, koorikud.

Seenhaiguse puhul antud piirkonnas lisandub punetusele ketendus ja kihelus. Nahamädanikuga võivad kaasneda valulikud haavandid. Hemorroidid on veenikomud, mis võivad esineda nii seesmiselt pärasooles kui ka väljasopistunult. Kaebusteks on siis veri väljaheites, valulikkus defekatsioonil.</P>

Apteegist on võimalik saada vajalikke ravimeid kõikide nende haiguste raviks. Kui kaebused püsivad, võiks oma valehäbi maha suruda ja arsti poole pöörduda: kõigepealt perearsti poole ja vajadusel ka nahaarsti või kirurgi juurde.

Lilian Luiksaar,
nahahaiguste arst

blog comments powered by Disqus