Alveri muuseumis saab näha kolme kooli maalilaagris loodut

Jõgeval Betti Alveri muuseumis saab praegu vaadata Jõgevamaa, Viljandi ja Võru gümnaasiumi õpilaste ühise maalilaagri näitust „Avarus“. Näituse pealkiri on väljapanekuga kenas kooskõlas: kolme riigigümnaasiumi kunstihuvilised maalisid möödunud aasta augustis nii Viljandi ümbruses kui ka Laiusel ning mõlemal pool leiti avaraid vaateid.


Maalilaagris osales kolmest koolist ühtekokku umbes kolmkümmend noort. Viiest laagripäevast kaks veedeti Viljandi ümbruse, kaks viimast aga Laiuse vaateid jäädvustades. Peale avarate panoraamide võis mõlemas paigas leida intiimsemaid ja idüllilisemaid nurgakesi. Kunstihuvilisi juhendasid Jõgevamaa gümnaasiumi kunstiõpetaja Anne Jaama, Võru gümnaasiumi kunstiõpetaja Merit Süving ning Viljandi gümnaasiumi kunstiõpetajad Ene Runing ja Monika Mändmaa.

„Üks õpetaja poleks kõigile nõu anda jõudnudki, sest maalijate grupikesed paiknesid üksteisest üsna kaugel,“ ütles kunstiõpetaja Anne Jaama ja lisas muiates, et tükati andsid õpetajad ka suisa vastukäivat nõu, aga siis võis õpilane ise otsustada, kelle sõnade järgi ta toimib.

Igas maalilaagris, mis saab teoks suvel vabas looduses, kipub tekkima hetk, mil küllastutakse rohelise eri varjundeist. See juhtus ka kolme kooli ühises kunstilaagris. Ja siis haarati erksamate, lillade, oranžide jm toonide järele. Juhendajad lasksid sellel rahus sündida, ent vormi- ja perspektiivireeglites ei teinud nad ka siis järeleandmisi. Vaatajal on nüüd huvitav võrrelda realistliku ja „üle keeratud“ koloriidiga töid.

 Nõudis keskendumist

Laagripäevade intensiivne tempo nõudis õpilastelt täielikku keskendumist. Õhtuti analüüsiti päeva jooksul tehtut. Ehkki laagrilised olid üsna erineva maalimiskogemusega, mõjus laager kõigile arendavalt.

Möödunud suvi jääb ilmselt kõigile meelde oma soojusega. Maalilaagri ajalgi oli soe ja enamasti ka päikseline ilm, ainult ühel päeval sadas vihma.

„Soojus ja päikesepaiste on läinud neisse piltidesse. Seda on siin saalis lausa füüsiliselt tunda,“ tõdes Anne Jaama.

Loomulikult ei mahtunud Betti Alveri muuseumi näitusesaali üles kõik maalilaagris valminud tööd, vaid tuli teha valik. Jõgevamaa gümnaasiumi õpilastest astuvad näitusel üles Elen Riiman, Kätlin Muttika, Karolina Tupits, Aare Krüüts ja Telver Objärtel.

„Mõnus laager oli,“ kinnitas Aare Krüüts. „Laiuse mäel tuli küll istuda värskelt lõigatud viljapõllul, kus kõrretüükad torkisid, ja taluda herilasi, kes maalimist segada üritasid, aga kasu oli laagrist palju. Olin maalilaagris teist korda. Esimesel aastal sain sisse tunde, et maalimine mulle meeldib. Teisel aastal oli hea selle kogemuse pealt edasi minna. Värvide segamine läks näiteks juba ladusamalt.“

 Hea seltskond

Aare Krüüts kiitis ka maalilaagri head seltskonda: kõik olid väga pühendunud.

„Ehkki lõpetan kevadel kooli, kavatsen ka sel suvel maalilaagrisse minna,“ märkis Aare Krüüts ja lisas, et mulluses laagris avastas ta enda jaoks Laiuse mäe suvise näo: senini oli see paik tema jaoks ikka seostunud lapsepõlve talviste kelgutamistega.

Kolme gümnaasiumi ühiste maalilaagrite traditsioon sai alguse Viljandi gümnaasiumi koolisisestest laagritest. Viljandi gümnaasiumi kunstiharrastajatega liitusid 2016. aasta suvel Võru gümnaasiumi noored, 2017. aasta suvel lisandusid ka Jõgevamaa gümnaasiumi noored. Betti Alveri muuseumis sai näha juba Viljandi ja Võru noorte 2016. aasta laagri töid ning seal olid väljas ka 2017. aasta kolme kooli ühislaagri pildid.

„Paneksime muidu näitused koolimajja, aga seal pole nii head riputus- ja valgustussüsteemi, kui siin. Alveri muuseum on üldse väga külalislahke paik,“ kiitis Anne Jaama.

Tänada oli tal põhjust ka Laiuse Jaan Poska põhikooli, kus laagrilisi suurepäraselt majutati ja toitlustati, ning Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgruppi, kes laagrit ja näitust toetas.

Betti Alveri muuseum on näituse „Avarus“ kolmas eksponeerimispaik: Viljandi ja Võru publik on seda juba näinud. Jõgeva näituse avamisele lisasid värvi Jõgevamaa gümnaasiumi õpilase Mari-Liis Kirsi esitatud laulud. Teda saatis kitarril Jõgeva muusikakooli õpetaja Aivar Mihkelson.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus