Alo muusikapäevade avamisel tehti tagasivaade öölaulupeole

Jõgeva Gümnaasiumis algas eile XVI Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevade raames üleriigiline noorteansamblite konkurss. Lisaks koolinoortele võistlevad seekordsel konkursil kuni 26-aastased noored. Paremad kuulutatakse välja täna õhtul.

Konkursi avamisel tehti videopildi vahendusel tagasivaade möödunudaastaste muusikapäevade ajal Jõgeva kesklinnas teoks saanud öölaulupeole, millega tähistati Alo Mattiiseni 50. sünniaastapäeva. Päevajuht Valdi Reinas õhutas küll saalisolijaid videol kõlanud Alo Mattiiseni laulu “Isamaa ilu hoieldes” kaasa laulma, ent paraku polnud noortel selleks aega: küllap otsis igaüks ekraanilt enda või sõbra nägu. Enamik tänavustest muusikapäevalistest oli ju kohal ka mullu.

Muusikapäevad ja öölaulupidu tunnistati teatavasti Jõgeva linna mulluseks aasta teoks avalikus sektoris. Et Jõgeva linnapea Kalmer Lain Maret Ojale, kelle eestvedamisel muusikapäevad juba kuueteistkümnendat aastat toimuvad, aasta teo auhinna just muusikapäevade publiku ees üle andis, oli igati sümboolne.

Ansambleid hindav zhürii ehk Suur Kõrv koosneb tänavu kaheksast inimesest. Nendeks on heliloojad Piret Rips-Laul ja Urmas Lattikas, koorijuhid Lauri Breede ja Raul Talmar, muusikasõber Raili Jaanson, Riigikogu aseesimees Laine Randjärv ning näitlejad Hele Kõrve ja Märt Avandi, kellest esimene tööl Tallinna Linnateatris ja teine Eesti Draamateatris.

Jõgeva Gümnaasiumi vilistlane Hele Kõrve laskis muusikapäevade avamisel kõlada ka oma kaunil lauluhäälel: ta esitas koos Jõgeva Gümnaasiumi segakooriga Alo Mattiiseni poolt Jüri Leesmenti sõnadele loodud koolilaulu. Üle hulga aja oma kooli saalis oma kooli laulu laulda oli näitlejatarile endalegi suur elamus.

“Ega ma ei võigi siia hästi tulla. Mul on siin kogu aeg kas suu kõrvuni või silmad meeleliigutusest märjad,” ütles Hele Kõrve.

Kui pole siin, pole olemas

Piret Rips-Laul täitis aga konkursi avamisel vahepeal kontsertmeistri rolli. Peale oma kooli laulu esitas Jõgeva Gümnaasiumi segakoor nimelt tema poolt Leelo Tungla sõnadele kirjutatud laulu “Sinu aja kaja” ning klaveripartii paluti esitada autoril endal.

“Jäin Jõgeva Gümnaasiumi noorte esitusega väga rahule,” kiitis Piret Rips-Laul, kes on ka varem korra Suure Kõrva koosseisus ansambleid hinnanud.

“Vahepeal oli nelja aasta pikkune paus, sest sattusin pidevalt Alo Mattiiseni muusikapäevade ajal hõivatud või sootuks Eestist ära olema,” ütles ta. “Mul on väga hea meel, et tänavu taas tulla sain, sest Alo Mattiiseni muusikapäevad on Eesti vokaalmuusika jaoks väga oluline sündmus. Kõik tugevamad tegijad on siin koos, nii et võib öelda — kui sind pole siin, siis pole sind olemas.”

Hommikust õhtuni laule luua pole Piret Rips-Laulil siiski aega, sest ta peab Võru muusikakoolis õppealajuhataja ametit. Asjaolu, et Võru kandist ühtegi ansamblit võistlemas pole, on tema sõnul omast kohast isegi hea, sest siis ei saa keegi teda omade eelistamises süüdistama hakata.

“Teisalt on see muidugi kurb, et ansamblilaul meie kandis nii heal järjel pole kui näiteks Saaremaal,” ütles ta.

“Oh, oleks ma seda teadnud, et Piret Rips-Laul ka Suures Kõrvas on!” ohkas Türi Põhikooli muusikaõpetaja Tiiu Schüts. Ohkamise põhjuseks oli asjaolu, et ta oli enda juhendatava 7. klassi segaansambli repertuaari valinud just ühe tema laulu — “Vaikses kambris”.

“Mine tea, äkki hindab autor enda kirjutatud laulu esitust natuke karmimalt,” kahtlustas Tiiu Schüts. “Samas poleks zhürii koosseisu ette teadmine sundinud mind ka valikut muutma. Ripsi laulud on ilusad ja meeldivad lastele.”

Mitte konkurendid, vaid sõbrad

Tiiu Schüts on väga staazhikas Alo Mattiiseni muusikapäevadel käija ning kuus aastat tagasi sai tema juhendatud Türi Gümnaasiumi meesansambel siin ka peapreemia. Kahel eelmisel konkursil jäi tal aga käimata.

“Vahepeal tuleb ennast laadida ka. Pealegi lõpetasid mul ühe ansambli liikmed kooli ning pärast seda läks aega, et uued tegijaid peale kasvatada. Ka repertuaari leidmine pole lihtne — juhul, kui sa just ise hea seadete tegija pole,” ütles Tiiu Schüts. “Siinsel konkursil on tase paraku nii kõrgeks läinud, et kehva ettevalmistusega siia tulla ei tasu. Tavakoolide õpilasi jääb minu meelest kogu aeg vähemaks ning laulustuudioid, laulukoole ja muusikakoole tuleb juurde. Ent lastele polegi tegelikult tähtis tulemus. Nende jaoks on oluline kohal olla ja siinsest melust osa saada.”

Ka Valdi Reinas avaldas konkursi avamisel lootust, et noored lauljad üksteist eelkõige konkurentideks ei pea, vaid ikka headeks sõpradeks jäävad. Vanade sõpradega suhteid uuendada ja uusi sõpru leida aitas kindlasti eilne disko. Sama eesmärki täidab tänaõhtune pidu ansambli Vana Kallim saatel.

Kui eile astusid konkursil üles 4.-9. klasside ansamblid, siis täna võistlevad gümnaasiumiastme ning kuni 26 aastaste noorte ansamblid. Kontserdid algavad kell 11, 12.30 ja 15.30. Kell 18 saab gümnaasiumi aulas kuulata Eesti Filharmoonia Kammerkoori meeskvartetti. Konkursi pidulik lõpetamine algab kell 20.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus