Alo mälestuskontserdil musitseerib seekord Riho Sibul

Jõgeval Betti Alveri muuseumis saab ülehomme kuulata musitseerimas Riho Sibulat. Kell 16 algav kontsert kuulub Alo Mattiiseni mälestuskontsertide sarja. Muuseumis on väljas ka Jõgeval sündinud isamaalauliku elusündmusi kajastav fotonäitus.

Alo Mattiiseni sünnist möödub sel reedel 55 aastat ja tema surmast mai lõpus 20 aastat. Betti Alveri muuseum, kus on ka Alo Mattiisenile pühendatud väljapanek, on helilooja sünniaastapäeva paiku tema mälestuskontserti korraldatud juba õige mitmel aastal.

“Minu mäletamist mööda toimus esimene mälestuskontsert juba muuseumi avamisele järgnenud kevadel,” ütles muuseumi juhataja Toomas Muru. “2011. aastal me aga kontserti ei korraldanud, sest siis peeti Jõgeva kesklinnas Alo 50. sünniaastapäevale pühendatud suur öölaulupidu.”

Kui tavaliselt on mälestuskontserdi esinejad ja eeskava paika saanud Alo kunagiste bändikaaslaste Aivar Mihkelsoni ja Raul Vaigla abiga, siis Riho Sibula “rääkis” seekord “ära” muuseumi juhataja ise.

“Riho Sibul käis mõni aeg tagasi Jõgeval, et külastada Alo Mattiiseni kauaaegset pinginaabrit ja paljude tema laulude sõnade autorit Jüri Leesmenti,” ütles Toomas Muru. “Et Sibul polnud varem meie muuseumis käinud, tõi Leesment ta muuseumi vaatama. Muusik ja luuletaja viibisid siin paar tundi ning ühise vestluse käigus tekkis idee, et Riho Sibul võiks muuseumis kontserdi anda.”

Hea luuletundja

Toomas Muru sõnul tunneb Riho Sibul väga hästi eesti luulet ning on paljude meie paremate poeetide tekste oma laululoomingus kasutanud. Seepärast sobib tema kontsert väga hästi Betti Alverile pühendatud muuseumi keskkonnaga. Jõgeval astub ta üles akustilise pilliga, mis suurt võimendust ei vaja. Ta esitab laule Vladislav Koržetsi, Andres Langemetsa, Joel Sanga ja teiste luuletajate tekstidele, samuti mõned Alo Mattiiseni loodud palad.

“Sibul pole küll suur jutumees, ent loodan, et ta on siiski nõus meenutama koos Alo Mattiiseniga ansamblis In Spe mängimise aegu ning hilisemaidki kokkupuuteid Aloga,” ütles Toomas Muru.

Kitarristi, laulja ja helilooja Riho Sibula (57) muusikutegevus algas 1976. aastal Gunnar Grapsi ansamblis Magnetic Band ning jätkus ansamblites Haak, Propeller, In Spe, Kaseke, Music Seif, Lainer, VSP Projekt ja Ultima Thule. Viimases tegutseb ta tänini. Nagu Alo Mattiisenile, olid ka Riho Sibulale omal ajal oluliseks loomeväljundiks Tartu muusikapäevad, mida peeti Vanemuise kontserdisaalis ehk praeguses kontserdimajas. 1981. aastal võitis Sibul seal ansambli Kaseke koosseisus peaauhinna, kahel järgmisel aastal tunnistati ta seal parimaks muusikuks (esimesel korral orgkomitee ja teisel korral publiku poolt) ning 1982. aastal pälvis ta parima heliteose preemia instrumentaalpala “Näotused” eest. 2009. aastal avati Vanemuise kontserdimaja ees Tiiu Kirsipuu skulptuur “Eesti muusikule”. Kitarrikohvriga pronksmees meenutab noort Riho Sibulat.

Aeti segamini

Et Alo Mattiisen ja Riho Sibul olid teatud vanuses üsna sarnased, aeti neid mõnikord omavahel segi. Toomas Muru teada ei rõõmustanud see kumbagi.

Alo Mattiiseni mälestuskontserdid on kujunenud helilooja ande austajate kokkusaamiskohaks. Lisaks muusika kuulamisele saab seekord vaadata ka fotonäitust, mis kajastab Alo Mattiiseni lühikeseks jäänud, ent tipphetkedega pikitud elu.

“Meie valduses on päris suur hulk Alo emalt Helmi Mattiisenilt saadud fotosid ning oleme valikut neist eksponeerinud juba kahel näitusel. Seekord panime välja valiku mõlema varasema näituse fotodest,” ütles Toomas Muru.

Alo Mattiisenile pühendatud fotod jäävad Betti Alveri muuseumisse üles 30. aprillini. Alo mälestuskontserdi korraldamist toetab Eesti Kultuurkapital.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus