Allika noortekeskuses toimetatakse agaralt

Keset südasuve tuli mõte uurida, kuidas keskusel läinud on. Töödest-tegemistest rääkis noorteühenduse Juventus esinaine ning Allika noortekeskuse tulihingeline eestvedaja  Heidi Klamp.

Euroopa Liidu projekt

Aktiivselt on käivitunud ESF poolt rahastatav projekt ?Noortekeskus kui võimalus noorte sotsiaalse kaasatuse suurendamisel?, mille raames on kohalike institutsioonide esindajatega (nt ettevõtjad, omavalitsused, politsei ) välja töötatud 13 erinevat noorsootööteenust, mis keskenduvad noorte sotsiaalsete oskuste parandamisele. Teenused on väga erinevad ja annavad tegevust igale maitsele.

Noorsoovahetused

Aprillis korraldas noorteühendus Juventus programmi Euroopa Noored ja Hasartmängumaksu Nõukogu rahalisel toel noorsoovahetuse Põltsamaal, mille teemaks oli rassism. Tähelepanuväärne on, et esimest korda Eestis tehti noorsooalast koostööd Lähis-Ida riikidega.  Peale Eesti ja Malta noorte oli osalejaid Liibanonist ning Palestiinast. Muljed sellest üritusest olid väga positiivsed ning juba on peetud tulevikuplaanidki ?  Palestiina noored saatsid kutse osaleda  järgmise aasta juunis noorsoovahetusel nende kodumaal.

Selgub, et põnevat tegevust on jagunud igasse kuusse. Mai lõpupäevil kohtusid noored põltsamaalased kahepoolsel noorsoovahetusel Assoori saarestikku kuuluva Sao Migueli saare eakaaslastega. Sel kaunil saarel räägitud jutud olid keskkonnateemalised.

Reisimine pole siiski noorteühenduse ainus tegevus, seda võib nimetada pigem präänikuks. Nimelt oli keskuse avamisel üheks sooviks, et noored leiaksid arendavat tegevust ning noortemajas käimine ei piirduks vaid arvuti- ega videomängude mängimisega. Praegu võibki rõõmustada, et see unistus on täide läinud ? nimelt sellel nädalal on noortegrupp Põltsamaalt Saksamaal tänavajalgpalli-teemalisel noorsoovahetusel. Rühm pandi kokku just eelpool mainitud noortest. Sellised üritused annavad vähemaktiivsetele noortele juurde julgust ning kindlust, et nemadki suudavad midagi ära teha.

Järgmine noortegrupp stardib Põltsamaalt ööl vastu pühapäeva. Sedapuhku suundutakse ?otimaale ning seal võetakse arutluse alla noorte probleemid.

Allika varaait

Väga kasulik on teada, et Allika noortekeskus tegutseb nüüd ka varaaidana. Nimelt oli Allika ANK üks neist, kes  sai toetust  haridus- ja teadusministeeriumi noorteosakonna poolt algatatud ja Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse poolt  väljakuulutatud projektikonkursil ?Avatud Noortekeskus (ANK) kui varaait?. Konkursi eesmärgiks oli arendada Eesti avatud noortekeskusi ja mitmekesistada noortele suunatud tegevusvõimalusi.

Sellistest varaaitadest on võimalik laenutada spordi-, matka-, muusika- ja kunstitarbed ning teisi vaba aja veetmise vahendid. Varaait vahendab nii jalgrattaid, madratseid, käimiskeppe, telke jpm. Heidi Klamp peab eriti oluliseks, et taoline teenus avardab võimalusi vähekindlustatud lastele. Enam pole kellelgi põhjust jalgrattamatkast loobuda vaid põhjusel, et napib raha ratta ostmiseks. Vajaliku sõiduriista saab nüüd tasuta laenutada. Samasugune varaait on muide olemas ka Jõgeva Avatud Noortekeskuse juures.

Vabatahtlikkus on moes

Kogu projektitöö keskuse juures käib peamiselt vabatahtlikkuse alusel, noortekeskuses on palgal vaid kaks töötajat. Seega on loogiline, et vabatahtlikku tööd tahavad teha ka noored. Rahastuse on juba saanud kaks projekti ning meie noored lähevad 1. septembrist vabatahtlikku teenistusse ?oti- ning Saksamaale. Programminõukogu otsust kiitu on ootamas  projekt, mis saadab meie noore aastaks tööle  Makedooniasse. Samuti loodame väga, et rahastatud saab ka meie poolt esitatud vastuvõttev projekt. Kui  kõik läheb õnneks, asub septembrist Allika keskuses tööle Jesuse-nimeline noormees Hispaaniast.

Ega Allika noortekeskuses vaid NÜ Juventus tegutse. Meie ruumides on peetud noorte ja laste sünnipäevi, stiiliüritusi, klassiõhtuid ning info- ja koolituspäevi. Koolitused on suunatud nii Jõgevamaa noortele kui ka noorsootöötajatele ning keskendunud projektikirjutamise oskuste parandamisele ning ESF projekti teemale ehk sotsiaalse kaasatuse võimalustele.

31. juulist 6. augustini on keskus Põltsamaa linna noortelaagri päralt. Sinna oodatakse 9?16-aastaseid põltsamaalasi. Laagri juhataja Katrin Arge lisas, et laagrisse on veel vabu kohti ning huvilised on oodatud.

Ega suvega noorsootöö Põltsamaal lõpe. Sügisest saab alguse keskkonna-alane kampaania, millele on rahaline kate juba saadud. Sellest ja kõikidest eelpool mainitud üritustest on võimalik lugeda  koduleheküljelt www.nyjuventus.ee. Tasub veel lisada, et noortemajaga on käinud tutvumas paljud väliskülalised. Alles sellel kolmapäeval külastas keskust omavalitsustöötajate grupp Bulgaariast. Nemad olid eriti huvitatud struktuuride toimimisest ELi rahaga. Varem on keskust külastama tuldud ligi 20-st Euroopa riigist sh Lätist, Saksamaalt, Hollandist, Taanist, Rumeeniast, Ukrainast.

KATRIN MIKK

blog comments powered by Disqus