Algavad Torma rahvamaja juubelipidustused

Homme, reedel  saab teoks Torma rahvamaja 100. sünnipäeva pidu, mis avab ühtlasi  sellele tähtpäevale pühendatud viieosalise sündmustesarja.  Peakorraldaja, Torma valla kultuurijuht Merle Nisu rääkis maakonnalehele rahvamaja möödanikust ja tänapäevast, tõusu- ja mõõnaperioodidest ja avaldas arvamust, et  eestlased on kultuuriinimesed just tänu sajanditevanuste kultuuritraditsioonide väärtustamisele.

Mida tähendab Teile olla paikkonna kultuurijuht ajal, mil Torma rahvamaja saab saja aastaseks  ja millal ise sellele sündmusele mõtlema hakkasite?

Eelkõige on see muidugi suur vastutus, et juubelipidustused saaksid väärikalt korraldatud. Samas olen õnnelik, et Torma rahvamaja  suur juubel just minu  tööloleku aastatesse juhtus. Torma rahvamaja juubeliaastat hakkasin mõttes juba eelmise aasta alguses ette valmistama, sügiseks oli selge, et tähistame juubeliaastat sündmustesarjaga, mis sisaldab viit eriilmelist ettevõtmist.   

Millist sõnumit kannab reedel toimuv rahvamaja juubelipidu?

Eks see fakt, et tähistame Torma rahvamaja  sajandat juubelit,  on ise juba kõnekas. Samas annab see tunnistust tormalaste kultuurilembusest ning soovist  eelkäijate alustatut  jätkata. Aga üldine sõnum kogu ühiskonnale on ikkagi see, et  kultuur oli, on ja jääb, sest läbi sajanditevanuse kultuuritraditsiooni  väärtustamise oleme me need, kes me täna oleme — kultuursed eestlased.  

Kas Tormas kulges rahvamaja loomine põhimõtteliselt samuti kui teistes Eestimaa paikades või oli selles protsessis ka midagi erilist, paikkonnale ainuomast?

Ilmselt toimus rahvamajade loomine  üle Eestimaa sarnaselt, sest toonane rahvas oli väga ärksameelne ning teotahteline igal pool. Et seltside tegevus oli väga jõuliselt arenenud, siis tekkis  paljudes piirkondades praktiline vajadus luua hoone, kus kõik kultuuriseltsid koos käia saaksid.  Inimestel tekkis mõte ja võimalus midagi head enda jaoks teha ning selle nimel oldi valmis pingutama, panustades nii oma aega kui ka raha. 

Kui põhjalikult kajastub Torma rahvamaja ajalugu arhiivides ja kunagiste siitkandi inimeste mälestustes?

Õnneks on Torma inimesed olnud usinad ajaloouurijad ja -talletajad. Väga tänuväärset tööd on  teinud Tormalaste Kodupaigaühendus, kelle eestvõtmisel ilmub sellel aastal  juba VI  “Torma Album”.  Need raamatud sisaldavad palju ajaloolist informatsiooni  meie  paikkonna kultuuriloo kohta. Väga suureks abiks Torma rahvamaja ajaloo uurimisel on olnud Torma Põhikooli kauaaegne õpetaja Anne Schasmin, kes on leidnud aega ja tahtmist arhiivimaterjalidesse süüvida. Tänu temale on  teada paljud  huvitavad  faktid Torma rahvamajast, mis on kirjas 1911. aasta ajalehtedes Olevik ja Postimees. 

Kuuldavasti olete ka ise vanema põlvkonna inimestel Torma rahvamaja ja sellega seonduvat meenutada palunud. Millest räägitakse kõige rohkem?

Üks väga emotsionaalne meenutaja on rahvatantsuõpetaja Luule Lehemets, kes  on alates 1947. aastast rahvamaja tegemistega  kursis. Kõige rohkem räägitakse ikka Torma pasunakoori  õitseajast  ja Torma näiteringi  vabariiklikust edust näitemängutruppide võistlustel, kui esineti isegi Draamateatri laval. Legendaarseid lugusid räägitakse kunagisest  Torma rahvamaja direktorist Magda Aasast, keda rahvas väga armastas ja austas ning keda kõik Matuks kutsusid. 

Kas Torma rahvamaja on pigem traditsioonidega või muutuv ja uuenev asutus?

Eesmärgiks on tegelda ikka mõlema suunaga. Prioriteediks on kindlasti traditsioonide hoidmine, aga samas püüame algatada ka uusi ettevõtmisi, mis jälle omakorda traditsiooniks muutuksid. Näiteks nagu Jakobsoni kõnevõistlus “Isamaa on meile püha” ja Torma Puhkpillimuusika Gala. 

Kui lähtuda sellest, et igal asutusel on omad tõusu- ja mõõnaperioodid, siis missugune aeg on Torma rahvamajal praegu?

Ilus oleks ju juubeliaastal väita, et kõik on väga hästi, aga samas tuleb tõdeda, et seoses üldise majandusliku madalseisuga on raskusi ka Torma rahvamaja ülalpidamisega. Rahvamaja suurim õnnetus on hetkel see, et loodetud keskküttesüsteemi paigaldamine on  määramata ajaks seiskunud. Samas on aga hea meel, et mõned asjad lähevad vaatamata kõigele ikka paremaks.  Juubelisündmuste käigus õnnestub rahvamajale soetada  uus digitaalklaver ja uued lavaeesriided. Kui nüüd küsimusele otseselt vastata, siis pean ütlema, et rahvamajal kui hoonel on praegu ilmselt pisike mõõnaperiood, aga rahvamaja hingel —  isetegevusel — on siiski pigem tõusuperiood. Kõik rahvamaja isetegevuskollektiivid on väga tegusad ja heal tasemel. 

Kuivõrd olete saanud valla kultuurijuhina muuta elu Torma rahvamajas selliseks, nagu seda ise soovite?

Kahjuks on  valla kultuurijuhi töö  väga mahukas ning  ainult Torma rahvamaja tegemistele ennast pühendada ei saa. Seetõttu jäävad nii mõnedki soovitud ja plaanitud ettevõtmised n-ö paremaid aegu ootama. Näiteks eriti suur igatsus oleks taastada Torma näitering, kes oma hiilgeaegadel oli vaieldamatult üks paremaid maapiirkonna näitemänguseltskondi vabariigis. No ja eks unistused segarahvatantsurühmast jäävad vist  ainult unistusteks, kuna kultuurimaastikul valitsev “meestepõud” ei paistagi niipea taanduvat. Aga võib-olla kõike head lihtsalt korraga ei saagi ning seda enam on põhjust rõõmus olla selle üle, mis on õnnestunud. 

Kuidas käib Torma rahvamaja rahastamine, milline osa on vallal ja kuivõrd võib rahvamaja nimetada projektipõhiseks asutuseks?

Torma rahvamaja ülalpidamiskulud  ja isetegevusringide juhendajate tasud tulevad 100 protsenti ikka valla eelarvest. Rahvamaja sisulist tööd ehk kultuurisündmuste korraldamist võib tõesti sellel aastal projektipõhiseks pidada, sest  ürituste korraldamiseks vajalikud  rahalised  vahendid  tulevad   enamjaolt projektidest. Vallavalitsus katab sellisel juhul   omaosaluse summa.   

Kuidas on Torma rahvamaja juubeliks valmistunud Teie juhatatav Torma kammerkoor?  Kas olete hiljuti ka mõned uued  laulud selgeks õppinud?

Koori esituses kuuleb tõepoolest paari uut laulu, mida kodupublik veel kuulnud pole. Aga kuna tegu on ikkagi sajanda juubeliga, siis esitame ka neid laule, mida võidi laulda sada aastat tagasi. 

Mis saab siis, kui reedene pidu saab peetud, kas Torma rahvamaja sajanda juubeli tähistamine kestab veel tegelikult edasi? 

Juubelisündmuste sari “Torma rahvamaja 100  — väärikalt läbi aja”  koosneb viiest kultuurisündmusest, millest reedene juubeliõhtu on alles esimene. Teise sündmusena toimub  muusikalimuusika õhtu ” Lummav meloodia”, kus esineb Gerli Padar. Järgnevalt  saab teoks ooperimuusika õhtu “Georg Otsa meenutades”, kus kuuleme Georg Otsa poolt tuntuks lauldud repertuaari Rainer Vilu esituses. Suve keskel peame  rahvusvahelist tantsupäeva “Siin- ja sealpool kaerajaani”, mille raames  võõrustame  Hispaania tantsurühma, kes koos Torma naisrühmaga meile vahva tantsuetenduse korraldavad. Rahvamaja juubeliürituste sarja viimane sündmus on estraadimuusika õhtu “Igihaljad viisid”, mille korraldab Torma kammerkoor.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus