Algavad raamatukogupäevad

Põltsamaa raamatukogus on raamatukogupäevade ajal toimuvad ettevõtmised alati populaarsed olnud. Üks olulisemaid on raamatukogu töötajate poolt korraldatav mälumäng, mida juhib üle-eestiliselt tuntud inimene. Nii ka tänavu. Põltsamaa raamatukogu direktori Rutt Rimmeli sõnul on kõigil, kes külastavad Põltsamaa valla raamatukogusid 20.‒30. oktoobrini, võimalik osaleda loosimises ja võita raamat või raamatukaupluse kinkekaart, kui nad annavad sellel ajavahemikul teada oma lugemiselamusest, täites vastava sedeli. Oktoobrikuu viimasel päeval kogutakse kõigist valla raamatukogudest sedelid kokku.

Juba järgmisel päeval toimub Põltsamaa raamatukogus salongiõhtu, mille külaliseks on näitleja ja jutuvestja Piret Päär, kes varem, 30. oktoobril külastab ka Pajusi ja Aidu raamatukogu. Salongiõhtul on Piret Päär lisaks jutuvestmisele Fortuuna rollis, kes loosib sedelite hulgast välja õnnelikud võitjad. Auhindade soetamisele on sponsoritena õla alla pannud Rahva Raamat ja Varrak.

Igal valla raamatukogul on novembrikuus võimalus korraldada näitus nendest raamatutest, mille lugejad küsitlusel esile tõid. Põltsamaa raamatukogus toimub ka Piret Pääri näituse „Et rada ei rohtuks“ avamine. 
Esmaspäeval, 22. oktoobril möödub aasta päevast, mil Põltsamaa raamatukogu juures alustas tegevust kirjandusklubi, mida juhib paljudele Põltsamaa ühisgümnaasiumi vilistlastele tuttav Helle Rümmel, kes on kooli endine eesti keele ja kirjanduse õpetaja ning kunagine direktor. Kirjandusklubis nagu salongiõhtutelgi, on osalenud ka külalised kaugemalt. Selle esimesel sünnipäeval on klubi külaliseks Põltsamaa muuseumi direktor Rutt Tänav, kes räägib, kuidas sündis näitemäng „Mittsommer“.

Muuseumi direktor annab ülevaate ka muuseumi toimetistest. „Ehkki tegutsen igapäevaselt raamatute keskel, oleks mul kirjandusklubi liikmete poolt saadud soovitustega seoses vaja lausa puhkus võtta, et kõiki neid raamatuid lugeda. Huvi on tekitatud kuhjaga,“ lausus Rutt Rimmel.

Kolmandat aastat järjest toimub raamatukogupäevade mälumäng, mida juhib sellel korral näitleja ja konferansjee Peeter Kaljumäe. Paljud Põltsamaa valla asutused-ettevõtted on positiivselt reageerinud raamatukogu töötajate üleskutsele ning on nõus mälumängus osalema.

Raamatukogu direktori sõnul ei ole see mitte mäng mõisa peale, nagu Mart Juur aasta tagasi välja pakkus, vaid sel eesmärgil, et midagi toredat ja natuke mälu pingutavat ette võtta. Küsimustele leiab õige vastuse valikvariantide hulgast. Küsimused on põnevad, üllatuslikud ja nii mõnigi õige vastus võib olla uskumatu selles mõttes, et mängijad on selle välistanud. Küsimused on koostanud raamatukogutöötajad, kes on mälumänguks terve aasta valmistunud. Peeter Kaljumäe esitab mälumängu pauside ajal kupleesid.

Mälumäng on pühendatud nii Eesti juubeliaastale kui Euroopa pärimuskultuuri aastale, mistõttu puudutavad mälumängu küsimused lisaks Eestile ka Euroopat laiemalt. Mälumängu toetavad Põltsamaa Felix, E-Piim Põltsamaa meierei, Vali Uudised, Rahva Raamat, Põltsamaa Lemmiklilleäri ning Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp.

Raamatukogupäevade raamesse mahub esmaspäeva, 29. oktoobri õhtul toimuv salongiõhtu, mille külaliseks on kirjanik ja semiootik Valdur Mikita, kes samal päeval külastab ka Tapiku raamatukogu. Adaveres avatakse kirjanduslik trepp, mille igal astmel tsitaat, mille lugejad on oma loetud raamatust esile toonud. Mitmetes Põltsamaa valla raamatukogudes saab samal ajal ka teoks projekt „Kino maale,“ mille käigus on lastel võimalus multifilme vaadata. See projekt kasvas välja Priit Pärna animafilmide festivalist. Lisaks on lastel võimalik osaleda raamatukogude õpitubades ning mängida lauamänge.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus