Algav kooliaasta toob lapsed taas linna

Tänasest algav uus kooliaasta toob pärast pikka suve taas lapsed tänavatele. Politsei paneb sõidukijuhtidele ja lapsevanematele südamele, et olema peab eriti tähelepanelik.


Jõgeva noorsoopolitseinik Kadi Rosenberg sõnas, et politseid võib esimestel koolipäevadel kohata maakonna koolide ja ristmike juures. „Julgestame traditsiooniliselt kooliteid ja ülekäiguradasid. Ja nii nagu igal aastal, külastab politsei selgi korral esimese klassi lapsi, et teha liiklusohutusalaseid loenguid. Hiljem jagatakse liiklusaabitsaid, mida õpilased saavad õpetaja juhendamisel täita. See aitab lastel liiklusohutust õppida,“ rääkis Rosenberg.

Lapsevanematel on laste käitumisel suur roll

Kuna lapsed ei ole liikluses nii tähelepanelikud kui täiskasvanud, paneb noorsoopolitseinik südamele, et vanematel on siin suur roll. „Enne kooliminekut tuleb tähtsamad liiklusreeglid üle korrata ja koolitee mitu korda koos lapsega läbi käia,“ ütles Rosenberg, lisades, et kui laps hakkab koolis käima ühistranspordiga, siis seegi tuleb vanematel selgeks teha.
„Siis tuleb läbi rääkida teekond bussipeatusesse ja sealt koolini. Samuti reeglid, mis käivad kaasas bussile minekul ja mahatulekul. Oluline on tähelepanelikkus, et lapsed ootamatult teele ei jookseks. Ja kui sõiduautos kinnitame alati turvavöö, siis seda tuleb teha ka bussis. Lapsevanemad, kes lapsi autoga kooli viivad, peavad läbi mõtlema, kuhu nad pargivad ja jälgima, et lapsel oleks sõidukist ohutu väljuda,“ pani Rosenberg südamele.
Ülekäiguraja ületamisega samad reeglid kehtivad ka raudteel. „Kui rong on jaamas, siis pigem tasub oodata, kuni ta on mööda sõitnud. Rattalt tuleb kindlasti maha tulla ja ületada raudtee ratas käekõrval,“ selgitas Rosenberg. Ka nutiseadmed ja kõrvaklapid ei kuulu raudtee ületamise juurde.
Ent vähem tähelepanelik ei pea olema ratta või tõukerattaga liigeldes. „Oleme lastele loengutes alati rääkinud, et ülekäigurajale minnes tuleks rattalt maha tulla, vaadata ja veenduda, et autojuht on liiklejat märganud,“ rääkis noorsoopolitseinik.
Viimasel ajal populaarseks saanud elektritõukerattad on küll Eestis veel võrdlemisi uus nähtus ja see nõuab tähelepanu nii tõukerattaga liiklejalt kui ka autojuhilt. „Kiiver enda turvalisuse tagamiseks kindlasti pähe ja ohutuks tee ületamiseks ülekäigurajal sõiduvahendi seljast maha,“ ütles Rosenberg. Sama käib ka ratta kohta. „Tuled peavad olema ees ja taga ning pidurid korras. Alla 16-aastastel on kiiver kohustuslik,“ rõhutas Rosenberg.

Olulisemad numbrid päevikusse

Lisaks soovitab politsei rattast pilti teha, et kadumise korral oleks seda hea politseinikele näidata ja otsimist lihtsustada.
Samuti paneb politsei südamele, et lapsele tehtaks selgeks olulisimad numbrid ja oskus neid kiiresti kätte leida. „Tänapäeval on lastel nutitelefonid olemas, sinna tuleks panna kõige tähtsamad numbrid: ema, isa ja hädaabinumber 112. Ja õpetada, et kui abi on hädasti vaja, võib numbrile 112 alati helistada. Tähtsamad numbrid võib kirjutada ka päevikusse,“ rääkis Rosenberg. Lisaks tuleb õpetada, kuidas käituda siis, kui ollakse eksinud, et vältida paanikahoo tekkimist.
„Ka autojuhid peavad tähelepanelikud olema. Eriti oluline on, et roolis ei tegeletaks kõrvaliste asjadega. Ja kui juht on väsinud, tuleb teha paus, et tähelepanu ei hajuks. Kinni tuleb pidada piirkiirusest ja ülekäigurajale lähenedes kiirust vähendada. Lapsed ei oska läheneva auto kiirust veel hinnata ja võib juhtuda, et nad jooksevad ülekäigurajale ilma ümbritsevat vaatamata,“ koputas Rosenberg sõidukijuhtide südamele.
Lisaks ei tohi liikluses tagasi teha sissemagatud minuteid. „Autojuhi kohustus on rooli minnes kindel olla, et ta suudab liikluses osaleda, tähelepanelik olla ja ohte ning ümbritsevat tajuda. Pigem tuleb hommikul varem ärgata, et õigeks ajaks kohal olla,“ soovitas Kadi Rosenberg.
Ja kuna sügis on kohe ukse ees, tuleb välja otsida helkur, sest see on pimedatel õhtutel elupäästev abimees.
„Liiklusreeglid on meie kõigi turvalisuse jaoks. Olgem eeskujulikud liiklejad, et kooliaasta mööduks turvaliselt ja ohutult! Jõgeva politsei soovib ilusat õppeaasta algust,“ ütles Rosenberg lõpetuseks.

LIIKLUSÕNNETUSED JÕGEVAMAAL
Eelmisel aasta jaanuarist augustini toimus 21 inimkannatanutega liiklusõnnetust. Hukkus 4 ja 1 hukkunu oli turvavarustuseta. Vigastatuid oli 24.
Selle aasta jaanuarist augustini on toimunud 11 inimkannatanutega liiklusõnnetust. Hukkunud on 1, kes oli ilma turvavarustuseta. Vigastatuid 14.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus