Algas Peipsimaa maitsete aasta

Peipsimaa maitsete aasta tiitli ning tiitliga kaasneva rändkahvli andis esmaspäeval Alatskivi lossis Peipsi järvega piirnevate omavalitsuste ning Peipsimaa Kogukonnaköök MTÜ esindajatele üle maaeluminister Tarmo Tamm.


Kohaliku toidu tutvustamiseks hakati maaeluministeeriumi eestvedamisel alates 2016. aastast valima Eesti toidupiirkondi. “On austamist väärt, et Peipsimaa põllumehed, toidutootjad, kohvikute ja restoranide eestvedajad on oma kohalikku toitu ja toidukultuuri hoole ja armastusega elus hoidnud ning edasi arendanud. Aasta toidupiirkonna tiitel on tunnustus seni tehtud töö eest, aga ka võimalus selle aasta jooksul näidata, mida head ja paremat Peipsi kandis toodetakse ja mida siin külalisena maitsta saab,” ütles minister.

Kvaliteedimärgis Peipsi Toit

“Kohalikud toitumistavad ning kohalik toidukultuur on Eesti erinevates piirkondades mõnevõrra erinevad ning Peipsimaa maitsete aasta pakub hea võimaluse 2017. aastal just Peipsi toidukultuuriga paremini tuttavaks saada. Välja on töötatud kvaliteedimärgis Peipsi Toit, mille väärtusi ja edasikandjaid püüame selle aasta jooksul laialdaselt tutvustada,” ütles MTÜ Peipsimaa Kogukonnaköök projektijuht Triinu Akkermann.

Kodus sööme kala, seeni, jõhvikaid. Toitlustuskohtades pakutakse meil millegipärast seljankat, pastat ja muud taolist. Peipsimaa rikkalikku tooret tuleks julgemini kasutada.

Triinu Akkermanni sõnul ongi Peipsimaa maitsete aasta eesmärgiks piirkonna omapära väljatoomine ja ka inimeste arendamine. Tooret jätkub ja probleeme pole. “Meil on väga toredad kokad, kes tunnevad oma tööd, nende silmad säravad ja neil on uusi ideid.”

Peipsimaa toidu võrgustikku kuulub umbes 30 liiget. Koos on käidud peaaegu kaks aastat. Jõgevamaa Koostöökoja kohaliku toidu spetsialist Ülle Jukk tõdes, et on tehtud koolitusi, käidud Hiiumaal õppereisil. “See on hästi mõjunud ja seda on juba praegu näha,” lisas ta.

Vaja ideid ja pealehakkamist

Triinu Akkermanni sõnul said piirkonna kokad ka 1. mail Alatskivil Peipsimaa maitsete aasta avapidu ette valmistades suurepärase koolituse. “Nemad said õppida, kuidas tooret teisiti kasutada. Me teame oma retsepte. Neli suurepärast peakokka õpetasid meie piirkonna kokkadele, kuidas teha asju natuke teistmoodi. Meil on tulemas arenguseminare koostöös Kulinaaria Instituudi ja Hiiumaa Turismiliiduga ning maaturismi esindajatega, samuti toidutee esindajatega. Hakkame koolitama Peipsimaa toiduvõrgustiku praegusi ja tulevasi liikmeid, et saaksime uusi ideid, mida oma toitlustuskoha menüüsse panna. Toiduvõrgustiku eesmärgiks ongi huvilisi kaasata ja neid koolitada.”

Hiiumaa maitsete aasta eestvedaja Ly Kaups ütles, et kohalikud tegijad peavad ise aru saama, kui väärtuslik ja hea on kohalik toore. “Praekala, mida iga päev oleme harjunud kodus sööma, on äge pakkuda ka külastajale. Hiiumaa maitsete aasta aitas meil veenda kokkasid, et kohalikku kala on võimalik pakkuda. Meie toidukohtade menüüdes on ohtralt kohalikku ja ka rohkem kala.”

Tema kinnitusel ei juhtunud midagi üleöö, selleks kulus aega. “Me ise oleme hakanud kohalikke maitseid rohkem nägema”

Jukk kinnitas, et Peipsimaa maitsete kalender pole suletud. Elu on näidanud, et sündmusi võib juurde tulla ja tõenäoliselt tulebki. Peipsimaa Kogukonnaköök läheb erinevatele üritustele, traditsiooniliselt ollakse tema sõnul kohal Grillfestil.

Peipsimaa maitsete aastat veab maaeluministeerium koostöös MTÜ-ga Peipsimaa Kogukonnaköök. Peipsimaa toidupiirkonda kuuluvad nelja maakonna kakskümmend omavalitsust: Ida-Virumaalt Alajõe, Lohusuu, Iisaku, Tudulinna ja Avinurme vallad; Jõgeva maakonnast Mustvee linn, Torma, Kasepää, Saare ja Pala vallad; Tartumaalt Alatskivi, Peipsiääre, Piirissaare, Vara, Võnnu ja Meeksi vallad ning Kallaste linn; Põlva maakonnast Räpina, Mikitamäe ja Värska vallad.

Eesti toidukultuuri mitmekesisuse tutvustamiseks valitakse alates 2016. aastast Eesti toidupiirkonda, mille kohalikule toidule ja toidukultuurile pööratakse aasta jooksul suuremat tähelepanu. Koos tiitliga antakse toidupiirkonnale üle ka 1,5 meetri pikkune kahvel. 2016. aastal kandis tiitlit Hiiumaa.

Peipsimaa maitsete aasta on osa müügiedenduskavast Eesti toit 2015-2020. Varem on maaeluministeerium ja koostööpartnerid korraldanud kava raames Eesti toidu väljaku 2014. aasta laulupeol, 2015. ning 2016. aastal toimunud üle-eestilised avatud talude päevad ning nii 2015. kui 2016. aastal toimunud Eesti toidu kuud.

Peipsimaa maitsetega saab tutvuda

5.-6. mai Sööma! mess Tallinna lauluväljakul

28. mai Suviste käsitöö- ja maalaat Värskas

16.-18. juuni Seto folk

17. juuni Sõirapäev Saatse Seto muuseumis

23. juuni Avinurme tünnilaat

6.-15. juuli II Peipsi Järvefestival

8. juuli Peetri päev ja kalurite päev Piirissaarel

8. juuli Kalurite päev Varnjas

9. juuli Lohusuu kalurite päev

15. juuli Võõpsu kalameeste päev

14.-15. juuli Peipsi Romantika Kasepääl

23. juuli Avatud talude päev

12.-13. august Kostipäiv ehk Setomaa kohvikutepäev Seto Külavüü eri paigus

19.-21. august Piirissaare päevad

19. august Õunapüha Kolkjas

19. august Piirissaare sügislaat, hooaja lõpetamine

26. august Kallaste linnapäevad, Kallaste kala- ja sibulalaat

26.-27. august Lüübnitsa sibula- ja kalalaat

16. september Varnja sibula- ja jõhvikalaat, Sibulatee Puhvetite päev

8. detsember Jõululaat Värska kultuurikeskuses

9. detsember Alatskivi lossi jõuluturg

Allikas: Eestitoit.ee

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus