Algas Kuremaa lossi katuse restaureerimine

Kuremaa loss vajas hädasti uut katust. Pärast 1986. aasta põlengut oli tehtud kõike ainult hädapäraselt ja kiirustades. Katuse ehitushanke võitis osaühing Oma Fassaad, kel on pea kümnendijagu kogemusi muinsuskaitsealuste objektide renoveerimisel. Möödunud kolmapäeval allkirjastati leping ning töödega alustati kohe.


Firma juhi Martin Kärneri sõnul tingis katusevahetuse ennekõike see, et olemasoleval puudus plekialune aluskate. See on kate, millelt jookseb välja kondenseerunud vesi.
„Plekk on selline materjal, millel tekib temperatuuride kõikumisel kondensatsioonivesi, mis võib tilkuda pööningu vahelaele ja sarikatele. Selle vältimiseks on ette nähtud aluskate, mida seal praegu pole,“ selgitas Kärner. Jääpurikate teket aitab edaspidi vältida ehitatav katusealuse tuulutusvahe, mis on uue lahendusega samuti ette nähtud.
Ka on vihmaveetorud pisut väikese diameetriga, ummistuvad kergesti ja on hooldamise mõttes liiga väikesed. Osaliselt on vaja toestada sarikaid ja teha pööningusoojustus, sest see ei vasta enam nõuetele, samuti järgitakse töödega päästeameti ettekirjutust, millised peavad olema tuletõkke pööninguluugid. „Katus muutub tänapäevaselt riski- ja lekkevabamaks,“ kinnitas Kärner.
Tegemist on muinsuskaitsealuse projektiga ja seega kaasnevad siin suuremad nõuded, mis on lossidele ja sakraalhoonetele tingimuseks seatud. Kärner loodab, toetudes kogemusele analoogiliste projektide teostamisel, et Kuremaal laabub kõik hästi.
Kuremaa lossi perenaine Tiina Tegelmann on asjade kulgemisega ülimalt rahul ja näeb rõõmuga, kuidas tellingud maja ümber kerkivad. „Homme tulevad ehitusmehed peale,“ ütles Tegelmann. Katuse paigaldamise pärast poleks jäänud ükski planeeritud üritus toimumata, kuid kahjuks on lossis toimuma pidanud tegevusele jälje jätnud kogu maailma tabanud pandeemia.
Tegelmann on kogu Eesti kultuuritegevusele mõeldes murelik, sest pole üldse selge, kuidas minema hakkab. „See ei ole pelgalt sündmuste korraldamine, siin on küsimus ka töötegijates. Kultuuritöökorraldaja on väga raskes olukorras. Meil Jõgeva vallas on praegu veel hästi,“ kinnitas Tegelmann, kelle sõnul võib suurimaks kaotuseks pidada klassikalise muusika sarja kadumist, sest selle nimel on palju tööd tehtud.
Katuse restaureerimise hanke korraldamise, rahastamise ja omaosaluse leidmise eest on Tegelmann tänulik Jõgeva vallavalitsusele, kes on toetanud, et Vooremaa pärliks tituleeritud loss säiliks ja areneks. Kuremaa projekti kogumaksumus on üle 220 000 euro.

INDREK SARAPUU

blog comments powered by Disqus