Alatskivi lossi arendaja kuulutati Tartumaa kultuuripärliks

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia “Tartumaa kultuuripärl 2012” pälvis sihtasutuse Alatskivi Loss juhataja Külli Must ajaloolise hoonekompleksi restaureerimise lõpuleviimise ning selle muutmise eest atraktiivseks vaatamisväärsuseks turistidele.

Algul Alatskivi lossi perenaisena ning kuus aastat sihtasutuse (SA) Alatskivi Loss juhatajana töötanud Külli Must tunnistas, et kõige keerulisem on tal olnud kohalike otsustajate veenmine, et lossi on võimalik korda teha.

“Päris palju tuli vaeva näha raha taotlemisega projektidest. Projekti omaosaluse pidi aga katma vald, kusjuures kaasrahastamiseks oli tarvis omavalitsusele igati veenvad argumendid esitada. See on olnud suure meeskonna koostöö. Möödunud aastal külastas Alatskivi lossi ligi 40 000 inimest. Kaugemad turistid tulid Austraaliast ja Ameerika Ühendriikidest. Sageli käib siin baltisakslaste järeltulijaid, kes tulevad  Eestisse oma juuri otsima,” rääkis Külli Must.

“Üsna tihti tuntakse huvi ka lähemal või kaugemal  asuvate teiste turismiobjektide kohta. Lähipiirkonnas toimib koostöövõrgustik Sibulatee, aga oleme juhatanud külastajaid ka näiteks Elistvere loomaparki ja Vudila mängumaale,” lisas ta.

Üle-eelmisel aastal valmis Alatskivi lossis helilooja Eduard Tubina muuseum. Möödunud kevadel rajati keldrisse ekspositsioon mõisateenijate elust ja tegevusest ning avati ka näitus Tartumaa mõisatest.

“Plaane on ka tänavuseks aastaks, meil pole aga kombeks kavatsustest enne nende täideviimist rääkida. Seda võib öelda, et taas saab näha suvelavastusi Roman Baskini eestvedamisel tegutsevalt projektiteatrilt Kell Kümme. Jätkuvalt on oodata kontserte, mida soodustab ettevõtmine “Muusika maale”,” lausus Must, kes esimese kõrghariduse omandas Tallinna Polütehnilises Instituudis toiduainete keemia alal, kuid on ka õppinud Tartu Ülikooli magistriõppes kultuuriväärtuste säilitamist.

Külli Musta sõnul on Alatskivi lossi sihtasutuses kuus töötajat ning koos Alatskivi lossi restorani personaliga leiab siin rakendust ligi viisteist inimest. Suvel, turismi kõrghooajal on ametis ka Alatskivil elavaid kooliõpilasi ja üliõpilasi. Külli Must on pärit Tartumaalt Lähtelt, Alatskivile asus ta elama seoses abiellumisega.

“Peipsi Kalurite Ühing on toonud Alatskivi lossi vaatama külalisi nii Eestist kui ka väliriikidest, muu hulgas diplomaate. Alati on hea kuulda Külli Musta huvitavat ja sisukat juttu kohalikust ajaloost ja saada osa tema külalislahkusest,” ütles ühingu esimees Priit Saksing.

“Külli järjepidev töö, vaevanägemine ja muretsemine on teinud Alatskivi lossist Põhja-Tartumaa pärli,” kinnitas Alatskivi vallavanem Andu Tõrva.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus